Představte si, že neexistují auta, ani letadla ani lodě, pouze vlaky. Máte to? V tom případě víte, jak to vypadá v utopickém světě hry Sweet Transit. Hra vývojáře Ernestas Norvaišas vyšla 28. července 2022 pod hlavičkou vydavatele Team17 (vydali i např. horkou novinku Thymesia) a v tuto chvíli se ještě jedná o early access hru a může se v ní ještě hodně věcí změnit, proto mou recenzi prosím berte s rezervou.
Počátek hry
Hra má vizuálně přívětivé hlavní menu, a komu by vadila poměrně velká výchozí písmena, dají se lehce přenastavit v nastavení. Sweet Transit nabízí dvě, resp. tři možnosti hraní: obsáhlé tutoriály, volnou mapu (její generátor trochu připomíná Zoo Tycoon), nebo mód Paris (volná mapa, kde je již několik staveb umístěno pro snazší začátek). Za absolvování všech tutoriálů hra nabízí achievement do sbírky jako odměnu.
Z počátku se doporučuje projet tutoriály: přiznám se, že jsem projela pouze první dva, které mi bohužel nepřišly pro rozehrání hry od počátku úplně markantní. Dále jsem nepokračovala, protože mi moc do hry nedaly a mnohem lépe jsem se ji následně naučila ovládat metodou pokus-omyl. Navíc hudba, která hraje na pozadí, je velmi otravná. Nakonec jsem ji vypnula, protože mi reálně hrozilo, že mě z ní rozbolí hlava. To už se mi u žádné hry dlouho nestalo.
Mapa, na které hrajete, je zblízka velmi pěkně graficky vyvedená a detailní, ale pokud byste chtěli na své dílo pohlížet z větší výšky a kochat se tím, jak vláčky jezdí, není vám to umožněno. Při větším oddálení se mapa přepne do ne úplně přehledného ,,rozkostičkovaného“ módu, ve kterém jsou vidět jen linie staveb a železnic, a kde jsou umístěné jaké suroviny. Vůbec to také nepomáhá rozmisťování budov, které se musí pokládat s rozmyslem a nesmí se křížit s jinými: vzhledem k tomu, že jsou tyto oblasti zásahu velmi obsáhlé, to hru komplikuje.
Koleje, kam se podíváš
Mapu jste si oddálili a zjistili jste, kde leží jaká surovina. Co dál? Postavte hlavní sklad, nádraží, vlakové depo a první koleje! Nádraží je zde jakožto jediná možnost přepravy pro veškeré dění zcela zásadní. Dále si musíte založit osadu (můžete pojmenovat dle libosti), ve které se začnou objevovat osadníci, kteří pro vás budou chtít pracovat. Jejich rezidence musí být spojené cestami, které se musí napojovat na nádraží, jinak se následně nebudou mít jak dopravovat do práce a budou nespokojení. Také jim musíte zajistit vodárny, aby mohli pít, a postavit rybářskou budovu se skladem, aby měli co jíst. Ano, ve Sweeet Transit se nestaráte pouze o vlaky, ale o blaho všech zúčastněných.
Jako další stavba se nabízí uhelný důl: bez uhlí nemohou vaše vlaky jezdit. I když ani to není úplně pravda: stalo se mi, že mi uhlí došlo, ale vlaky stále jezdily dál. Sice signalizovaly nedostatek paliva a jezdily pomaleji, ale jezdily. Stavby továren a dolů musí přímo stát vedle nádražní budovy, jinak vaše trať nebude správně fungovat, tak to při stavbě mějte na paměti. Jak začnete umisťovat tyto výrobny (dále pilu, bramborové pole, kamenolom, farmu na bavlnu), musíte vymýšlet co nejjednodušší a co nejvíce funkční drážní propojení. Naprosto nezbytné jsou pro to semafory, určující směr jízdy. Umisťujte je s rozmyslem, protože pokud je umístíte špatně, vlaky prostě nepojedou, nebo se někde v tom horším případě zaseknou a jedinou možností pak je poslat je zpět do depa, čímž ale bohužel přijdete o veškerý jejich náklad.
Práce se samotnými kolejemi není úplně složitá, ale jsou vzhledem ke vzdálenostem většinou velmi dlouhé, a postupně, jak umisťujete další manufaktury (odemykají se postupně), se na ně napojujete jinými. Doporučuji vytvářet vícekolejová nástupiště, zejména ve městech, ušetří vám to spoustu času a vlaky nebudou tak často stát.
Výroba vlaků
Abyste mohli převážet pracovníky, později cestující, a hlavně zboží a zásoby, musíte samozřejmě mít vlaky. Ty si můžete navolit jak chcete, ale pozorně čtěte, co každý jednotlivý vagón dělá, abyste se později nedivili, proč posíláte vlak pro uhlí, ale žádné neodváží. Jiné vagóny vozí cestující, jiné dřevo, a jiné kámen či potraviny. Také nezapomínejte dávat za lokomotivy „uhlák“, aby si mohly palivo vozit s sebou.
Každý vlak si můžete pojmenovat po svém, stejně tak můžete změnit jeho barvu, aby se vám na mapě lépe odlišovaly. Každému vlaku přitom musíte přidělit nějaký úkol, aby byl co k čemu: věnujte velkou pozornost jejich plánování. Je důležité vždy správně označit, kde se co bude nakládat a vykládat, jinak je jízda neefektivní a nevykládá se co má. Také nezapomínejte vykládat uhlí ve stanicích, nejen ve skladě: když je uhlí ve stanici, vlaky, které nejezdí do uhelného dolu, si tam mohou doplňovat palivo.
Aby se vám vše lépe spravovalo, protože ve Sweet Transit je toho opravdu hodně ke sledování, nabízí několik herních panelů. Vlevo nahoře je panel úkolů (zámek), který vám zadává úkoly, které vás ve hře posunou dále a odemknou vám další budovy. Vykřičník vás upozorňuje na to, že něco nefunguje, jak má. A „mapové označení“ v tomto panelu je na plánování tras vlaků. Trasy si přitom můžete uspořádat a pojmenovat dle libosti.
Uprostřed obrazovky vidíme aktuální skladovou zásobu a přehled obyvatel, měst, továren, vlaků, stanic a aktuálního bohatství. Po kliknutí na jednotlivé přehledy nám vyjede menu s rozepsanými manufakturami, vlaky apod., na které když klikneme, přesune nás to na místo, kde se daná stavba či vlak nachází. Vpravo vidíme aktuální herní čas, kolik dní ve hře uběhlo a úplně vpravo je ovládání rychlosti času ve hře a hlavní menu hry. Vpravo dole je menu stavby, ve které si vybíráte budovy a koleje ke stavbě. Na veškeré stavby musíte mít samozřejmě dostatek surovin, a čím déle hrajete, tím méně jich často paradoxně máte.
Máte jízdenky?
Co o této hře ještě říct? Přijde mi, že u Sweet Transit platí, že chybami se člověk učí – zprvu chcete vyhodit počítač z okna, ale pak se z toho stane závislost a prostě toužíte hru pokořit a postavit dokonalou, fungující železnici. Žel, to se mi nepodařilo. Čím dále jsem se dostávala, tím více komplikací nastávalo, suroviny a pracovní síla docházely, a dostávala jsem se do úzkých. Hra je nesmírně komplexní, a když jedno kolečko nefunguje, ty ostatní také drhnou. Přesto si ji ještě někdy určitě ráda zahraji, protože prostě chci všech herním mechanikám přijít na kloub.
Sweet Transit je tedy celkem dobrá hra, ale není rozhodně pro každého. Pokud máte rádi výzvy, nevadí vám trochu otravná hudba a máte rádi vláčky, určitě si ji zahrajte. Jinak po titulu ale raději nesahejte.
Sweet Transit
Sweet Transit je návykovou, mírně utopickou hrou ze světa, ve kterém neexistuje jiná možnost dopravy, než vlaková. Z počátku je velmi obtížná, ale po pochopení základních mechanismů je gameplay o něco snadnější.
PLUSY
- Pěkné designy vlaků
- Potrápí to mozkové závity
MÍNUSY
- Vlezlý soundtrack
- Těžké herní mechanismy
- Ne moc nápomocné tutoriály