Hry Publicistika

Podvádění ve videohrách II.

Jednotky Chaosu v houbovém království

Na začátku článku jsem se zmiňoval o Gamesharku, cheatovací cartridge pro Nintendo 64. Pokud bych vám tady měl psát co a jak funguje, nejspíše by vám to moc nedalo kromě znalosti jednotlivých kódů a tím co dělají. Což ruku na srdce, lze najít na každém druhém fóru, kde se probírá cheatování ve hrách. Spíš bych vás rád odkázal na něco, co vám zprostředkuje zážitek srovnatelný s původním Gamesharkem a zároveň získáte i nějakou představu o tom, co se se hrou dělo, když se cartridge rozbila. Kaze Emanuar, známý moder a tvůrce většiny tzv. Rom hacků pro Super Mario 64 totiž vytvořil mód Super Mario 64 Chaos Edition, který obsahuje nedotčenou základní hru s jedním malým zádrhelem. Hra totiž v nepravidelných časových intervalech spouští náhodné kódy z Gamesharku a vy tak nevíte co na vás vytasí příště. Chvíli tak máte obrovskou hlavu, za okamžik zase kamera zůstane stát na místě a nesleduje Maria. Abyste si udělali nějaký obrázek o tom, jak to celé funguje, mrkněte na trailer na druhou verzi módu.

Mód sklízel takový úspěch, že se k dnešnímu dní (05. 02. 2022) nachází ve verzi 3.0 a obsahuje obrovské množství glitchů a cheatů se kterými se lze při hraní potkat.

Kaze kromě takových šíleností také v Super Mario 64 tvoří originální levely nebo přímo celé hry. Mým osobním favoritem je pak Super Mario 64: Last Impact. Tento ROM hack se pak svojí délkou vyrovná originálu. Srovnávat obě hry nebudu, jelikož by to bylo nefér vzhledem k časovému skoku ve vydání obou her.

A co to je ten ROM hack?

Ve zkratce se jedná o úpravu souborů starých konzolových her za účelem tvoření zcela nového obsahu do nich. V podstatě se jedná o předchůdce moddingu. Pouze s tím rozdílem, že při ROM hackingu musí autoři jednotlivých hacků hru rozebrat do posledního bitu, aby se dostali k vytouženému výsledku. Ale jelikož se tato úprava většinou týká klasických titulů, dnes se již takto ve hrách modeři hrabat nemusí a stačí využít některého z mnoha nástrojů pro ROM hacking určených. Troufám si říct, že dnes se již tato scéna nachází na takové úrovni, že byste si s dostatkem trpělivosti mohli svůj ROM hack vytvořit i vy!

Tak a jsme na konci druhého dílu Podvádění ve videohrách, kde jsme si vzali na paškál nejznámějšího videoherního Itala. Příště zabrousíme do podstatně modernější videoherní série, kde se to kostičkami jenom hemží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *