Filmy & seriály Recenze

The Gray Man – další tuctový akčňák do sbírky?

Bratři Rusoové jsou nám všem dobře známí: mají na svém kontu několik Marvelovek, jako jsou Captain America: Návrat prvního Avengera, Captain America: Občanská válka, Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame. Kromě nich v minulém roce přispěli do fondu kinematografie poměrně úspěšným dramatem Cherry s Tomem Hollandem v hlavní roli. A tak vlastně není divu, že jim Netflix kývl na špionážní drama za rekordních 200 milionů – The Gray Man. Film, který měl Netflixu, zejména v poslední pro něj těžké době, nalákat nové předplatitele a stát se jakousi jeho výkladní skříní. Jak se tedy povedl?

Žoldák, ten tvrdý chleba má

Courtland Gentry (Ryan Gosling), si odpykává trest ve státní věznici, když dostane zajímavou nabídku od Donalda Fitzroye (Billy Bob Thornton). Dostane svobodu, pokud bude do konce života pro CIA dělat zabijáka. Gentry nemá co ztratit, a tak přikývne. Veškerá jeho minulost se smaže, včetně jména a dále vystupuje jen pod kódovým jménem Sierra Six – Šestka.

O 18 let později je Šestka stále v aktivní službě. Po nepovedeném zásahu, na kterém jej doprovází agentka Miranda (Ana de Armas), se ale mu do rukou dostane přívěsek se zakódovaným USB čipem… a Šestka se rozhodne za pomoci jeho starých známých zjistit, co na něm je a dá se na útěk před CIA. Ta ale, v čele s chladným šéfem Carmichaelem (Regé-Jean Page), nechce, aby se někdo o obsahu USB dozvěděl. A snaží se ho získat zpět za použití jakýchkoliv, i nelegálních prostředků, skrze najatého zabijáka Lloyda Hansena (Chris Evans). Ten se přitom opravdu nebojí ničeho: ani zabíjení civilistů, ani únosu Fitzroye a jeho křehké neteře se zabudovaným kardiostimulátorem (Julia Butters).

Letadlo, studna, plyn a tramvaj

Minimálně první polovina filmu je opravdu povedená. Boje jsou zajímavé, rychlé, plné nápaditých efektů a barev, rozhodně se na ně dobře kouká a divák se nenudí. Šestka nám postupně odhaluje střípky minulosti a Gosling ho hraje věrohodně, se správným mixem odhodlání a vyhoření někoho, kdo vlastně nemá v životě moc na výběr. Oceňuji zejména detaily, jako že si Šestka zkontroluje zásobník zbraně, kterou právě někomu sebral, či jeho poučky o tom, že nabitou zbraní se nehází.

A pak přijde scéna s letadlem a vy se zamyslíte nad tím, jak realistické to celé je. A vzpomenete si na pád letadla v A-Teamu a let vzduchem díky výstřelům z tanku a ještě polknete veškeré protesty, přeci jen, na The Gray Man koukáte především pro zábavu. Následný výbuch ve vídeňské studni a v pražském bytě je skvělý, dobře natočený, a film si opět začnete užívat.

Až do chvíle, kdy přijde na řadu tramvaj. Ano, ta pražská tramvaj, respektive honička s tramvají, kvůli které se na film asi primárně podívá většina Čechů. Předchází jí přestřelka na náměstí, která, jak komentují samy postavy ve filmu, je již značně přehnaná a zemře při ní mnoho příslušníků českých bezpečnostních složek. Zde jen pochválím, že si skutečně najali český kompars, bylo osvěžující slyšet policisty mluvit pravou češtinou. Nicméně, pak se po téměř liduprázdných ulicích rozjede tramvaj č. 11 – Vozovna Bohnice. Zde oceňuji dobrý interní vtip pro náš národ, protože mi přišlo krásné, že je vůz veze v té šílené vřavě právě do míst, kde je nejslavnější psychiatrická nemocnice v republice. Dopravní prostředek je samozřejmě bez trolejí, aby to po střeše pobíhajícího Goslinga neusmažilo. Tramvaj jede úplně prázdná, a oddaný tramvaják dál jede zběsile Prahou, nehledě na to, že mu za hlavou někdo střílí. Možná se v nás pokusili navodit pocit, že je to tramvaj samochodka, ale nás Čechy tím rozhodně neošálí. Celá akce je nepřehledná a neuvěřitelná a přišla mi už prostě moc.

Willy Fog by (ne)měl radost

To ale není jediné, v čem The Gray Man vázne. Film má několik průběžně probíhajících linek (Six, Fitzroy, Lloyd, Miranda), skáče mezi časovými obdobími a místy. Ta místa a časy jsou často matoucí: jako by se postavy dokázaly po zemi pohybovat v řádu minut, což je bohužel společný nešvar mnoha dnešních filmů a seriálů. V jednu chvíli jsme v Bangkoku, bum, v druhou jsme v Turecku, bum a jsme v Čechách. Je postava v Berlíně? Nevadí, za chvíli může klidně někoho zachránit ve Vídni. Film se pokouší ukázat co nejvíce lokací, a že jich je opravdu hodně: napočítala jsem Bangkok, Baku, Monako, Turecko, Chorvatsko, Vídeň, Londýn, Berlín, Prahu, Washington D.C. a Virginii. Místo wow efektu ale nastává efekt spíše opačný, obzvlášť pokud poznáte, že se některé lokace za daná místa pouze vydávají. Jeden příklad za všechny: co jste říkali na náš Vítkov v Ázerbájdžánu?

Herci jak je neznáme

Co se týče hereckých výkonů, musím vypíchnout zejména Ryana Goslinga. Hraje Šestku výborně, divák nemá problém mu fandit. Kvůli roli na sobě hodně fyzicky zapracoval, opravdu působil jako nájemný žoldák.

U Chrise Evanse jsem měla docela problém. Snažil se působit jako vyšinutý sociopat, ale ani pofidérní účes a knírek pod nosem z něj nedokázal udělat opravdového záporáka. Nevím, zda za to může jeho dlouholeté působení v roli Kapitána Ameriky, nebo to, že jsem ho viděla v interview se štěňátky, ale prostě ne, nedokázala jsem ho jako zlého člověka vnímat. Jeho závěrečný boj se Šestkou ani snad nemohu hodnotit, tak špatný mi připadal.

Ana de Armas byla fajn, ale její postava mi bohužel chvílemi přišla jen do tuctu, jen aby tam nějaká žena byla. Nedali jí do vínku ani moc charakteru, se kterým by jinak talentovaná herečka mohla pracovat. Její pomoc Šestce byla tak trochu deus ex machina a kde navíc z ničeho nic vzala uspávací pušku, je mi doteď záhadou.

This is just another Thursday

Film i přes téměř 2 hodiny stopáže svižně utekl, ale po titulcích vám začnou v mozku šrotovat kolečka. To si nikdo ta data pro jistotu nehodil na drive? O co vlastně Carmichaelovi šlo? Kdyby Six medailonek předal rovnou, změnilo by se něco? Knižní předlohu jsem nečetla, takže je možné, že čtenáři ví něco více, než já, ale z filmu mi tyto věci nebyly úplně patrné.

The Gray Man není tím, čím se tváří: není akčním filmem, který by se dal brát vážně. Je to letní béčko, na které se dobře kouká, ideálně s mísou popcornu, ale nesmí se nad ním poté přemýšlet. Vyplatí se na něj kouknout už jen kvůli češtině, českým lokacím, výbornému Ryanu Goslingovi a originální lince s kardiostimulátorem. Bohužel se ale domnívám, že se jedná o ten film, co si za týden nevybavíte, o čem vlastně byl.

The Gray Man

63% Skóre

Akční pokus Rusoových a Netflixu, který se nevydařil tak, jak doufali.

PLUSY

  • Ryan Gosling
  • Boje v zajímavých lokacích

MÍNUSY

  • Příliš mnoho linek a lokací
  • Místy zmatené a nelogické
  • Pronásledování tramvaje
  • Závěrečný souboj mezi Šestkou a Lloydem

Detail hodnocení

  • Scénář 0%
  • Vizuál 0%
  • Herecké výkony 0%

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

1 Comment

  • Anonym 30 listopadu, -0001

    Viděl sem…opravdu tuctoví zážitek…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *