Hry

Victoria 3 – strategická simulace viktoriánské éry

Victoria 3 je nejnovější velkolepá strategická hra od Paradox Interactive, ve které se ujmete jedné z mocností 19. a raného 20. století. Má již své datum vydání. Globální politiku v rámci jednoho státu budete moct realizovat od 25. října 2022. Má jít o politickou a ekonomickou simulaci. Studio je velmi dobře známé právě pro své detailně propracované historické strategie. Tituly jako Crusader Kings, Hearts of Iron či Europe Universalis jsou strategickým fajnšmekrům velmi dobře známy. Kdo si je někdy užíval, ten moc dobře ví, jak pohlcující zážitky dokáží tito Švědové naservírovat.

Historie

Victoria 3 vám stejně jako ostatní hry od Paradox Interactive umožňuje převzít kontrolu nad jedním národem a dovést ho k věčné slávě. Tentokrát v časovém rozmezí od roku 1836 do roku 1836, čímž se hra umístí přímo mezi Europa Universalis a Heart of Iron. Fanouškovské konvertory uložených pozic, které vám umožní pokračovat v jedné a té samé kampani napříč hrami, na sebe jistě nenechají dlouho čekat. 19. století bylo dobou velkých sociálních změn, jednotlivé vrstvy obyvatelstva se začínají hlásit o svá práva a bude na každém hráči, jaký přístup zvolí. Bude tvrdošíjně zastávat aristokratické pořádky nebo dá volný průběh socialistické revoluci?

Ve své podstatě je Victoria 3 jako mnoho jiných strategických her. Zaujme především hráče, kteří rádi sledují tuny statistik. Trik tady spočívá v tom, že se titul zaměřuje na budování společnosti a ekonomiky v poslední fázi průmyslové revoluce. Znalci historie ví, že byla dost výbušná. Dodala nám moderní zázraky jako je pouliční osvětlení, vlaky, auta a globalizovaný obchod. Zde se nachází ta skutečná síla hry. Na čísla je třeba se dívat trochu jinak. Důležitá jsou třeba vytvořená pracovní místa, vyrobená kladiva, míra gramotnosti, přijaté zákony, schválení politickými stranami a další aspekty.

Politické manévrování

Celé je to pak ve Victoria 3 postaveno na dvou základních piliřích – společnost a ekonomika. Všechno ostatní z tohoto vychází a je mnohem abstraknější. Pokud budete chtít vznikající problémy vyřešit, zapojíte se do hluboké a zajímavé ekonomické simulace. Ta má být méně složitá a uvěřitelnější než jiné podobné hry. Slibována je široká politická manévrovatelnost, která vám má umožnit schvalovat zákony ke zlepšení nebo změně společnosti, tak aby odpovídala vaši vizi. Budete však muset pamatovat na to, že pokud ty věci budete měnit rychle, tak to může občany vaší perspektivní země rozzuřit. Skupiny obyvatelstva se budou moct zradikalizovat a pokud jich bude dostatečné množství budete čelit vzpouře.

Ve Victoria 3 se vám hádají různé politické strany, hádají se muži se ženami, otroci a horníci nechtějí být nadále vykořisťováni, aristokrati a uhlobaroni se nehodlají vzdát svých privilegií. Každá část obyvatelstva touží po něčem jiném a představit si ji můžete jako míček. S kolika míčky zvládnete žonglovat? Každý jeden spadlý míček znamená vyroslou barikádu v ulicích. Předchůdce během let dosáhl mezi fanoušky kultovního statusu. Tak uvidíme zda se trojce podaří navázat. Ukázky ze hry vypadají skvěle, tak to snad dopadne podobným úspěchem, jako Crusader Kings III. Ostatně Paradox Interactive jsou mistři ve svém oboru a osobně se na titul velmi těším. Hra by měla být k dispozici od prvního dne ve službě Game Pass.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *