Hry Recenze

Two Point Campus – troufnete si řídit netradiční univerzitu?

Po úspěšném Two Point Hospital přichází Two Point Studios s další hrou ze žánru time managementu s názvem Two Point Campus. Po prostředí nemocnice můžeme řádit na univerzitě. Ale nečekejte nějakou nudnou univerzitu plnou nudných páprdů, podobně jako v předešlé hře tu narazíte na netradiční oblasti studia. A bude jen na vás jak svou univerzitu povedete a jak moc bude úspěšná.

Škola hrou

Že se děti a mladí nejlépe učí hravou formou, věděl už Jan Ámos Komenský, taky známý jako Učitel národů. A Two Point Campus se tohoto výroku drží jako klíště. Jak už to u podobných her bývá příběh prakticky neexistuje, taky k čemu byste v podobné hře potřebovali. Prostě a jednoduše se stanete novým manažerem univerzity a máte na starosti snad úplně všechno, možná kromě učení. Vaším cílem je pozvednout úroveň univerzity a samozřejmě vydělat nějaké ty prachy. Bez toho by to nešlo. Jedno jde v ruku ruce s tím druhým. Vyděláváte primárně na studentech skrze jejich studijní poplatky za každý semestr, a není to zrovna malá částka. Abyste přilákali více studentů musí mít vaše škola dobrou pověst, kterou ve hře prezentují hvězdičky. Čím více hvězdiček, tím více Michellin, tedy ne doslova. Toho docílíte tím, že budete plnit úkoly, které vám hra předhodí, udržovat školu čistou, poskytnete studentům místo kde spát, kam si dojít na záchod a kde studovat. A samozřejmě nikdy neuškodí, když po kampusu rozhodíte nějaké ty dekorace. Studenti po vás furt budou něco chtít a když jim jejich přání splníte zvýšíte jejich spokojenost. Čím spokojenější studenti tím úspěšnější při zkouškách budou a více peněz vám přinesou. A o to přece jde. Jejich požadavky zahrnují ty jednodušší jako nový plakát nebo lavička pro zamilované i ty složitější jako nová knihovna či specializované vybavení do laboratoře.

Spokojenost studentů je důležitým aspektem hry, pokud je jejich nálada nízko, nezvládnou zkoušky a ze školy odejdou. Tím se vám samozřejmě sníží příjem, ale také klesne vaše reputace a vaše škola přiláká méně studentů v dalším semestru. Pokud je obecně spokojenost vašich studentů nízko, většinou to znamená, že je nedostatek něčeho základního jako jsou záchody či místo na spaní. Kliknutím na studenta zjistíte jak moc je spokojený/nespokojený a co mu zrovna chybí. To se vám vyplatí v počátcích vaší kariéry, ale v pozdější fázi je mikro management prakticky neproveditelný. Avšak zoufat si nemusíte hra vám nabízí set různých filtrů, které vám rozsvítí hrací plochu barvičkami a vy tak lehce najdete ty nejusouženější studenty případně zaměstnance.

Univerzita kam se podíváš

Ve hře je celkem 12 univerzit. Každá z nich nabízí jiné prostředí, klima i studijní obory. Na výběr jsou celkem dva herní módy. Jedním z nich je něco jako příběhový mód, kde postupně odemykáte jednotlivé univerzity získáváním hvězdiček v těch již dostupných. Druhým módem je sandbox, ve kterém si můžete zvolit jakoukoli univerzitu, nastavíte si počáteční zdroje a podmínky pro vítězství a můžete začít stavět svou univerzitu. Každá univerzita vám nabídne jiný layout, klima a skladbu studijní obory. Mezi nimi můžete najít takové obyčejné obory jako archeologii, vědu či gastronomii, ale i tak výjimečné jako rytířství, čarodějnictví nebo špionství. Pokud si vyberete tzv. příběhový mód, hra vás postupně naučí základům, které potřebujete k tomu, abyste mohli začít semestr a s každou další školou vám k tomu přidá další povinnost navíc. Oproti Two Point Hospital je Two point Campus mnohem komplexnější a čím hlouběji se do hry dostáváte, tím víc věcí musíte hlídat, a pak se opravdu ukáže jak dobrý jste manažer. Avšak i když hra řádně procvičí vaše manažerské schopnosti, jejím cílem je především pobavit a tomu i odpovídá i grafický design, který je celý v komiksovém duchu. Postavičky jsou roztomilé, prostředí školy pěkné a speciální laboratoře vtipné. Prostě se při hře neubráníte úsměvu.

Je univerzita to pravé pro vás?

Takže je Two Point Campus hra pro vás? Je to hra typu time management, takže pokud vás takové hr nebaví, ani tahle nebude, ať už je jakkoli vtipná. Pokud to ale není váš případ, pak tu na vás čeká hra, která vyzkouší vaše schopnosti a zároveň vás pobaví. Obzvlášť pokud máte dětinský smysl pro humor jako já. Pokud ne i tak pro vás hra může být zábavná. Upřímně doporučuji si nejdřív projít si kampaní než se pustíte do volného hraní. Hra s veškerým obsahem odemčeným obsahem je dost náročná a pokud hrajete hru poprvé, může být pro vás náročné pohlídat si všechny aspekty. Kampaň vám jednotlivé součásti hry odemyká postupně a navíc vám vysvětlí jak, co používat. Jinak je Two Point Campus zábavná hra, která ale zároveň není příliš jednoduchá, takže vás nezačne hned nudit. Pokud je time management vaším šálkem kávy, čaje či kakaa, rozhodně tuhle hru vyzkoušejte, litovat nebudete. A teď mě omluvte kurzy rytířství se samy nenaplánují.

Verdikt

93% Skóre

Two Point Campus je hry typu time management a přesně to od ní dostanete. Nečekejte duchaplný příběh, který vás donutí přemýšlet nad nesmrtelností chrousta. To také není cílem hry. Za to solidně prozkouší vaše manažerské schopnosti a smysl pro humor.

PLUSY

  • hra je vtipná
  • postupně naučí co potřebujete
  • pěkný vizuál

MÍNUSY

  • vtipy jsou někdy příliš dětinské (někomu může vadit)
  • žádný příběh, vyloženě čistá time management hra (pro někoho mínus)

Detail hodnocení

  • Grafika 0%
  • Zvuk 0%
  • Hratelnost 0%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *