Komiksy Literatura Recenze

Zámek a Klíč: Zlatý Věk – skvělým návrat do Klíčova, ale špatný crossover

Jaké by to bylo, kdybyste se mohli pouhým otočením klíče v zámku ocitnout v jakýchkoliv dveřích na planetě? Co kdybyste se mohli otočením hodinového klíčku stát zase mladými? Jaké vědomosti byste chtěli získat, když vám k učení stačí jen klíčem otevřít lebku? Na tyto otázky už čtenáři fantasy série s prvky hororu Zámek a Klíč znají odpověď. Komiksy od Joe Hilla a Gabriella Rodrigueze díky Comics Centru už dávno zdobí poličky českých knihkupectví, kde se těší velkému úspěchu.

Příběh sourozenců Zámkových patří k tomu nejlepšímu, co komiksy celkově můžou nabídnout. Ten příběh už skončil. Ale ve světě magických klíčů je dostatek místa pro další. Od toho tu je prequel s názvem Zlatý Věk.

Zpátky do minulosti

Čtenář se v příběhu přesune do času před sto lety, tedy na počátek dvacátého století. Do času plného optimismu, pokroku, ale zároveň času hrůzy a utrpení, neboť Velká válka je doslova za rohem. Zde se čtenář seznámí s jinou rodinou Zámkových, než kterou zná. Zde ještě neplatí pravidlo, kdy dospělí nemůžou používat klíče a proto čtenář bude svědkem nejenom využití známých klíčů v jiných rukou než dětských, ale dokonce i výroby klíčů úplně nových.

Kniha je koncipovaná jako soubor povídek – příběhů z rodiny Zámkových z počátku dvacátého století. Alespoň tak se jeví ze začátku. První tři příběhy skutečně nevypadají, že by měli mít nějaký větší přesah, než jen seznámení se z postavami. Představí se v nich nové klíče, ale nepůsobí to, že by jejich výskyt byl nějak důležitý. Pak se ale ve třetím sešitu přesuneme k tomu „masu“ v hamburgeru. Příběh ,,…jak vojska bledých čet…„, ve kterém se mladý Jon Zámek zapojí do války zabíjet Němce vypráví nejen o hrůzách války, o nichž víme, ale jsou navíc ještě umocněné použitím klíčů jako smrtících zbraní. Kromě toho se v tomto příběhu emotivní, vypointované vyvrcholení, které funguje jen díky tomu, že Hill s Rodriguezem věnovali první dva sešity seznamování se Zámkovými a novými klíči. Škoda, že pátým sešitem nekončí samotná kniha, protože v závěrečném crossoveru se Sandmanem kvalita velmi klesne.

Zdál se mi sen…

Příběh ,,Co peklo schvátí…“ je to nejhorší, co v sérii Zámek a Klíč vzniklo. Nebojte se, pořád to je skvělý, ale při četbě se nelze ubránit tomu, že jde jen o tuctový crossover plný fanservice čtenářům Sandmana. Čtenář pozná místa, camea, podívá se na známý svět tužkou Gabriela Rodrigueze, ale příběhem zkrátka nedosahuje ani k Zámku a Klíči, ani k Sandmanovi. Je ale třeba přiznat, že způsob, kterým Zámek a Klíč umístili do vesmíru Sandmana je velmi chytrý a Sandmanův lore velmi obohacuje. Bohužel to ale nefunguje na opak a Morfeus v Zámku a Klíči působí spíše rušivě. Příběh sice nabízí happy end rodině Zámkových, ale toho by šlo docílit i bez použitích jiných sérií.

Kresba stále ve formě

Už jsem zmínil kresbu Gabriela Rodrigueze a ta samozřejmě nezklamala. Rodriguez má velmi osobitý styl, na který je třeba si zvyknout, ale když to ve čtenáři zaklapne, tak nadšeně hltá každou stránku. Jeho kresba je také nejlepší část crossoveru, krásně si v něm vyhrává s démony a dalšími občany pekla. Rád bych také upozornil, že kromě kresby se Rodriguez aktivně podílí i na scénáři, což zmiňuje i předmluva.

Kontext není potřeba

Předmluva také tvrdí, že k užití knihy není potřeba znát nic ze Zámku a Klíče. Zde nelze nesouhlasit. Kniha je skvělou ochutnávkou, co čeká potencionální čtenáře, rozhodnou-li se pořídit si celou sérii. Nejenom díky tomu, že to je prequel, ale hlavně proto, že všechny postavy v knize jsou úplně nové – může je tedy stejně objevovat fanoušek i nový čtenář. A fanoušci se nemusí bát, že by jim staří známí chyběli, na tak krátkou dobu, co s Waltonem Zámkem a jeho rodinou strávíme, přirostou srdci tolik, že vám budou chybět i po odložení knihy na poličku. Pokud je ale Zlatý Věk vaše první kniha, zdržte se čtení předmluvy, kvůli spoilerům. Stejně tak není třeba znát Sandmana. Já sám jsem přečetl jen první sešit z Gaimanovi ságy a bohatě to k pochopení stačilo, právě během něj se totiž celý příběh odehrává. Určitě se ale hodí mít načteno víc, kvůli všemu fanservicu.

Česká verze sebou nesla porodní bolesti

Na závěr ještě třeba zmínit stav českého vydání. Původní ságu překládal skvělý Jan Kantůrek, který už ale bohužel není mezi námi. Tuto knihu překládala Alexandra Niklíčková a práci pana Kantůrka ostudu nedělá – navazuje na něj velmi dobře a kvalita překladu neklesla. Comics Centrum si zkrátka dává záležet a české vydání je radost prolistovávat. Na poličce navíc skvěle ladí s původní sérií. Ředitel Comics Centra Václav Dort se několikrát vyjádřil, že práce s materiály, které jim poslalo IDW Publishing nebyla kvůli jejich mizivé kvalitě jednoduchá a o to víc je třeba ocenit, že si s tím poradili na výbornou.

Doufejme, že při dalších knihách z chystané World War Key budou mít práci jednodušší. World War Key je chystaná navazující série na Zlatý věk od stejného tvůrčího týmu a bude sledovat použití klíčů v různých válečných konfliktech. Zároveň odhalí minulost i budoucnost rodu Zámkových. Série zatím ještě nezačala vycházet, ale už teď je jasné, že je na co se těšit.

Ať už Zámek a Klič ani Sandmana neznáte, nebo jste třeba jen viděli Netflixovské adaptace (nutno dodat, že ta k Zámku a Klíči moc povedená není), koupí Zlatého Věku nikdo chybu neudělá. A pokud jste zajetí fanoušci Zámku a Klíče? Tak si vezměte svůj klíč Tudytam, a otevřete si dveře do vašeho oblíbeného knihkupectví.

Zámek a Klíč: Zlatý Věk

77% Skóre

Výtečná jednohubka, jejichž chuť vám dlouho zůstane v puse. Škoda nedotaženého crossoveru.

PLUSY

  • Skvěle vypointované
  • Emotivní
  • Kresba
  • Nové postavy baví
  • Kvalita českého vydání

MÍNUSY

  • Tuctový crossover
  • Přítomnost světa Sandmana nijak neobohacuje svět Zámku a Klíče

Detail hodnocení

  • Scénář 0%
  • Postavy 0%
  • Kresba 0%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *