Filmy & seriály Publicistika

Vítězové 95. ročníku udílení Oscarů 2023

Každoroční udílení Cen Akademie je za námi. Večer, kterým nás již podruhé ve své kariéře provázel Jimmy Kimmel, se tentokrát obešel bez kontroverzí. I když si tedy Jimmy neodpustil poznámku o loňské facce Willa Smithe…

Nu, nebudeme si hrát na bulvární plátek a půjdeme hned k tomu důležitému, a sice jaké filmy ve svých kategoriích zvítězily?

Všechno, všude, najednou

Sci-fi komedie Dana Kwana a Daniela Schneinerta, Všechno, všude, najednou (ČSFD 71 %) letošní Oscary naprosto ovládla. Odnesla si sošku za Nejlepší film, za Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Michelle Yeoh), za Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Ke Huy Quan), za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Jamie Lee Curtis), za Nejlepšího režiséra (Daniel Kwan), za Nejlepší střih a za Nejlepší původní scénář.

Evelyn (Michelle Yeoh) je žena středního věku, která se nudí v manželství, nerozumí si s dcerou, začíná nesnášet vlastního otce a ještě má problémy s finančním úřadem. A pak se jednoho dne objeví její manžel z jiné dimenze a řekne jí, že existuje bezpočet paralelních vesmírů, každý jiný, a že jen ona je může zachránit…

Na západní frontě klid

Nejnovější zpracování nejslavnějšího díla spisovatele Ericha Maria Remarquea se natočilo pod německou taktovkou, a zcela zaslouženě získalo ocenění za Nejlepší cizojazyčný film. Kromě toho si Na západní frontě klid (ČSFD 73 %) odneslo sošku i za Nejlepší filmovou hudbu, za Nejlepší kameru a za Nejlepší výkon ve výpravě.

Film je o utrpení, strastech a bezmoci vojáků během první světové války. Očima sedmnáctiletého Paula během něj sledujeme rychlou ztrátu nadšení boje za „správnou věc“. Naši podrobnou recenzi si můžete přečíst zde.

Velryba

Bylo nabíledni, aby se Brendanu Fraserovi konečně dostalo zaslouženého uznání. Už na filmovém festivalu v Benátkách mu za výkon ve Velrybě (ČSFD 78 %) tleskali ve stoje, a nyní se dočkal svého prvního Oscara za Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Kromě této ceny získala Velryba i sošku za Nejlepší masky – přeci jen museli maskéři každý den z Frasera vytvořit téměř tří set kilový kolos.

Drama vypráví příběh Charlieho, učitele, který své problémy a minulá traumata řeší uzavíráním se ve svém bytě a nadměrným přejídáním. Navzdory své váze je ale optimista, vidící v lidech dobro a snažící se najít cestu zpět ke své dceři.

Irské sbohem

Cenu za Nejlepší krátký hraný film vyhrálo Irské sbohem (ČSFD 77 %), krátkometrážní film z produkce Irska a Velké Británie. Komediální drama pojednává o dvou bratrech, kteří se sblíží díky nečekané smrti jejich matky na farmě v Severním Irsku.

Pinocchio Guillerma del Tora

Jako Nejlepší celovečerní animovaný film byl vyhodnocen Pinocchio Guillerma del Tora (ČSFD 79 %). Jedná se o nejdelší film, natočený fázovou animací, a jde o vysněný snímek Guillerma del Tora. Tento film je originálním převyprávěním příběhu o dřevěné loutce Pinocchiovi, které se nevyhýbá dopělým tématům, jako je např. alkoholismus či umírání.

Chlapec, krtek, liška a kůň

Nejlepší krátký animovaný film vyhrál zanimovaný knižní bestseller Charlieho Mackesyho, Chlapec, krtek, liška a kůň. Kniha o čtyřech přátelích je plná mouder, laskavosti, odvahy, naděje a lásky, a přesně to bylo přeneseno do nádherně ilustrovaného filmu.

Navalny

Pamatujete si kauzu s pokusem o otravu ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného? Tento mrazivý investigativní film dokumentuje jeho život a dílo a zcela zaslouženě letos získal Oscara za Nejlepší celovečerní dokumentární film.

Zaříkávači slonů

Cenu za Nejlepší krátký dokumentární film si odnesli Zaříkávači slonů (ČSFD 79 %): dokument o dvou lidech, Bommanovi a Bellie, kteří se starají o osiřelá sloní mláďata. Film ukazuje pevné pouto mezi slony a lidmi.

Women Talking

Americké drama Women Talking (ČSFD 55 %) získalo ocenění za Nejlepší adaptovaný scénář. Film je natočený podle skutečných událostí, a je o skupině žen v izolované náboženské komunitě, ve které dochází k sexuálnímu zneužívání. Ženy se musí rozhodnout, zda zůstat, nebo odejít…

Avatar: The Way of Water

První Avatar byl přelomový film, a získal od Akademie tři Oscary. Jeho pokračování se podařilo ulovit jen jednu sošku, a sice za Nejlepší vizuální efekty. Avatar: The Way of Water (ČSFD 83 %) navazuje na děj předchozího filmu, a je opět o rodině, přátelství a o tom, jak bychom se měli chovat ke své planetě.

Black Panther: Wakanda nechť žije

Poslední Marvelovky za moc nestály, ale alespoň jedné se podařilo ukořistit Oscara. Film Black Panther: Wakanda nechť žije (ČSFD 61 %) získal sošku v kategorii Nejlepší návrh kostýmů.

T’Challa je mrtvý, a celá Wakanda truchlí. Královna Ramonda se snaží udržet pozici své říše v měnícím se světě. Shuri se snaží vyrovnat se smrtí milovaného bratra a dostát jeho odkazu. A do toho se objeví Namor, vládce podvodní říše, ze kterého se vyklube nebezpečný nepřítel…

RRR

Indie se dočkala své první nominace na Cenu Akademie a rovnou ji i proměnila: jako Nejlepší píseň byla vyhodnocena Naatu Naatu z filmu RRR (ČSFD 76 %). S touto písní herci a tanečníci vystoupili přímo během slavnostního večera a rozhodně doporučuji se na představení kouknout, je dechberoucí.

Akční film se odehrává v koloniální Indii a točí se kolem policisty Rama, zastupujícího britské kolonizátory, a místního kmenového hrdiny Bhima. Ram má zatknout Bhima. Bhim se snaží zachránit unesenou dívku. Oba se náhodou spřátelí, aniž by věděli, že by měli stát proti sobě. Ale co se stane, až to zjistí…?

Top Gun: Maverick

Své ceny se dočkal i zejména u nás s nadšením přijatý Top Gun: Maverick (ČSFD 87 %), a sice za Nejlepší zvuk. Nezní to sice tak honosně jako jiné kategorie, ale Oscar je Oscar!

Maverick je i po třiceti letech stále pilotem, a zuby nehty se brání povýšení. Když mu ale nabídnou, aby se stal instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun, souhlasí. Nebude to ale jednoduché. Nejen, že je mise téměř nemožná, ale jedním z pilotů je syn Goose, jeho zesnulého kamaráda. A syn mu otcovu smrt klade za vinu…

Co si o výběru Akademie myslíte? Vyhrály ty správné filmy? Dejte nám vědět v komentářích!

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *