Anime Filmy & seriály

The Boy and the Heron má konečně teaser!

Čekali jsme na to velmi dlouho: zatím poslední animovaný film Hayao Miyazakiho, The Boy and the Heron (Chlapec a volavka), konečně dostal plnohodnotný mezinárodní teaser trailer. Bylo už na čase, i vzhledem k tomu, že měl film v Japonsku první promítání již v červenci a jeho premiéra za hranicemi se již blíží. Respektive, můžeme být vlastně rádi, že jsme se jej vůbec dočkali, protože jinak neměl The Boy and the Heron žádnou propagaci: v Japonsku šel do kin bez reklam a bez traileru. Producent snímku Tošio Suzuki totiž prohlásil, že „nebudou žádné trailery, televizní reklamy ani inzeráty v novinách. Myslím, že ve skrytu si to lidé takhle přejí.“ Nelíbí se mu totiž, když trailery dopředu prozrazují vše, co se ve filmu odehraje a připraví tak diváka o překvapení.

Miyazakiho srdcovka

S úctou k Suzukimu a Miyazakimu tedy sepíši synopsi filmu jen velmi stručně: The Boy and the Heron vypráví příběh Mahita, chlapce, kterému během druhé světové války zemřela matka. Zatímco se trápí jejím úmrtím a truchlí pro ni, zjeví se mu záhadná volavka, která ho dovede do staré věže, ve které je vstup do dalšího světa. A možná, že je to svět, ve kterém přebývají duše již zemřelých…?

„Where death comes to and end. Life finds a new beginning“.

The Boy and the Heron

Film vznikl na motivy stejnojmenné knihy (doslovný překlad názvu knihy i filmu „Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka“ je „Jak žiješ?„, „How do you live?„) od Genzabura Jošina z roku 1937. Animace je klasická poctivá ruční práce, a Miyazaki na ní pracoval už od roku 2016. Podílelo se na ní 60 animátorů a zatímco velkou část filmového průmyslu covidové roky poškodily, Studiu Ghibli přišla karanténa vhod, protože umělci díky ní měli čas na kresby a celé to urychlilo produkci snímku.

Hayao Miyazaki je profesionálním animátorem už od roku 1963, a nyní se téměř po dekádě, ve svých 82 letech, vrátil ze zaslouženého důchodu, aby přivedl The Boy and the Heron k životu. Důvod je prostý a dojemný: umělec očekává, že už na světě dlouho nebude, a film má být jeho osobním vzkazem vnukovi a blízkým: možná že brzy zemře, ale jeho duše a dílo stále bude žít dál.

Můžeme tedy očekávat, že film bude velmi emotivní a rozhodně doporučuji vzít si na něj balíček papírových kapesníků. Tento dojem ještě utvrzuje nádherná hlavní skladba filmu, Spinning Globe od zpěváka Kenshi Yonezua, která jistě každého chytí za srdce.

Co si na nás Studio Ghibli opravdu připravilo budeme moci na vlastní oči spatřit 23. listopadu 2023, kdy The Boy and the Heron vstupuje do českých kin. Dopředu je však jisté, že to bude dechnebroucí ukončení jedné tvůrčí éry.

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *