Filmy & seriály Recenze

Velma je neuvěřitelně příšerná – Recenze první série

Jednou za generaci nastane zvláštní konstelace hvězd a lidstvo se na něčem shodne. Válka je špatná. Da Vinci docela hezky kreslil. Medvídek Pú vypadá jako čínský prezident. Ananas na pizzu patří… Dobře, o tom se ještě spory vedou, ale nejsme tu abychom probírali zločiny proti italské lidskosti, ale něco mnohem zvrácenějšího – Velmu.

Velma je příšerná. Naprosto ohyzdná show, která plive na diváky, ostatní seriály, dokonce na svoji vlastní předlohu a milované postavy. Je ta nejstrašnější věc, co jsem viděl, a to jsem viděl kamaráda rozšlápnout krysu. Než se důkladněji podíváme, co všechno je s Velmou špatně, pojďme zmínit některé věci, které se v první sérii skutečně stanou.

Příklady z praxe

Velma prodává drogy pro Daphne – místního drogového dealera, protože jí dluží pět set dolarů. Drogy jsou pojmenovány podle slavných hlášek z původních seriálů.

Fred hajluje a většina epizody, kde tak učiní, se motá kolem toho, že má malý penis.

Velma se převlékne za muže, načež rozdává přednášky, jak se ji okamžitě zlepšil život, protože chlapy mají všechno jednodušší.

Fred koupí dodávku a pomaluje ji květinami, načež se seriál několikrát snaží „vtipkovat“, že Mystery Machine je pedofilní nápad.

Fred si přečte knihu, které ho přiměje milovat ženy pro vnitřní krásu, takže se zamiluje do dívky s nejhorším charakterem od Mussoliniho – Velmy. Pošle ji své nahé fotky, a navrhne Velmě společnou masturbaci. Velma odmítne, Fred se ji přestal líbit, protože je feminista. Fotky si nechá, protože nad nimi bude masturbovat v letadle. Za to ji z letadla už prý aspoň jednou vyhodili.

Fred má sex s mozky ve sklenici.

Myslím, že už máme představu. Kdyby byly všichni fanoušci Scoobyho Doo mrtví, tak se otáčí v hrobě. A pokud nejsou a ten seriál viděli, tak o sebevraždě přinejmenším uvažují.

Já, když se snažím přijít na důvod proč žít po shlédnutí celé série. Foto: HBO Max

„Humor“

Námět jako takový ale nezní tragicky. Velmě před lety zmizela máma, a i když má od té doby titulní slečna silné halucinace, je odhodlaná ji najít. Zároveň se v Crystal Cove začínají objevovat mrtvé dívky s vyjmutými mozky. Celé to je prezentováno jako její skutečné origin story, protože ty desítky let nám seriál lhal, Velma je jediná schopná z celé party. Dále si seriál dá práci zdůraznit, jak je výjimečný, protože origin story mohou mít jen bílí, bohatí muži. Jako by to byla pravda.

Stačí tedy jen půl minuta, abyste věděli, o čem to bude. Bude to woke, bude to neuctivé k předloze a nebude to ani trochu vtipné. V celé show jsou asi čtyři druhy vtipů.

 1. Komentování situace stylem: Kdyby tohle byl seriál, stalo by se tohle. Příklad: „Kdyby tohle byl pilot seriálu pro teenagery, tak tu je plno nahoty a sexu,“ řekly nahé náctileté dívky ve sprše, aby se vzápětí začaly líbat.
 2. Urážení bílých mužů a zdůrazňování jejich privilegií. Příklad: „Byla jsem čůrat na klučičím záchodě a nikdo po mě nechtěl, abych si umyla ruce,“ řekla Velma.
 3. Urážení Scoobyho Doo. Příklad: „Tyhle honičky jsou pitomý a nedávají smysl,“ řekl Shaggy, teda Norville.
 4. Fred má malý penis. Příklad: „Fred má malý penis,“ řekla náhodná postava.

(Všechny tyto hlášky se v seriálu skutečně objeví.)

Seznamte se, Shaggy. Foto: HBO Max

Meta humor přestal být vtipný ve třetí sérii Ricka a Mortyho a tady je obzvlášť nevtipný. Velma udělá špatný vtip, následně ho okomentuje, jak je špatný, protože v jiném seriálu ho používají až moc často. Jenom protože víte, že váš vtip je špatný, vás neomlouvá, že jste ho udělali.

Snaha o woke humor, který podle scénáristů znamená, že za všechno můžou bílí, je tak strašně přehnaná a marná, že divák má kolikrát pocit, že to seriál nemůže myslet vážně, že celou dobu jde o parodii, která si utahuje z woke kultury. Jenže Velma nenabízí žádné důkazy pro podpoření tohoto tvrzení. Nejjednodušší řešení je většinou to správné a tím pádem to není show plná inteligence a humoru, ale nenávisti.

Vy jste měli rádi původní gang? Hah, smůla

Nejvíc nenávisti je vidět na tom, jak se tvůrci – Mindy Kaling a Charlie Grandy – zachovaly k původním postavám. Špatné a trapné vtipy, to jim člověk může odpustit, chtěji si to psát, ať si to píšou, třeba to někoho bude zajímat. Ale použít a zprznit k tomu velmi oblíbenou dětskou show, to je neodpustitelné.

Fred je neschopný rozmazlený hlupák, s komplexy a problémy s ovládáním vzteku. Nezvládne si bez pomoci rodičů nakrájet jídlo a je terčem většiny pokusů o vtipy z druhé kategorie. A nejenom vtipy, jednoduchý život bílých, bohatých mužů je vlastně i motivací hlavního antagonisty.

Fred má malý penis, už jsem to říkal? Foto: HBO Max

Daphne je dvěma policistkami adoptovaná královna krásy. Velikosti její popularity se akorát blíží její touha páchat zločiny, a proto je něco jako drogový kingpin v Crystal Cove. Je ze všech postav ta nejchytřejší, ale scénář ji nedává moc prostoru to ukázat. Ale hodně ukazuje prsa.

Shaggy se tu ani nejmenuje Shaggy. Je tu nazýván výhradně svým skutečným jménem – Norville. Norville simpí za Velmou. To je všechno, to je celý jeho charakter. Ještě teda má rád meče, novinařinu a rozhodně nesnáší trávu. Narážka na populární teorii, podle které Shaggy rád hulí.

A co mají všechny tyto postavy společného? Svoje přátelství přece. Ne, kecám, ty lidi se navzájem nenávidí. Všichni ale milují Velmu.

Velma je zlý člověk. Je to egoistická bytost plná záště. Nadává na všechno a všechny. Všichni jsou podle ní idioti a jejich problémy jsou nic oproti těm jejím. Většinu seriálu dělá rozhodnutí, které přímo ubližují jejím kamarádům. Jenže oni ji stejně milují. Je opravdu obtížné ztotožnit se s tak toxickým člověkem, který je schopný smrtelně ohrozit batole kvůli svým sobeckým cílům.

Svět se podle ní točí kolem ní a scénář jí dává za pravdu. Pamatuje její chybějící matku a vraha dívek? Tato zápletka se velmi rychle přesune na vedlejší kolej a problém, s kým vlastně chce chodit, se stane středobodem show. Chce Freda, který ji přijde sexy, nebo Daphne, se kterou se tak často líbá? To je ta záhada, kterou musí Velma vyřešit.

Objevili se teorie, že Velma je self-insert scénáristky a dabérky Mindy Kaling, pokud to je pravda, tak bych tu paní nerad potkal naživo.

Skončí Velma s Daphne nebo někým jiným? To je oč tu běží. Foto: HBO Max

Možná si říkáte, proč jsem ještě nezmínil Scoobyho. To, protože tu není. Prý tvůrci nepřišli na to, jak ho do show dostat. Místo toho na něj ve scénáři několikrát naráží, velmi neuctivě. Ani absence jeho postavy ho neuchránila před nepřímými urážkami. Je málo elementů z původních seriálů a filmů, které se jim vyhnuly. Velma často na tyto prvky narazí, ale jenom aby si z nich dělala srandu, jak jsou špatný, hloupý a pedofilní.

Co se animace týče, ta ujde. Je barevná, hýbe se, stačí to. Nezaznamenal jsem žádné grafické chyby, což je asi největší překvapení celého seriálu. Když navíc animaci porovnám třeba s animací další HBO exkluzivity – Harley Quinn – První série Velmy má dokonce lepší animaci než první série Harley Quinn.

Podobně můžu mluvit o dabingu. Herecké obsazení není úplně neschopné a podávají mnohem lepší výkon, než si příšerný scénář zaslouží. Nedávno jsem viděl, že se jeden z dabérů omlouval za svojí účast v Hogwarts Legacy. No, tady by si měli vzít příklad.

Znáte Obraz Doriana Graye? Takhle nějak by vypadal ten Velmy. Foto: HBO Max

Závěrečný povzdech

Velma ve mně vyvolala pocity, které jsem nikdy předtím necítil. Je to svým způsobem fascinující a pokud jste masochisti, kteří touží po vzteku a frustraci, mohu doporučit. Jenže ne celý. V druhé polovině se show totiž začíná velmi opakovat. Divák už je obrněný a zvyknutý, takže se v jeho očích show zvedne z naprostého odpadu do velmi špatného podprůměru – začne nudit. V takovém momentu je lepší přestat, lepší/horší to už nebude. No, uvidíme, třeba ve druhé sérii přitvrdí. Konec konců, sice tu show nikdo nemá rád, ale plno lidí ji sleduje, další série je údajně potvrzena. Ano, jsem součástí problému, omlouvám se.

Poznámka na závěr: Lehce jsem se zasmál jen jednou a to ve scéně, kde si Velma stěžuje na to, že je sexistický, jak školáci po stěnách kreslí penisy a ne vagíny. V českých školách by Velma byla šťastnější.

Velma - 1. série

14% Skóre

Něco takového jste ještě neviděli. Unikát. Po shlédnutí této show už nebudete stejní.

PLUSY

 • Dostatečná animace
 • Kvalitnější dabing než si zaslouží
 • Lepší BDSM než hrát v Padesáti odstínech

MÍNUSY

 • Devastace předlohy
 • Devastace humoru
 • Devastace celého média

Detail hodnocení

 • Scénář 0%
 • Postavy 0%
 • Animace 0%
 • Dabing 0%
 • Zničení dětství 0%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *