Filmy & seriály

Strašidelný říjen pokračuje: do kin půjde Five Nights At Freddy’s

Psal se rok 2014 a herní vývojář Scott Cawthon ztrácel po několika neúspěších víru v to, že by mohl vytvořit hru, která by se publiku líbila. A pak během šesti měsíců, sám, jen za beta testování jeho synem a několika přáteli, vytvořil jednu z nejoblíbenějších hororových herních survival lekaček, Five Nights At Freddy’s (Pět nocí u Freddyho). Fanouškovská základna je opravdu rozsáhlá a dodnes vytváří různé teorie, fanfikce a fanarty. Dnes se navíc tento titul skládá z již 13 her a 28 knih, rozvíjejících lore kolem celého příběhu, a svého času byl nejoblíbenější hrou YouTube herních streamerů. A o co tam tedy jde?

Jen si to představte: jste Mike Schmidt, nemáte peníze, a tak z nouze přijemete práci nočního hlídače v místní uzavřené pizzerii. Je to vlastně jednoduché zaměstnání. Sedíte v kanceláři, nikam nevytáhnete paty, a jen pozorujete kamery, jestli se něco někde nešustne, že? Chyba lávky. Jde vám o život. A můžete si ho chránit tím, že si posvítíte nebo se v místnosti zamknete, ale zámky jsou elektronické a energie je tam zoufale málo… A proč vám jde o krk? Nu, Freddy Fazbear’s Pizza byla známá svými roztomilými animatroniky (Foxy, Bonnie, Chica, Freddy), kteří přes den bavili rodinky svými vystoupeními. Teď se z nich ale v noci stávají zabijácké stroje: považují hlídače za animatronický endoskelet a snaží se ho najít a nacpat ho do volného mechanického obleku. Čímž ho samozřejmě zabijí. To – a mnohem více – se postupně dozvídáte ze záznamu, který tam zanechal váš předchůdce. Dá se taková práce přežít? Dá. Bohužel, pokud to zvládnete a přežijete, po týdnu dostanete výpověď. Život je občas vážne na houby.

Five Nights At Freddy’s – „A Look Inside“

Five Nights At Freddy’s ve filmu

Film by se měl věnovat právě této linii, z prvního dílu Five Nights At Freddy’s, a brát si sem tam kousky lore z dalších děl. Režisérkou filmu je Emma Tammi (The Wind), a na scénáři se s ní podílel i autor hry Scott Cawthon a Seth Cuddeback (Kelp), což by mohlo znamenat, že zůstanou věrni milované předloze. Rating byl stanoven na PG-13, takže by o děsivé chvilky neměla být nouze.

No, myslím, že jedna z věcí, které jsme chtěli s filmem udělat, je dostat za a) postavu Abby do popředí a skutečně vidět pizzerii a svět Freddyho jejíma očima. Která je z místa plná dětského úžasu, než ji začne vše okolo děsit. Ale k tomu navíc se náš hlavní hrdina Mike vyrovnává s traumatem z minulosti a únosem svého bratra, ke kterému došlo před lety. Takže se naskytla příležitost přivést děti duchů z lore do jeho snové krajiny, což byl podle mě opravdu skvělý doplňkový prvek, který do filmové adaptace vdechl nový život.

Emma Tammi

V hlavních rolích se jako Mike Schmidt představí Josh Hutcherson (Hunger Games), jeho mladší sestru Abby Schmidt bude hrát Piper Rubio (Kráter). Kromě nich jsou u filmu uvedeni ještě Matthew Lillard, Elizabeth Lail a Mary Stuart Masterson. Jsou známi i herci, kteří budou představovat hlasy jednotlivých animatroniků: medvěd Freddy Fuzbear bude Kevin Foster (Iron Man), kuřátko Chica bude Jess Weiss (Fáze zamilovanosti), psychopatický králík Bonnie bude Jade Kindar-Martin (Muž na laně) a lišák Foxy bude zpěvák Roger Joseph Manning.

Co je na filmu z mého pohledu zatím úplně nějlepší: animatronická zvířátka jsou opravdová, nejedná se o CGI. Vytvořil jej Jim Henson’s Creature Shop (měli pod palcem i úchvatný Dark Crystal) a byla rozpohybovaná pomocí několika loutkařů. Doporučuji shlédnout tento minirozhovor s Emmou Tami, právě o vytváření a používání těchto figurín.

Five Nights At Freddy’s se do našich kin povážlivě všourá 2. listopadu 2023.

Five Nights At Freddy’s – trailer

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *