Hry

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder‘s Revenge – nostalgie, která hřeje u srdce

Pokud se vám po přečtení titulku tohoto článku v hlavě okamžitě nespustí znělka a nebroukáte si lámanou češtinou „Týnejdž mutnt nindža turtls“, pravděpodobně jste nevyrostli v 90. letech 20. století. Animovaný seriál Teenage Mutant Ninja Turtles (Želvy Ninja, 1987-1996) tehdy ovládl televizní obrazovky a děti – včetně mé maličkosti – doma rodičům pobíhaly s meči, násadami od koštěte a šátky kolem hlavy a předstíraly, že jsou bojovné želvy. K popularitě seriálu se brzy přidal i merch, v našich luzích a hájích byla dokonce vydána LP deska s českými písněmi, které nazpívala taková jména, jako Jan Rosák, Stanislav Hložek, Pavel Horňák či Michal David (dodnes k poslechu na YouTube).

Teenage Mutant Ninja Turtles původně vychází z u nás ne moc známého komiksu, který je temný a želvy v nich dokonce zabíjejí. To se samozřejmě do seriálu pro děti nemohlo dostat, a tak všechny postavy dostaly roztomilejší vzhled, nikomu se vlastně nikdy nic vážného nestane a želvy bojují převážně s mutanty a roboty. Animák přinesl Želvám takovou popularitu, že se dočkaly hraných filmů, rebootů (zatím poslední je naplánován na rok 2023) a několika her. A letos jsme se dočkali nové hry, Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder‘s Revenge.

Vzpomínka na staré dobré arkády

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder‘s Revenge je dílem Tribute Games, a byla vydána 16. června 2022. Jedná se o retro bojovou „Beat ‚em up“ hru, která na první pohled působí, jako by se k nám propadla dírou z časoprostoru. Kdyby byla možnost zahrát si ji na starém videoherním automatu, hned bych do toho šla! Místo toho jsem si ji zahrála na PC, ale dostupná je i ve verzích pro Nintendo Switch, PlayStation 4 a Xbox One.

Po spuštění se vám srdce zatetelí blahem, protože se spustí remake původní znělky Teenage Mutant Ninja Turtles. V té můžeme spatřit jak naše kladné hrdiny, tak i záporáky, kteří na želví tým ve hře čekají. Po dohrání staré známé písně naskočí hlavní menu.

Hra se ovládá klávesnicí či herním ovladačem, na myš rovnou zapomeňte. Nabízí celkem 16 misí a 7 hratelných postav. Můžete hrát za Leonarda, Donatella, Rafaela, Michelangela, Třísku a April, a po dohrání hry se Vám odemkne i Casey Jones. Každý charakter má své unikátní vlastnosti, útoky a komba a hodí se na něco jiného. Zprvu jsem myslela, že celou hru odehraju s mým oblíbencem Donniem, ale nepodařilo se: hra je koncipovaná na to, abyste byli nucení postavy střídat. Mohu doporučit zejména April, která je překvapivě nejen bojově schopná, ale její animace jsou velmi nápadité a vtipné.

Samotný gameplay

Příběh je klasickou Teenage Mutant Ninja Turtles zápletkou: Bebop a Rocksteady přepadnou Kanál 6 a ukradnou zařízení, potřebná pro nejnovější Trhačův a Krangův ďábelský plán, zahrnující Sochu Svobody. Tým přátel ze stok to sleduje v televizi a rozhodnou se, že přijdou na to, co ti dva chystají a rovnou jim v tom pro jistotu zabrání.

V průběhu hry na vás kromě hlavní příběhové linky vyskakují side questy, jako např. hledání Irminých deníčků či VHS kazet pro Vernona. Nezapomínejte tedy zkoušet rozbíjet vše, co je kolem vás: někdy tam najdete i skutečné poklady, jako třeba pizzu, která vám obnoví životy. My jsme na to přišli až ve čtvrté úrovni a je to docela škoda (ačkoliv alespoň máme důvod proč si to zahrát znovu). Navíc díky rozbíjení naleznete i několik dalších postav ze seriálu. Ačkoliv vlastně nic nepředvedou, jedná se o pěkná camea, která fanoušky potěší.

Před započetím samotné hry (máte na výběr dva módy, příběhový a arkádový) si můžete vybrat ze tří obtížností (pohoda, okay, drsný) gameplaye. Následně se vám ukáže návod, jak ovládat postavy a která tlačítka mačkat. Co se týče konzole, ovládání je intuitivní a jednoduché, ale klávesnice je pekelná. Nakonec jsem víceméně náhodně používala jen S-Y-X a šipky a doufala, že postava udělá to, co chci. Neříkám, že jsem se nebavila: hra byla zábavná až běda i tak, ale neměla jsem nad charakterem dostatečnou kontrolu, a to celkový dojem trochu kazilo. Zkušenější hráči, kteří si dají ten čas s pečlivým nastudováním komb si ale jistě povedou lépe než já.

Hru můžou hrát jednotlivci i skupiny. Multiplayer mód můžete hrát jak online, tak i na jednom počítači. Obrazovka se v tu chvíli posouvá podle pohybů postav, které jsou nejvíce vepředu a je to trochu náročnější. Přesto doporučuji hrát Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder‘s Revenge ve více lidech. Sice chvílemi nebudete vědět, kde vám želva stojí, ale zaručuji se, že se u toho pořádně zasmějete.

Klasičtí bossové

Ono by asi stačilo jen procházet lokacemi, sbírat achievementy, bít členy Foot klanu a drtit roboty a přerostlé triceratopse, protože i oni dokáží průběh hry docela okořenit, ale ne, tvůrci si pro nás připravili něco lepšího. Na konci každé úrovně na vás čeká boj s jedním z bossů z Teenage Mutant Ninja Turtles univerza. Pokud jste s příběhy želv alespoň trochu obeznámeni, nebude pro vás problém již podle tematického ladění dané úrovně poznat, kdo na vás na konci čeká. Kde jsou krysy, tam je Rat King. Kde jsou malí kousající robotci, tam bude želvovský doktor Brundle alias Baxter Stockman. A protože se dostanete i do dimenze X, narazíte i na Generála Traaga nebo rovnou Kranga.

Každý z nich má jiný bojový styl a má jiné útoky, a pokud nebudete v týmu spolupracovat, velmi těžko je porazíte. Ve chvíli, kdy ale odkoukáte vzorce jejich chování a sladíte se s kolegy, tak je nakonec vždy uboucháte. Finální dva bossové jsou velmi silní a minimálně jeden z nich vás (možná) příjemně překvapí. Minimálně mě to pobavilo.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder‘s Revenge – hra do nepohody

Hra je vizuálně krásná, pestrobarevná, pohyby postav jsou plynulé, osobně jsem v ní nenarazila na žádné bugy. Doprovází ji výborný soundtrack, o který se zasloužil hudební skladatel Tee Lopes. Působí jako kombinace hudby z 90. let a moderních stylů a dojem z hraní ještě umocňuje.

Pokud to shrnu, tak Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder‘s Revenge je navzdory obtížnějšímu ovládání skrze klávesnici skvělá hra, a to i pro ty, co mají v týdnu málo času: celkový hlavní příběh zabere jen zhruba 2-4 hodiny. Skýtá ale i tak kopu zábavy a nostalgického vzpomínání, a to je to, co se v tomto případě nejvíce počítá. Cowabunga!

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder‘s Revenge

95% Skóre

Zábavná oddychovka pro večery s partou.

PLUSY

  • Silné drnkání na nostalgickou strunu
  • Nádherná animace, pestrobarevné
  • Multiplayer
  • Soundtrack

MÍNUSY

  • Horší ovládání přes klávesnici

Detail hodnocení

  • Grafika 0%
  • Příběh 0%
  • Hratelnost 0%
  • Hudba 0%

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *