Filmy & seriály Publicistika

Top 10 nejlepších seriálů roku 2022

Blíží se svátky vánoční, kdy se všichni přejíme salátem, kaprem, řízky, cukrovím, a budeme jen ležet na gauči a funět. Příbuzné už nebudeme po chvíli chtít ani vidět… čili nastává ideální čas na to, dohnat letošní seriálové resty! Abychom vám výběr z toho ohromného množství zjednodušili, připravili jsme seznam top 10 seriálů letošního roku, které by vám dle našeho skromného názoru rozhodně neměly uniknout.

1. The Offer

Tohle dílko nemělo moc dobrou propagaci a tak hodně lidem uniklo, a je to přitom škoda: The Offer od Paramount+ na ČSFD získalo skóre 91 % a je 62. nejlepším seriálem v žebříčku. Tohle životopisné desetidílné drama ukazuje, jak se kdysi natáčel Kmotr – The Godfather. A má úplně všechno: skvělé postavy, napětí, zpracování, scénář, celé to dýchá Amerikou 60. a 70. let. Některé díly působí spíše jako filmy, než epizody seriálu, ale to vůbec není na škodu. Za necelých 10 hodin času získáte vhled do toho, co všechno se během natáčení dělo (a jak průšvih střídal zase další průšvih). A co víc, The Offer je vhodný seriál i pro ty, kteří Kmotra nikdy neviděli. Přináší totiž všeobecně krásný vhled do kinematografického světa.

2. Chainsaw Man

Dalším seriálem s vysokým hodnocením je japonské anime Chainsaw Man, vzniklé dle původní mangy, které má stejně jako The Offer v tuto chvíli 91 %. Světem, který ohrožují ďáblové, se snaží protloukat teenager Denji. Po zesnulém otci mu zbyly dluhy, díky kterým po něm šlape Yakuza. Pak ale narazí na malého démona Pochitu, nabídne mu svou krev a získá tak oddaného parťáka, se kterým začnou lovit další příšery pro zmíněné gangstery. Ale ne vše jde samozřejmě podle Denjiho plánu… Neprozradím z děje moc, když řeknu, že se díky okolnostem začne měnit na týpka s motorovými pilami, trčícími z hlavy a z rukou. Díky tomu se jedná o dost brutální a krvavý počin, kterému by se asi citlivější osoby měly vyhnout. Chainsaw Man má celkem 12 epizod, přičemž na poslední se čeká (vyjde v 1. týdnu roku 2023). Celkem by vám měl zabrat zhruba 5 hodin času. Shlédnout lze na Crunchyroll.

3. Severance

Mysteriózní sci-fi drama Severance (86 % na ČDFD) zapadlo podobně, jako The Offer. Seriál z produkce Apple TV+ představuje společnost Lumon, ve které je možné oddělit své pracovní a soukromé já. Pokud zákrok oddělení (zvaný právě „severance“) podstoupíte, v práci si nepamatujete, jací jste mimo, a v běžném světě si nepamatujete, co děláte v zaměstnání. Seriál je opředen tajemstvími a obsahuje spoustu cliffhangerů, tak si před sledováním připravte své nervy (ideálně je obalte čokoládou nebo sladkými vánočními rohlíčky). Jedná se o kritiku korporátů, kterým se stačí čelem s černým humorem. Jo, a v režisérském křesle seděl Ben Stiller. Pokud si vybavíte jeho Tropic Thunder, je vám jasné, že se Severance nešlápnete vedle. Celkem 9 epizod vás bude stát 16,5 hodin života.

4. Peacemaker

Čtvrtou příčku má šílená komiksárna od DC, vysílaná na HBO Max: Peacemaker. Po událostech ze Suicide Squad se Christopher Smith alias Peacemaker, pořád trochu popletený z toho, co se mu stalo, znovu zaplete s Amandow Waller. Stane se tak členem týmu, snažícího se vyrovnat s hrozbou podivných motýlů. Více o zápletce neprozradím, ale celé je to brutální, vulgární, ale také neskutečně vtipné. John Cena se v roli antihero trouby překonává, a úvodní znělka, ta je kapitolou sama o sobě. Peacemaker za svých 8 epizod (cca 12 hodin) obdržel na ČSFD 85 %.

5. The Legend of Vox Machina

The Legend of Vox Machina (85 % na ČSFD) jsou animované příběhy skupiny dobrodruhů ze světa Dungeons and Dragons. Vše se odehrává ve fiktivním světě Exandrii a točí se kolem sedmi hrdinů/žoldáků. Seriál je plný drsných, výrazných postav, o kterých se postupně dozvídáme více, výborných hlášek, a vše spojuje propracovaný příběh. Pod záštitou Critical Role Productions můžete tento seriál najít na Amazon Prime. Má celkem 12 epizod, přičemž 10 z nich bylo financováno z peněz, vybraných na Kickstarteru. Celkem seriál zabere nějakých 10 hodin času.

6. Wednesday

Podle 84 % na ČSFD sice spadá Wednesday až na 6. místo v tomto žebříčku, ale to neznamená, že se nejedná o výborný mysteriózní počin. Ruka Tima Burtona je znát na každém kroku a Jenna Ortega je jako nejstarší potomek Goméze a Morticie naprosto úžasná. Seriál, který má na svědomí Netflix, řeší její středoškolská léta a první lásky, a to vše je říznuté záhadou kolem vražedného monstra, pobíhajícího po lesích kolem městečka Jericho. Celé to má nádech nostalgie, říznutý typickým černým Addamsovským humorem. A ačkoliv je to místy předvídatelné, budete se u toho zaručeně bavit a 8 epizod (6,5 hodiny) vám uteče jako voda.

Naši recenzi můžete nalézt zde.

7. Andor

Hodně diváků už nad Star Wars po tom, co s posledními filmy a seriály (ano, mluvím o tobě, Obi-Wane!) předváděli, zlomilo hůl. To je ale škoda, protože Andor (84 % na ČSFD) konečně přinesl svěží vítr do jinak už silně vyčpělého vesmíru. Příběh se totiž netočí kolem rodiny Skywalkerů, ale kolem Cassiana Andora, špiona ve službách odboje proti impériu. Je to takový prequel k Rogue One, a funguje na jedničku. Jedná se o vážné, dospělé sci-fi, které někomu může připadat trochu rozvleklé, ale které zajímavě rozvíjí lore Star Wars světa. Andor má 12 epizod, necelých 21 hodin, a zkouknout jej můžete na Disney+.

8. The Bear

Vsadím se, že o The Bear (neplést s českým Medvídkem, ačkoliv mají jistá podobná témata) jste doteď neslyšeli, a pokud ano, byla bych hodně překvapená. Je to komediálně laděné drama, které letos uvedlo Hulu. Mladý a talentovaný kuchař Carmen se vrací do Chicaga, aby po smrti svého bratra převzal rodinný podnik se sendviči. Který má tvrdohlavé zaměstnance, neudržovanou kuchyň a spoustu dalších problémů. Vše stojí na postavách a jejich příbězích a je to opravdu dialogová lahůdka. Na ČDFD si The Bear za svých 8 epizod (9 hodin) vysloužil krásných 84 %.

9. House of the Dragon

Hořkost, která ve vás zůstala po dokoukání Game of Thrones, zahoďte někam hodně, hodně daleko, House of the Dragon vám chuť zaručeně napraví. Příběh princezny Rhaenyry, její rodiny a lidí okolo Targaryenského dvora má skvělý scénář, výborné herce, napětí, akci, a hlavně krásně zpracované draky, na kterých HBO Max tentokrát nešetřilo. Popravdě, vzhledem k tomu, že je tato první série úvodem k období Tance draků, bylo by smutné, kdyby nepustili nějaký ten chlup na šupinaté miláčky, že. A na to, že je vše natočeno jen podle strohého popisu z knihy Svět ledu a ohně, se scénáristi tentokrát opravdu vytáhli. Seriál má 10 epizod o celkem 20 hodinách a na ČSFD má 80 %.

Naši recenzi můžete nalézt zde.

10. Star Trek: Strange New Worlds

Jako poslední uvádím Star Trek: Strange New Worlds od Paramount+, ale po tom, co tvůrci vyvedli se Star Trek: Discovery, by si snad Strange New Worlds zasloužili příčku první. Dobrodružství kapitána Pika a jeho věrné posádky na palubě USS Enterprise se odehrává ještě před původní TOS sérií s Kirkem. Na Pikovi s tváří Ansona Mounta přitom celý seriál stojí a padá: naslouchá a vše se snaží řešit po dobrém předtím, než vytáhne zbraň. Jeho prvním důstojníkem je samozřejmě Spock, kterého hraje Ethan Peck. Posádka se špičkuje, ale působí, že přesně ví, kam patří a co má dělat. Opět se vrátil starý dobrý Star Trekový optimismus z budoucnosti, což je v přímém kontrastu s tím, že Pike ví, jaká budoucnost zrovna jeho čeká. Celé je to taková pěkná pocta původní sérii, a myslím, že Roddenberry by z měl ze SNW radost. Seriál má 10 epizod o celkem 19 hodinách, na ČSFD si vysloužil 80 %.

VIděli jste tyto série, nebo vás letos zaujaly úplně jiné seriály? Podělte se s námi o vaše dojmy v komentáři!

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *