Filmy & seriály Publicistika

Vítězové 96. ročníku udílení Oscarů 2024

A máme za sebou další ročník udílení cen Akademie. Tento rok všechny s přehledem převálcoval Oppenheimer, který si na své konto připsal celkem sedm zlatých sošek! Nejedná se ale o žádné překvapení: všeobecně se čekalo, že minimálně kategorii nejlepší snímek a nejlepší herec v hlavní roli tento film vyhraje.

A kde by byl Oppenheimer, kdyby nebylo Barbie? Dalšího filmu, který společně s příběhem otce atomové bomby vstoupil do historie pod společným názvem Barbenheimer? Alespoň to si letos víceméně řekli tvůrci oscarového večera, protože ten se místy opravdu vezl na Barbie vlně. Vidět to bylo již při úvodní scénce a řeči letošního hosta, Jimmyho Kimmela, který vše zahájil upravenou scénou z filmu o slavné panence, a nastoupil na pódium za hraní melodie Dance The Night od Dua Lipy. Také poměrně humorně zmínil zklamání z toho, že Greta Gervig, režisérka Barbie, nebyla na Oscara nominována.

Jimmy Kimmel a jeho uvedení letošních Oscarů.

Ani Kimmel se ovšem nevyhnul faux pas, například když během proslovu směrem k Robertu Downeymu Jr. napřed zavtipkoval o Downeyho drogové minulosti, a pak se zajímal o to, co má herec v kalhotách. Downey sice oba ponižující momenty ustál s hraným úsměvem a s grácií (a s významným pomrknutím), ale řekněme si na rovinu, bylo to velmi nemístné a jen to potvrdilo to, že takovéto trapné žerty na takto významné udílení opravdu, ale opravdu nepatří.

Oscars 2024 – hlavní kategorie

Jinak se ale večer nesl v poměrně decentním stylu (i když, nakolik je téměř nahý John Cena decentní?). Jak jsem již zmínila, většinu kategorií, zcela zaslouženě, ovládl Oppenheimer.

NEJLEPŠÍ SNÍMEK: Oppenheimer – cenu převzali Emma Thomas, Charles Roven a Christopher Nolan, na pódium ale přišli všichni, kdo se na filmu podíleli. Jedná se o první film, za který Christopher Nolan získal Oscara v této kategorii.

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI: Cillian Murphy – pro Murphyho to byla první nominace na cenu Akademie, a rovnou ji proměnil. Jeho výkon v Oppenheimerovi byl natolik výjimečný, že věřím tomu, že jeho výhru nikdo nikdy nezpochybní.

“We made a film about the man who created the atomic bomb, and for better or for worse, we’re all living in Oppenheimer’s world.“

Cillian Murphy

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI: Robert Downey Jr. – i pro Downeyho je to první získaný Oscar, také za film Oppenheimer.

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI: Emma Stone – Emma získala za svůj výkon v Poor Things (Chudáčci) svého již druhého Oscara, přičemž oba vyhrála ve stejné kategorii (první byl za La La Land). V Chudáčcích odvedla neskutečnou práci, a pokud jste je ještě neviděli, koukejte to napravit!

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI: Da’Vine Joy Randolph – tato u nás méně známá herečka si vysloužila Oscara za svou roli školní kuchařky Mary ve filmu The Holdovers (Zimní prázdniny).

NEJLEPŠÍ REŽIE: Christopher Nolan – za Oppenheimera.

NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM: Chlapec a volavka – toto byl také očekávaný výsledek, protože se jedná o poslední dílo od Myazakiho.

Předání ceny za nejlepší snímek – Oppenheimer.

Oscars 2024 – další kategorie

NEJLEPŠÍ ADAPTOVANÝ SCÉNÁŘ: Americká fikce

NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ SCÉNÁŘ: Anatomie pádu

NEJLEPŠÍ KAMERA: Oppenheimer

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY: Chudáčci

NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM: 20 dnů v Mariupolu

NEJLEPŠÍ KRÁTKOMETRÁŽNÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM: Poslední opravna hudebních nástrojů

NEJLEPŠÍ STŘIH: Oppenheimer

NEJLEPŠÍ CIZOJAZYČNÝ FILM: Zóna zájmu

NEJLEPŠÍ MASKY: Chudáčci

NEJLEPŠÍ HUDBA: Oppenheimer

NEJLEPŠÍ FILMOVÁ PÍSEŇ: What Was I Made For? – Barbie – Billie Eilish

NEJLEPŠÍ VÝKON VE VÝPRAVĚ: Chudáčci

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ ANIMOVANÝ FILM: WAR IS OVER! (inspirováno hudbou Johna a Yoko)

NEJLEPŠÍ ZVUK: Zóna zájmu

NEJLEPŠÍ VIZUÁLNÍ EFEKTY: Godzilla Minus One

A nakonec vám tu po tomto vysilujícím výčtu nechám něco na zpříjemnění pondělka… Oscarová verze I’m Just Ken!

I’m Just Ken vystoupení během Oscarů 2024.

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *