Filmy & seriály Recenze

Bonusový Sandman přináší kočky a Kalliopé

Pokud jste již viděli celého Sandmana a zapnuli si v posledních dnech Netflix, mohli jste si všimnout, že u titulu svítil nápis „nové díly“. Nejedná se o žádnou chybu, opravdu byl zveřejněn předem neohlášený překvapivý 11. bonusový dvoudíl!

Sen tisíce koček

Za lidstvo prosím, nedívejte se na tuto epizodu s vaší kočkou… Jedná se o první animovaný díl v sérii: kočky se scházejí na hřbitově, aby si vyslechly proslov siamské kočky – proroka. Vypráví posluchačům, jak zlou zkušeností odhalila lidskou náturu a jak se ve snu setkala s Pánem Snů, Králem Koček. Ten jí prozradil, že lidé dřív byli malí jako morčata, a kočkám sloužili a byli jejich kořistí. Dokud se nespojili ve snu a nezměnili tak svět do dnešní podoby. Kočka nabádá ostatní šelmy, aby společně snily o tom, že se vše vrátí ke starým pořádkům: splní se to, pokud o tom bude alespoň tisíc koček zároveň snít.

Tento díl Sandmana je našlapaný osobnostmi: kočičího proroka dabuje Sandra Oh, vránu si střihl rovnou Neil Gaiman, Dona mluví David Tennant a v jedné z rolí se tam objevuje i James McAvoy. Sen tisíce koček je nádherně, realisticky naanimovaný, a chytne vás za srdce, ať už máte kočky rádi nebo ne.

Kalliopé

Druhou epizodou v tomto dvojdíle je Kalliopé. Příběh nešťastného spisovatele Richarda Madoca: tvůrce bez inspirace, marně se snažícího napsat svou druhou knihu poté, co se první stala bestsellerem. Jde si pro radu k jinému autorovi, který je už starý a ví, že dny jeho slávy jsou už ty tam, a tak Madocovi prozradí své léta ukryté tajemství. Drží ve svém domě Múzu Kalliopé, kterou do své moci získal při pobytu v Řecku. Představí ji Ricardovi a předá mu ji, aby mohl ve psaní dále pokračovat. Ten se jí napřed dvoří, ale Kalliopé už lidem nevěří a odmítá spolupracovat, a tak si ji Ric nakonec podmaní násilím. Ale Múza se nevzdává naděje na své vysvobození: dozví se, že její bývalý manžel, Sandman, byl také vězněný, a rozhodne se jej požádat o pomoc…

I toto hořké drama o tom, čeho všeho jsou lidé kvůli slávě a chvilce uznání schopní, má výborný casting. Richarda Madoca hraje Arthur Darvill, Kalliopé je Melissanthi Mahut, starého spisovatele Erasma Frye se ujal Derek Jacobi. Je to silný příběh, rozvíjející Sandmanův charakter, ukazující, že ho skleněné vězení opravdu v jádru změnilo.

Gaiman příběh pro televizi upravil, aby více odpovídal dnešní době. Nechtěl zobrazit Kalliopino zneužívání napřímo, a také ji chtěl ukázat silnější, proto se v seriálu pokusí o útěk. Kalliopé se tak odlišuje od původní verze, ale stejně jako odchylky v hlavní seriálové linii, i zde to má svůj důvod a původní dílo to nijak nezlehčuje, ani neuráží.

Samostatné povídky

Oba příběhy jsou součástí Sandmanova univerza okrajově, stojí mimo hlavní linku, jsou samostatnými povídkami. Proč tedy natočili zrovna tyto? O tom se můžeme jen dohadovat, ale u Sna tisíce koček máme od Netflixu malou nápovědu: je to Gaimanův oblíbený příběh. A není divu, je zajímavý a chytrý. Pokud jste tedy bonus ještě neviděli, je na čase to napravit.

The Sandman: Dream of a Thousand Cats / Calliope

94% Skóre

Nápadité rozšíření seriálu, které stojí mimo hlavní dějovou linku, ale zajímavě rozvíjí celý Sandmanův svět. Stojí za to už jen kvůli výborným hereckým výkonům.

PLUSY

  • Více Sandmanova světa
  • Skvělá animace
  • Hvězdné obsazení

MÍNUSY

  • Mírný odklon od předlohy

Detail hodnocení

  • Herecké výkony 0%
  • Scénář 0%
  • Vizuál 0%
  • Hudba 0%
  • Dialogy 0%

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *