Komiksy Literatura Recenze

Vei – hrdá válečnice z Jotunheimu, která změnila svět

Vikinské téma je velmi oblíbené, ale málokdo v něm umí vyprávět poutavé, nové příběhy na pomezí dochovaných příběhů a fikcí. Do rukou se mi dostal dvoudílný komiks Vei a na první pohled mi padl do oka. Vizuálně to je zkrátka pastva pro oči, ale nenechám se zlákat k unáhlenému závěru. Příběh je to, co mě zajímá a vás jistě také. Pojďme se do něho trochu ponořit.

Vržena do moře napospas osudu

Mírně rozbouřené moře ve vlnách nese ženské tělo. Ústa jí pokrývá sůl, srdce bije na poplach a její hlava je plná otázek. Proč ji bohové opustili? Byla Ran (tj. vůdkyní vesnice), obr Veidar ji nosil na svém rameni a ona byla jeho vyvolenou bojovnicí. Jak se ukázalo v souboji s ostatními Rany, Vei byla tou nejlepší z nich. Teď je ale tady – vržena do moře a daleko od svého rodného Jotunheimu. Proč? To nedává smysl? Její nekonečná muka umocněná sužující žízní přeruší kolem se plavící loď s Midgarďany, jež vzývají Ódina. Jakmile spatří její oči, pochopí, že je potomkem obrů, což z ní okamžitě udělá zajatkyni. Nakonec najdou společnou řeč a nechají se navigovat směrem do Jotunheimu, země Obrů.

,,Za správné konstelace hvězd bude povoláno třináct nejschopnějších Ranů, aby bojovali v Meistarileikir za slávu bohů. Poslední zápas se odehrál před dávnými věky, ale připravena musí být každá generace.“

Vei, kniha první, kapitola č. 2

Meistarileikir, zápas vyvolených

Hlavním motivem je zápas vyvolených, který rozhoduje o rozdělení sféry vlivu v existujících světech. O tento vliv společně soupeří Ásové a Vanové (společně) proti Obrům, respektive jejich 13 bojovníků od každé strany. Tento způsob soupeření nahradil nekontrolovatelné válčení a pomohl na světě nastolit do jisté míry klid. K tomuto zápasu dochází jednou za čas, což je určeno hvězdami. Jak správně tušíte, ten čas právě nadešel.

Když se Vei vrátila čekala jí cesta na Bouřnou horu, kde byla okamžitě zařazena mezi bojovníky ze stranu Obrů. V těchto soubojích buď vyhrajete a nebo zemřete. Obrům už dlouho nebylo dopřáno vyhrát, takže vyhlídky na budoucnost jejich bojovníci nemají. Možná, že Veidarův nápad hodit Vei do moře, měl nakonec nějakou hlubší myšlenku, nemyslíte?

Z pohledu čistě mytologického je tento zápas fikcí, který se autorce scénáře (Sara B. Elfgren) povedl. Myšlenka je ale zajímavá a celé je to vyprávěno tak, že vás to přesvědčí a uvěříte tomu, že se to děje. Dokonce se přistihnete, jak hltáte zápas za zápasem. Vei má vskutku štěstí a je dobrá. Jako by věděla, jak nepřítele skolit. Určitě to ale není jen tak. Má snad nějakou superschopnost? Nebo je v tom špeh?

Skutečný hrdina nebo slizký červ?

Příběh je netradiční v tom, že z hrdinů dělá padouchy a z padouchů hrdiny. Jiné vikinské příběhy nás často staví do pozice, kdy je nám předhazováno vnímání Ódina pozitivně a fandíme mu v jeho boji s Obry. Tady jsme postaveni na stranu Obrů a najednou se odhalují jisté okolnosti, díky kterým vidíme naše oblíbené ,,celebritní“ bohy v poněkud odlišném světle.

Loki, to je kapitola sama o sobě. Intrikář, jehož slovům se snadno podlehne a víra v jeho sliby se často stává pastí, v níž uvíznete na věky. V tomto příběhu se jeho osobnost opět dostane ke slovu a jeho karty nikdy nespatříte pospolu, dokud mu nezačne téct do bot. Nechci prozrazovat, co má za lubem, takže si jeho part budete muset přečíst a vychutnat sami.

Láska všechno komplikuje

V příběhu nás čeká odhalení několika románků i velký zamilovaný příběh. Láska dostala poměrně dost prostoru a v jistém momentu vás ze sladkého opojení vytrhne velmi bolestivým způsobem. Tenhle komiks rozhodně není žádná Disney pohádka a tak rozhodně nečekejte žádné ,,žili šťastně, až na věky“.

Erotiky se dočkáte ve více než jen v decentním podání. Uvidíte všechno. Komplet. Obryněmi s dvěma páry prsou počínaje, obdařenou Freyu pokračujíc, až po romantickou erotiku zamilovaných párů. Takže pokud jste tento komiks zamýšleli koupit nějakému mládežníkovi, asi by bylo dobré zvážit, jestli je to už vhodné a nebo ještě ne. Jeden románek je dokonce mezi dvěma muži. Všechno, byť je vidět, je ale umělecky pojaté, nebudí to dojem laciného pornografického obsahu. Komiks není převážně o erotice, ale nevyhýbá se jí.

Grafický orgasmus

Barvy v komiksu jsou něčím, co mě hned zprvu nadchlo. Karl Johnsson je talent. Kromě nádherné kresby umí překvapit dokonalou barevnou kombinací a sladěním celků dvoustran, jimiž dokonale vyzdvihne atmosféru. Nejdřív na několika dvoustranách postupně zapadá slunce a pak otočíte stránku a spatříte tmavé nebe plné hvězd, jenž se zrcadlí na mořské hladině. To byl mimochodem můj první moment, kdy mě zamrazilo. Vei rozhodně patří k nejkrásněji vybarveným komiksům, které jsem měla tu možnost vidět.

Tak bude ten konec světa nebo nebude?

Jak bych to řekla, aniž bych vypustila nějaký velký spoiler? Asi takhle – souboje Meistarileikir jsou drsnou přehlídkou bojového umění, intrik a podvodů, což už samo o sobě smrdí průserem. A když se kácí les, třísky létají. Na můj vkus byl ten závěr až moc překombinovaný a stalo se tam toho tolik, že jsem musela ve čtení zpomalit. Když jsem se ale nad tím zamýšlela, tak jsem dospěla k názoru, že to asi bylo cílené. Když prohráváte a jde vám o všechno, taháte všechny možné karty, které jste si poschovávali po kapsách a zoufale toužíte po tom, aby něco z toho zabralo a vše se v dobré obrátilo. Dali byste za to nevímco, třeba i vlastní ruku. Zkrátka konec bude pořádná mela.

Myšlenky na závěr

Hlavní poselství, které jsem z komiksu vyčetla, je to, že pokud po něčem skutečně toužíte, musíte být schopní obětovat všechno a jedině tak to můžete získat. Hranice mezi hrdinou a zrádcem jsou tak tenké a ošemetné, že se mnohdy nevyhnete být obojím.

Pokud jste příliš konzervativní a nemáte rádi, když někdo míchá fikci do mytologie, tak titul Vei není určen vám. Komu to nevadí, ten si příběh jistě užije. Je potřeba si uvědomit, že kniha nemá za cíl věrně ztvárnit staré severské příběhy, ale pohrávat si s nimi a splétat nové. I přesto, že jsou autoři v podstatě seveřané (švédský původ), nebojí se vystoupit z davu mimo mainstreamový proud a obvinit bohy z podvodů.

Chtěla bych poděkovat nakladatelství Zanir za věnování těchto dvou dílů recenzního komiksu.

Hodnocení

88% Skóre

Fikcí propletená severská mytologie, která si razí vlastní cestu. Ženská hrdinka, silný příběh, zápletky, drama, erotika, humor i tragédie, všechno tam je a ve správné míře. Navíc to jedinečné výtvarné provedení. Vei je vskutku vydařeným dílem.

PLUSY

  • naprosto seznační pokoukání
  • napínavý příběh
  • ženská hrdinka
  • nečekané zvraty

MÍNUSY

  • někdy až příliš černobílý postoj dobro/zlo

Detail hodnocení

  • příběh 0%
  • obálka 0%
  • postavy 0%
  • dialogy 0%
  • výtvarné pojetí 0%
Jsem redaktorka, která má v oblibě komiksy, seriály a počítačové hry. Věnuju se recenzování, psaní novinek a také dabingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *