Filmy & seriály

The One – jak se stát bohem multiversa

Paralelní vesmíry, alternativní reality, multiversum… v dnešní době velice populární koncept. Oproti minulosti už dnes není jeho hlavní prezentací jen jednoepizodový gimmick ve sci-fi či fantasy seriálu (Hvězdná brána, Čarodějky, Doctor Who…). Tvoří často motiv hlavní, ať už se budeme bavit o Spiderversu, seriálu Rick & Morty či filmu Všechno, všude, najednou. A pokud se vám líbil zejména poslední zmíněný snímek, tak před více než 20 lety se objevilo jiné akční sci-fi s výraznou asijskou stopou – Jedinečný (The One). A jelikož kolují zvěsti o přípravách rebootu, je nejvyšší čas se na něj podívat.

Jet Li v mnohovesmíru akčního sci-fi

Zdroj: Columbia Pictures

V mnohovesmíru Jedinečného existuje mnoho variací člověka, které mezi sebou vzájemně sdílejí životní energii. Pokud v některém z daných vesmírů jedinec zemře, jeho energie se přerozdělí mezi ostatní variace z paralelních vesmírů. Právě mezi těmito vesmíry cestuje zabiják Yulaw, který postupně likviduje svá alternativní já. Je tak na cestě stát se bohem, stát se… no, zkrátka Jedinečným.

Asi takhle by se dala popsat premisa filmu Jedinečný (The One) z roku 2001. Režie se ujal James Wong, který má na kontě první Nezvratný osud, a psal k tomuto snímku i scénář. Obou hlavních rolí se měl původně ujmout Dwayne Johnson, ale nakonec je získal Jet Li. Sekunduje mu Jason Statham (ještě s vlasy) jako vládní agent strážící mnohovesmír.

Slow motion, kožené hadry a nu metal

Když vyšel Matrix, stal se z něj fenomén, který ovlivnil celou generaci a jeho vliv na filmy šel vidět ještě i desetiletí po tom. Kožené oblečení a zpomalené záběry se začaly objevovat všude a The One nebyl výjimkou. Do toho přihoďte ještě futuristickou estetiku z přelomu milénia – všechno je stříbrné nebo modré – a máte akční sci-fi z roku 2000. The One v tomhle tlačí na pilu a zachází ještě dál.

Nu metal tehdy frčel a ve filmu je opravdu ve velké míře. Každou chvíli tu hrají Drowning pool nebo Papa Roach. (Pokud chcete mít dobrou představu o hudbě, která byla in, zahrajte si nějakou závodní hru z té doby, jako Need for Speed nebo Flatout a budete mít jasný obrázek).

Úvodní akční scéna obsahuje zkrátka všechno. Zdroj: Columbia Pictures

Celý film z dnešního pohledu působí jako časová kapsle přelomu milénia. A i to je možná důvod proč zapadl. Nemá nějak závratné hodnocení. Z Jeta Li se nikdy nestala taková hvězda, aby se diváci zpětně na ten film podívali. Ten se navíc v posledních letech stáhl z filmové branže a věnuje se místo toho filantropii. James Wong také není až tak skvělý režisér s unikátním rukopisem, aby se k němu vraceli cinefilové. Při troše štěstí na Jedinečného narazíte na Primě Cool ve čtvrtek ve 22:00, kdy vysílají různé akční filmy převážně béčkového ranku.

Podle mě je to ale škoda: jde o jedinečný film vystupují z hromady ostatních akčních filmů. A to právě díky výkonu Jeta Li.

Xianxia v americkém kabátě

Co je to xianxia? Jde o formu čínské fantasy, odnože wuxia. Wuxia se primárně soustředí na bojové umění a fantasy elementy jsou mnohdy nenápadné a často se objevují akorát při soubojích, kde postavy nezřídka lítají (tím se liší od kung-fu filmů, které se snaží držet v mezích naší reality). Xianxia je víc o procesu získávání těchto schopností. Primárním cílem postav v xianxia příbězích je stát se nesmrtelný. Odehrávají se buď v dávné čínské minulosti nebo ve smyšlené fantasy zemi inspirované čínskou minulostí. Dnes je nejpopulárnějí forma xianxia příběhů danmei – (latentně, protože Čína) homosexuální fantasy jako například série Untaimed. Cesta k této moci vede přes proces kultivace – ta zahrnuje primárně meditaci a tvrdý trénink bojového umění.

Záporák Yulaw cestuje mezi vesmíry, aby zabíjel své já a získal tak jejich moc. Tuto moc ale získává i hlavní hrdina Gabriel Law. Ovšem nestačí ji jen nabýt, ještě je potřeba se ji naučit ovládat.

Trénink obou protivníků. Nejvíce zde proniká vliv wuxia filmů. Krásně nám představí rozdílné bojové styly obou postav i rozdílnou filozofii. Škoda jen, že tu podobných scén není víc. Zdroj: Columbia Pictures

Dvě školy wudangského kung-fu

Zdroj: Columbia Pictures

S Jetem Li přišel i jeho choreograf Corey Yuen. Oběma připadají na vrub čínské prvky ve filmu. Celý příběh o mnohovesmírném zabijákovi na cestě stát se bohem tak působí jako kultivační příběh. A nejenom to.

Člověka napadne, že rvačka dvou stejných lidí (kteří jsou ještě navíc podobně oblečení) bude nepřehledná, ale opak je pravdou. Jet Li (a jeho dublér) bojuje odlišným stylem za každou postavu. Yulaw používá xingy – přímočarý, dost agresivní bojový styl. Styl Gabe Lawa je bagua – styl postavený na krouživých pohybech, větší roli v něm hraje vnitřní rovnováha, tento styl není tak agresivní a je více elegantní.

Obě hlavní postavy používají k boji dvě ze tří základních škol wudangského kung-fu (ta třetí je tai chi). Tato rozdílnost není jen gimmick, který dodává akčním scénám přehled, ale zároveň reflektuje životní filozofii obou hlavních postav.

Až to skončí, může zůstat jen jeden

Na první pohled se může jednat o nevýrazné akční sci-fi, které se ztratí v hromadě podobných filmů z té doby. V estetických věcech a soundtracku ale tlačí na pilu tak silně, že je z něj nakonec skvělá časové kapsle popkultury přelomu milénia. A jeho kombinace západní kultury a kultury dálného východu je to, co činí tento film jedinečným!

Hodnocení Agregátních portálů
Kinobox61 %
Csfd58 %
Imdb5,9
Rotten tomatoes – Tomatometer13 %
Rotten tomatoes – Audience51 %
Filmový nadšenec se slabostí pro asijskou tvorbu. Anilist: https://anilist.co/user/4thPretender/ MyDramalist: https://mydramalist.com/profile/4th_Predenter

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *