Anime Recenze

MS Gundam SEED Freedom vítězí silou atomu a lásky

Po letech válčení vznikla nadnárodní organizace dohlížející na mír – KOMPAS – pod vedením Lacus Clyne. Její vlajková loď v případě potřeby vyšle do boje skvadru Mobilních jednotek Gundam v čele s Gundamem Freedom, který pilotuje Kira Yamato. Křehkou stabilitu však ohrožuje teroristická organice Modrý kosmos.

A nově vzniklý stát zvaný Nadace prověří jak schopnosti Kompasu, tak vztah Lacusy a Kiry…

Gundam, který očekáváš; zdroj: Sunrise

Princezny, nacisti a obří roboti… IN SPACE!

Mobile Suit Gundam se poprvé objevil na televizních obrazovkách v roce 1979. Gundam se stal fenoménem a je to jedna z těch sérií, která mnoha jedincům naskočí jako první, když se řekne anime. Když ovšem v 90. letech začala jeho popularita klesat, rozhodli se tvůrci usnadnit vstup do franšízy novým divákům vytvořením další časové linie. Těch v Gundamu několik a jsou na sobě vzájemně nezávislé. Mobile Suit Gundam SEED Freedom se odehrává v roce 75 Kosmické éry a navazuje na seriály MS Gundam SEED a MS Gundam SEED Destiny, které vyšly před 20 lety.

Úvodem rovnou skáčeme do akce, odehrávající se někde v Africe, kde je nám představen hlavní tým. Ten na bojišti dominuje. Pak přijde rekapitulace minulých událostí… a s ní i hlavní problém filmu. Film navazuje na dva padesátidílné seriály, které obsahují obsáhlý svět plný frakcí, postav a politiky. I když film od seriálů dělí 20 let, tak tvůrci předpokládají, že svět v kosmické éře budete aspoň trochu znát. Bez jeho znalostí se totiž ztratíte v záplavě pojmů, národů, frakcí, kdo je na čí straně atd. Je tu hodně starých postav a zároveň tu přibylo hodně nových. A i v pokročilé části příběhu se zčistajasna objeví postava, kterou byste měli znát, protože tohle je zrovna jedna z ústředních postav v seriálu. A pokud ji neznáte… smůla.

Politické vztahy nás dovedou do nové země – Nadace. Nadace se může pyšnit nablýskaným zevnějškem a krásnou aristokracií, která jako by vypadla ze seriálu Bridgerton. Na první pohled vás možná překvapí, že v show o válečných robotech bojujících ve vesmíru je obsáhlá scéna z bálu plná vyznání citů jak z nějaké šódžo mangy. Ale tohle prostě je Gundam.

Krásné romantické scény protkávají atomové výbuchy se statisíci mrtvých.

Gundam, který dostaneš; zdroj: Sunrise

Do boje se sílou lásky

Druhá polovina už více naplňuje očekávání válečného sci-fi. Lítají lasery, obří vesmírná plavidla vybuchují, mechy Gundam tančí ve sprše raket, laserů a světelných mečů. To vše rámované časovým tlakem, než kosmičtí nacisti aktivují svoji superzbraň. A když hlavní hrdina a jeho Gundam nestačí na splnění úkolu pomůže… láska?

MS Gundam SEED Freedom je velice „cheesy“ film, ale neskutečně. Je tam tolik sýru, že byste z něj udělali nový Měsíc. Roboti šermují ve zběsilém tempu a jejich piloti vedou dialog o tom, co znamená milovat a být milován. Komando zachraňuje rukojmí a jsou při něm monology, že jediné co potřebuješ, je láska. Jednoho by napadlo, že od anime se silná melodramatičnost dá čekat, jenomže tohle běžnou úroveň melodramatičnosti překonává. Je to síla.

I když se over-the-top melodramatičnost může zdát jako problém, tak film je až odzbrojujícím způsobem upřímný. Nebojí se s vážnou tváří ukazovat věci, ze kterých si jiné sci-fi dělali srandu 30 let zpátky. Když na tohle přistoupíte a naladíte se na stejnou vlnu, tak váš Gundam bude se silou lásky opravdu všemocný.

NázevMobile Suit Gundam SEED Freedom
Originální název機動戦士ガンダムSEED FREEDOM; Kidó Senši Gundam SEED Freedom
Délka135 minut
StudioSunrise
ScénářMicuo Fukuda, Riu Gotó, Čiaki Morosawa
RežieMicuo Fukuda
Hodnocení agregátních portálů
MyAnimeList.net
anilist.co
anime-planet.com
7,83
76 %
3,8 z 5
imdb.com7,1
Rotten tomatoes – audience98 %

zdroj: Sunrise

Mobile Suit Gundam SEED Freedom

78% Skóre

Mobile Suit Gundam SEED Freedom je military sci-fi zkombinované s melodramatem. Nebojí se být svůj a bojovat silou lásky proti zlu.

PLUSY

  • Zpracování Gundamů
  • Melodramatičnost
  • Vesmírné bitvy

MÍNUSY

  • Informační přehlcení
  • Nutnost znalosti seriálu pro orientaci
  • Místy nevhodný fanservice

Detail hodnocení

  • Scénář 0%
  • Vizuál 0%
  • Hudba 0%
  • Dialogy 0%
Filmový nadšenec se slabostí pro asijskou tvorbu. Anilist: https://anilist.co/user/4thPretender/ MyDramalist: https://mydramalist.com/profile/4th_Predenter

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *