Hry Recenze

Submerged: Hidden Depths – konec světa je mokrý a zelený

Submerged: Hidden Depths je přímým pokračováním hry Submerged, která vyšla v roce 2015. V ní jsme sledovali osudy mladých sourozenců, kteří jsou na útěku před svým otcem tyranem a snaží se přežít v post-apokalyptickém světě, kterému vládne hlavně voda a rostliny. A asi vás nepřekvapí, že měla tato hra od Uppercut Games docela velký úspěch a dodnes sklízí pozitivní reakce třeba na steamu. I proto jsme se relativně nedávno dočkali pokračování příběhu z tohoto nehostinného ale o to krásnějšího světa, o kterém si povíme něco víc na řádcích níže.

Rodinné putování

Na začátku hry se opět setkává se sourozeneckým duem. Situace se od konce poslední hry změnila. Světu sice i nadále vládne rostlinná hmota, ale ta je nyní napadena čímsi zlým a agresivním. Ani Miku neunikla změně, na pravé paži má nyní shluk lián, které jsou propojené s rostlinstvem které dominuje světu. Je to dar či prokletí? Miku to vidí jako dar, protože tím pomáhá světu, její bratr Taku to vidí jako prokletí, které by je oba mohlo zničit. Společně tak hledají útočiště, kam by se mohli uchýlit a klidně žít. Rostliny na sestřině ruce jim to ale značně stěžují. Během svého putování narazí na velká semena, ke kterým jsou připojena různá elektrická zařízení. Semena reagují na Mikinu přítomnost a její paže zase na ně. Pokud je dopraví do jakéhosi hnízda či centra rostliny, tajemná nákaza se stáhne. A tak si Miku vezme za své, že očistí celé okolí i když její bratr má proti tomu námitky.

Hlavní je průzkum

Hra nabízí poklidnou a zároveň tajemnou atmosféru, která vás bude provázet celým příběhem. Hlavním tématem je průzkum a žádný boj či nebezpečí vás tu nečeká, což je možná i trošku škoda. Nepotřebujete tu rychlé reflexy ani prsty, jen trpělivost. Většinu hry hrajete za Miku, která se snaží pomocí svého prokletí zlepšit svět jak jen může. A to i když vlastně ani nechápe, co se přesně děje. Příběh je vlastně skryt tak hluboko, že ani hráč samotný nebude mít tušení, co se stalo, dokud se mu nepodaří posbírat co nejvíce útržků a indicií ukrytých po světě. O jejich sběr se ve výsledku stará hlavně Taku, který kvůli „semenům“ prozkoumává spíše ty menší lokace. O to častěji však nalézá útržky různých deníků či různá vylepšení vaší loďky. Nebyl by to přece vodní svět, kdybychom se v něm neplavili po širých modřích oceánu. Sice jen s malou motorovou lodičkou, ale i to se počítá.

A co technicky?

Je to sice indie hra, ale graficky velmi povedená. Celý svět reaguje na vaše postavy, květena i tráva se hýbe, když jí postava projde, vlny stěžují průchod lodi pokud na ně najíždíte a naopak napomáhají pohybu lodi pokud jedete po jejich směru. Ovládání jak sourozenců, tak i lodi je velmi intuitivní a jde prakticky samo. Ono taky není divu, protože jediné pohyby, které ovládáte jsou dopředu, dozadu, vlevo a vpravo. Zbytek jako skákání a lezení je plně automatické. Akce opravdu není hlavním cílem této hry, tím je průzkum. Svět je však krásně vymodelován, takže je opravdu na co koukat. Celou atmosféru navíc podtrhuje krásný soundtrack. Po pár hodinách se ale může stát, že vás hra začne lehce nudit, protože základní recept se příliš nemění. Dojet na místo, najít semeno, dopravit ho do „hnízda“ a to pak celé opakovat znovu a znovu. Je proto lepší si hru lehce dávkovat a rozložit si ji na několik večerů.

Zahrát si či ne?

Hledáte akci či výzvu? Uspokojí vás jen poražení těžkého bosse či vyluštění komplikované hádanky? Potřebujete příběh, ze kterého se dozvíte vše, co se ve světě stalo? Jestli jste alespoň jednou odpověděli ano, pak je dost možné, že tahle hra vás bavit opravdu nebude. Submerged: Hidden Depths je krásná hra. Klidná a uklidňující. Nabízí vlastně relaxační zážitek s krásnou hudbou a pěknou grafikou, ale to je tak vše. Stává se vám, že největší část hry strávíte prozkoumáváním světa, i když se vás hra snaží zoufale donutit plnit hlavní questovou linii? V tom případě vás tahle hra bavit bude, protože hlavním cílem je právě průzkum a pomalé objevování světa okolo. Příběh je spíše naznačován než vyprávěn a pokud nebudete prozkoumávat dostatečně, tak se ho ani celý nedozvíte. Hra vám poskytne několik hodin zajímavého hraní, ale jak už jsem zmínila nahoře, je lepší si hru rozložit na několik večerů, než ji odehrát celou najednou. Submerged: Hidden Depths doporučuji těm z vás, kteří by si rádi odpočinuli a nic neřešili. A co se hodí lépe než svět kde nyní místo člověka vládne příroda.

Submerged: Hidden Depths

83% Skóre

Hra u které můžete v klidu relaxovat a odpočinout si. Hlavní téma je průzkum. Počítejte však s tím, že se hra stává v pozdějších fázích velmi repetitivní...

PLUSY

  • Pěkná komiksová grafika a hezky vymodelovaný svět.
  • Krásná hudba, která vše podkresluje.
  • Klidná atmosféra průzkumu.

MÍNUSY

  • Pro někoho málo akční.
  • Po čase může být nudné.

Detail hodnocení

  • Grafika 0%
  • Příběh 0%
  • Hratelnost 0%
  • Hudba 0%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *