Filmy & seriály

Kosmonaut z Čech: česká kniha na Netflixu?

V roce 2017 vyšla v USA kniha s názvem Spaceman of Bohemia. Autorem byl český emigrant Jaroslav Kalfař, a dílo u nás vyšlo v překladu Veroniky Volhejnové jako Kosmonaut z Čech. Žánrem jde o psychologickou absurdní fikci, ve které se sami sebe – stejně jako hlavní postava – ptáte, jestli se to co čtete skutečně děje, nebo jestli jde jen o dobře popsané halucinace. Děj má v sobě cosi až Kafkovského, a při čtení jsem často vzpomínala na právě Kafkův Zámek.

Proč ale o ní píšu teď, když vyšla už před sedmi lety? Protože se jejího příběhu chytil Netflix, a vzhledem k tomu, že jsme se konečně dočkali traileru, už můžu bez obav říct, že brzy na obrazovkách uvidíme druhého nejslavnějšího českého astrofyzika (první je samozřejmě Zelenka z Hvězdné brány, zdravíme Davida Nykla!).

Per aspera ad astra

Mezi Zemí a Venuší se objeví podivný prach. Nikdo neví, co to je či kde se částice vzaly, a většina států se zdráhá do oblaku poslat výzkumníky, protože se jim mise zdá jako příliš riskantní. A přesně v tuto chvíli zavětří svou šanci Česká republika – protože jak jinak se mezi velmocemi vytáhnout, než něčím naprosto šíleným – a vyšle na osmiměsíční misi astrofyzika Jakuba Procházku. Jakub se od malička toužil stát hrdinou. Už jen kvůli neblahé minulosti jeho rodiny: otec byl členem Komunistické strany a kolaborantem s StB. V cestě do vesmíru tak vidí šanci se od historie oprostit a stát se národním (možná i světovým?) miláčkem. Opustí svou ženu Lenku a odletí do temných výšin…

Ve vesmíru je úplně sám. Takže pokud jste již viděli trailer (viz níže), možná vám vrtá hlavou, co v něm dělá ten velký, chlupatý pavouk. A tak je mi ctí vás seznámit s Hanušem. Zda jde o skutečného mimozemšťana, jak o sobě tvrdí, či jen o čirý výplod astronautových fantazií, to ponechám na vás. Každopádně Hanuš má v celém příběhu zásadní roli. Telepaticky debatuje s Jakubem během jeho osamění, nastavuje mu zrcadlo a pomáhá mu se vyrovnávat se stresem, který v něm celá cesta spouští…

Trailer: Kosmonaut z Čech

Kde domov můj?

Může to být průšvih? No sakra že může. Už jen to, že v originále film vyjde pod lakonickým Spaceman, asi aby to hned neodradilo cizince. Nejvíc obav ale budí obsazení komediálního herce Adama Sandlera. Osobně si myslím, že může ještě docela dobře překvapit, právě proto, že jej máme všichni spojeného se šílenými rolemi. Přesto si ale myslím, že má Sandler co nabídnout: přece jen má kromě těch Malin i několik nominací na Grammy a Emmy.

Naprostou trefou do černého je pak osazení Paula Dana jako hlasu pavouka Hanuše. Jméno vám nic neříká? To by ale mělo. Dano zazářil například v posledním Batmanovi, a sice jako Riddler. Jeho podmanivý hlas se do role filozoficky mudrujícího osminožce neskutečně hodí. V dalších rolích se pak představí Carey Mulligan, Isabella Rossellini, Kunal Nayyar a Sinead Phelps.

Za celým filmem stojí navíc člověk, který má na svém kontě Černobyl – ano, ten báječný seriál od HBO, kvůli kterému se u nás téměř vykoupily jodové tablety v lékárnách – Johan Renck. Kromě Černobylu pracoval tento švédský režisér i na Vikinzích, The Walking Dead a na The Breaking Bad, tak to vypadá, že alespoň atmosféricky bude Kosmonaut z Čech zvládnut na jedničku.

V tuto chvíli však nezbývá než čekat. Naštěstí už ne moc dlouho, Kosmonaut z Čech má na Netflixu premiéru 1. března 2024.

Těšíte se na něj? Jaký je váš názor na zfilmování této knihy? Podělte se o něj s námi v komentářích!

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *