Publicistika

Televizní reportáže z Los Santos aneb jak si Roleplayeři tvoří vlastní světy

Los Santos je fiktivní město ve hře Grand Theft Auto, kterému bylo předlohou nočním životem proslavené Los Angeles. Hráči v něm zažívají nejrůznější dobrodružství. Někteří si prostřednictvím svých virtuálních postav budují noční podniky, prodávají luxusní auta, vyvážejí popelnice, vykrádají banky, zatýkají zločince a jiní si plní sny o novinářské kariéře. Není úžasné odpoutat se od reality a plně se ponořit do dění v podstatě neexistujícího světa?

Roleplay vás pohltí. Když se ponoříte do své vytvořené postavy a začnete žít ve virtuálním světě, začnete ho vnímat a prožívat natolik, jako by to bylo z části reálné. V tu chvíli se dostaví nepopsatelný vnitřní moment souznění a vy upustíte uzdu své fantazie. To je ten okamžik, kdy hráči začínají vytvářet obsah, který označujeme za přidanou hodnotu. Jsou to krátké filmy, videoklipy, noviny, divadelní hry a nebo třeba fiktivní televizní vysílání.

Jsem reportér a tohle je moje město!

Mezi momentálně nejpopulárnější RP servery patří kupříkladu KKRP server. Ten nabízí dobrodružství skrze svět hry GTA V. Komunita hráčů si zde vybudovala vlastní žurnalistickou a filmovou společnost, které patří televizní studio – Weazel News. Vyrážejí do ulic točit reportáže, mapují politickou situaci a komentují veškeré dění v jejich městě. S nadšením a zápalem se vrhají do kreativní tvorby a snaží se docílit co nejrealističtějšího výsledku. Ačkoliv se to zdá jako jednoduchá věc, jsou za tím dlouhé hodiny práce s editací videa a animacemi. Tvůrci jsou nadšenci nikoliv profesionálové v oboru a tak je k tomu potřeba přistupovat. Pokud vás zajímá, jak takové roleplayové zpravodajství může vypadat, přehrajte si jejich nejnovější vysílání.

Žurnalistika z přelomu 19. a 20. století na divokém západě

Tato komunita ale zdaleka není jediná, která něco takového produkuje. Roleplayové pojetí žurnalistiky má i čistě literární podobu. Ve hře Red Dead Redemption 2 je provozován server Sunshine RP a tamní komunita si vytváří vlastní dobové noviny Černá Hlubina. Některé díly jsou dostupné na internetu k přečtení, ale od jisté doby jsou jen součástí jejich herního světa, kde si je můžete zakoupit a přečíst. Najdete v nich informace o událostech, které se skutečně odehrály.

Na serveru jednoho dne přestaly jezdit vlaky. Mohli jste stát na peróně a vyhlížet je klidně celý den, ale bylo to zbytečné. Zkrátka se po nich slehla zem. Samozřejmě, že jsme to řešili a požadovali zprovoznění vlaků a tak se taky stalo – vlaky opět jezdily. No jo, vlaky sice jezdily, ale nikde nezastavily. Asi doháněly to týdenní zpoždění. Další pokus o opravu nefunkční části kódu hry způsobil malý zmatek v trasách a jízdních řádech a až zhruba po měsíci se teprve podařilo tuto nepříjemnou skutečnost správcům serveru napravit. Jenže jako hráči jsme tuto situaci vnímali a také řádně komentovali.

Vymyslela jsem tedy do novin kauzu, která vše ve hře osvětlila. Zkrátka nastala vzpoura s několika zápletkami. Čtenáři si nejvíce oblíbili tu, když do vlaku nastoupil postarší pán a týden nemohl vystoupit, jelikož vlak nestavěl. Třešničkou na dortu byla žaloba dopravní společnosti směrem k cestujícímu, jehož označila za černého pasažéra a naúčtovala mu částku za týdenní jízdné. K tomu mu také bezpochyby připsali tučnou sumu za vyjedení celého jídelní vagonu.

Jaký to má smysl?

Jedná se možná o nepatrné maličkosti, ale právě tyto maličkosti vytvářejí onu přidanou hodnotu serverům a RPčku jako takovému. Ukazují, kde mají aktivní a tvůrčí hráče. Můžeme to také považovat za měřítko kvalitního požitku ze hry. I když vaše postavy mohou vlivem událostí umřít, díky záznamům novinářů a reportérů se mohou stát v jistém smyslu nesmrtelní.

Na závěr bych ráda poděkovala každému RP hráči, který někdy něco podobného dělal a nebo stále dělá. Vy jste klenoty serverů a bez vás by tomu všemu zkrátka ,,něco“ chybělo, řekněme třeba kousek duše nebo tak. A všem adminům a majitelům serveru bych zase ráda vzkázala – važte si takových hráčů a pečujte o ně.

Jsem redaktorka, která má v oblibě komiksy, seriály a počítačové hry. Věnuju se recenzování, psaní novinek a také dabingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *