Filmy & seriály

Wonka má odhalit osobní příběh geniálního cukráře

„Willy Wonka, Willy Wonka, tvůrce dobrých čokolád.“ Ikonická a především velice chytlavá písnička, kterou z hlavy mohl dostat po zhlédnutí filmu Karlík a továrna na čokoládu jen málokdo, poněkud přizdobeně popisuje majitele továrny na čokoládu, v jejímž nitru se skrývají hotové divy. Děj snímku se však zaměřoval především na podivný způsob nalezení Wonkova nástupce a jen okrajově jsme dostali možnost zjistit něco málo o geniálním cukráři jako takovém. Kromě dobrodružného objevování tajů sladké chuti byl v průběhu dění vystaven vztahu dětí s jejich opatrovníky, díky čemuž si vzpomněl na zničený vztah s jeho otcem, který jej tížil. Co ale dál? Jaký byl Wonkův život? Jak se mu podařilo se z malého kloučka s děsivě působícími rovnátky vypracovat na kapacitu, která s lehkostí bortila řady konkurence? To a možná i jiné otázky si patrně musel klást také Paul King, když se ostatně zmocnil režírování.

King je britský spisovatel a režisér. Soustředí se hlavně na komedie a je to znát. Proslulý britský humor vnesl do mnoha snímků jako Paddington a Paddington 2. Konkrétně dva zmíněné mu pak v roce 2017 přinesly nominaci na cenu BAFTA za nejlepší britský film a nejlepší adaptovaný scénář, a tak můžeme doufat, že nezklame ani v tomto případě. O tom se ostatně budeme moci přesvědčit už 15. prosince příštího roku, pokud se termín neodloží, jak se už také stalo. Původně bylo totiž datum premiéry ohlášeno na 17. března 2023 a nejspíše bylo oznámeno ještě dříve, nebýt koronavirové krize.

Na muzikálovém prequelu s prvky fantasy Wonka spolupracoval s Kingem i Simonem Farnabym (Paddington 2), a tak je jasné, že si při předchozí týmové práci museli sednout. S podporou Warner Bros se tak vše začalo skládat dohromady, ovšem ani Timothée Chalamet nebyl ze začátku jistou volbou. Od myšlenky, že by mladého Willyho Wonku ztvárnil Tom Holland se však upustilo. Pro mladého herce tak bude snímek, kromě filmu Duna, další velkou rolí a nejen to; zahraje si i po boku britské legendy humoru. Rowan Atkinson dokázal rozesmát k slzám řady diváků bez jediného slova v podobě Mr. Beana a pak i za použití nějakých těch slov v roli Johnnyho Englishe. V dalších rolích uvidíme Keegana-Michaela Keye, známého amerického herce a komika, Sally Hawkins, Jima Cartera, Olivii Colman, Mathewa Bayntona a ostatní často v prostorech oblastí, které jsme mohli spatřit i v sáze o Harrym Potterovi.

Wonka na třetí

Willyho Wonku mnoho z nás zná hlavně z ikonické adaptace na původní dílo Roalda Dahla v hlavní roli s Johnnym Deppem. Karlíka a továrnu na čokoládu z roku 2005 režíroval Tim Burton, což je pro mnohé diváky ukazatelem jasné kvality. Tak či tak jsme mistra čokolády s vycházkovou holí a elegantním cylindrem mohli vůbec poprvé spatřit ve stejnojmenném snímku v čele s Genem Wilderem z roku 1971. Diváci se tak rozdělili na dva tábory. Zatímco se jedna část věrně držela původní podoby filmu, druhá věřila, že pod křídly Burtona získalo celé dílo tu správnou atmosféru. Nyní však přichází do hry třetí protagonista, jak mimo jiné potvrzuje na Twitteru herní web IGN, a tak ještě vůbec před premiérou přicházejí pochybné, téměř až nenávistné názory, že je zde potenciál již vyčerpán a že vytahování nového děje na sílu určitě nic dobrého nepřinese. Abychom ale neskončili pouze u negativity – na druhou stranu jsou i tací, co v novém tématu právě velký potenciál vidí a těší se na celkový výsledek. A co vy? Nenecháte si nového Wonku ujít nebo jeho život není pro následující události tak podstatný?

Jsem umělecká duše, co se tak nějak snaží najít svoje místo na světě, stejně jako mnozí ostatní. Ráda však zkoumám cokoliv nového, zvláště pak, co se her, filmů a seriálů týče. Občas se zaseknu i nad nějakou tou knihou, ale spíš to jsem já, kdo se pokouší sepsat něco k světu a pak to v melancholii, že to bude naprostý propadák, uvrhne v zapomnění. Mimo jiné i ráda maluju a kreslím, nově i v digitální verzi, a jednou bych se tomu chtěla profesionálně věnovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *