Literatura Manga

Vrum vrum, přichází Chainsaw Man!

Do českých končin přichází krvavá, brutální, kulervoucí, masakrózní manga Chainsaw Man, připravený rozřezat konkurenci. Týpek se mění v motorovou pilu, už jen tohle stačí abyste věděli, zda je to manga pro vás nebo ne.

Pro ty, co chtějí znát víc, tak vězte, že Chainsaw Man vypráví příběh mladíka Dendžiho, který po svém otci zdědil obrovský dluh. A proto kromě prodávání svých nepotřebných orgánů pomalu vydělává vražděním ďáblů. A jde mu to dobře, než ho jeden zabije. Naštěstí na to není sám, po svém boku má svého nejlepšího přítele Počitu. Počita je pes. A ďábel. A motorová pila.

Počita s Dendžim uzavře dohodu. Počita obětuje svůj život, aby Dendži přežil, na oplátku ale musí hledat život, ve kterém bude šťastný. Dendži se tak stává napůl člověkem, napůl ďáblem. Jeho superschopnost? Proměnit libovolnou část svého těla v motorou pilu. Jeho způsob, jak být šťastný? Sáhnout si na prsa.

Navzdory tomu, že akčních mang vychází u nás opravdu velké množství, Nakladatelství CREW si myslí, že Chainsaw Man má i tak co nabídnout v tak přehlceném trhu. „Má kvalitní kresbu, zajímavou akci i mytologii, ale asi nejvíc nás zaujala jeho inspirace krvavými horory, neúprosnost, bizarnost a drsná akce. To vše je pak v kontrastu se sympatickým a zranitelným hrdinou a propracovanými vztahy a emocemi,“ říká šéfredaktor Nakladatelství CREW Jiří Pavlovský. Vyzdvihuje zejména protagonistu série. „Hrdinové mang dost často bývají outsiderové, ale tady je to opravdu kluk z totálního dna, pro kterého je luxusem trocha jídla a jeho sny jsou z našeho pohledu neskutečně přízemní. Ale přesto si dokázal udržet charakter a laskavost,“ popisuje Pavlovský.

Chainsaw Man je sice technicky šónen manga, přesto autor Tacuki Fudžimoto cílí na starší čtenáře, nejenom svou brutální akcí. „Na první pohled je to především zběsilá a násilná akční jízda, ale pod tím se, jak už to u mangy bývá, skrývají silné emoce a samozřejmě i humor,“ pokračuje Jiří Pavlovský. Fudžimoto se vším dokáže skvěle pracovat, ne nadarmo ho Chainsaw Man katapultoval mezi nejpopulárnější mangaky současnosti. „Tacuki Fudžimoto dokáže stále překvapovat. Plus to navíc doprovází dravou, dynamickou a originální kresbou, která umocňuje čtenářský zážitek,“ uzavírá Pavlovský.

Příchod Chainsaw Mana nemohl přijít v lepší čas. Jednak je to relativně čerstvá manga – v Japonsku se první kapitola objevila v roce 2018, v Americe pak první kniha v roce 2020. Také sbírá ocenění za oceněním a řadí se v Japonsku mezi deset nejprodávanějších mang. Navíc se čeští fanoušci mohou připravit na jeho anime adaptaci, která je takřka za rohem – první díl vychází v říjnu. Stará se o ni studio Mappa, kteří stojí například za poslední sérií Útoku titánů nebo Jujutsu Kaisen.

Přijetí se dočkal skvělého i mimo Japonsko. Na MyAnimeList si drží krásné hodnocení 8.74 a díky tomu se jedná o 42. nejlepší mangu, dokonce čtvrtou nejpopulárnější. A to všechno ještě předtím, než se mu dostalo anime adaptace, která jeho slávu jedině zvýší.

Chainsaw Man není dlouhá série – příběh se díky zběsilému tempu vešel do jedenácti knih – takže se nejedná o velký závazek pro sběratele a čtenáře. Potencionální fanoušci ale nemusí zoufat, Fudžimoto právě pracuje na druhé sérii. Ta vychází na webové platformě Shonen Jump+, kde má mnohem větší volnost, co se brutality a nahoty týče, takže plánuje přitvrdit.

Názor redaktora

Jako někdo, kdo má Chainsaw Mana už dosbíraného v angličtině, bych rád připojil svůj osobní názor na sérii, menší recenzi. Chainsaw Man je skutečně skvělý. Rozhodně nejde o nejlepší mangu, co u nás vychází, ale má tomu blízko. Rozhodně je třeba uznat, že klame tělem. Manga přiláká na vizi brutální, zábavné akce, a i když se jí čtenářům skutečně dostane, Chainsaw Man je mnohem víc než jen to.

Jedním z největších kladů je Fudžimotova vynalézavost. Ta se projevuje nejen při tvorbě postav, ale i situacích do kterých se dostávají. Dendži je jeden z nejlepších šónen protagonistů, se pevně danými motivacemi, které se ale mění s tím, jak se vyvíjí jeho charakter. Vývoj to je sice jednoduchý, ale přesvědčivý a poutavý. Dendži ale není jedinou skvěle napsanou postavou a stejná chvála jde říct i o vedlejších postavách a antagonistech. Masochisty potěší i to, že žádná z postav nemá „plot armor“ – stát se jim může cokoliv.

Vše je okořeněno skvělým humorem – Chainsaw Man se většinu času nebere vážně. Někdy ale ano a tam překvapí jednak emocionalita mangy a některá zajimavá filosofická témata.

Jenže všechny tyto klady se neobjevují v první knize. Tam to je „jen“ surová akce s vtipným protagonistou. A velmi neoriginální k tomu. Autor se nijak netají inspirací Jujutsu Kaisen, ale mě osobně manga velmi evokuje i Tokijského ghúla s tím, jak hlavní postava je napůl monstrum a napůl člověk a že důležitou součástí je něco jako Úřad na potírání ghúlů, jen zde jsou potíráni ďáblové. Inspirace to je ovšem jen povrchová a v dalších knihách dává Fudžimoto průchod své originalitě.

Autor vymyslel výborný, ale zároveň jednoduchý silový systém – ďábel je tak silný jako je jeho jméno strašidelné. Později se přidávají i další, vynalézavá pravidla, ale všechna dávají smysl a čtenář se v nich neztrácí. Občas se ale ztrácí ve schopnostech jednotlivých ďáblů, které autor dostatečně nevysvětlí.

Kresba je opravdu skvělá, Fudžimotově stylu není co vytknout. Skvěle kreslí emoce, ďábly a je vidět, jak si uživá všechny brutální scény. Není to nic přehnaného jako Berserk, ale malým dětem to rozhodně do ruky nedávat, ať už je Počita roztomilý jakkoliv.

Celkově je Chainsaw Man něco, co si nemůžete nechat ujít, ale třeba pár dílů vydržet. Nyní k prodeji, tak utíkejte koupit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *