Literatura Manga Recenze

Skandál v Belgravii 2. část – Manga Sherlock a návrat Irene Adler

Skandál v Belgravii 2. část je již 5. dílem manga série která vychází podle známého BBC seriálu Sherlock. Stejně jako toto moderní, seriálové pojetí detektivní legendy tak i mangu píše scenáristické duo Steven Moffat a Mark Gatiss a autorem kresby je Jay. Oproti seriálovému dílu byla manga rozdělena do dvou dílu. V předchozím díle se Sherlock a Dr. Watson setkávají poprvé s Irene Adler, ženou která je Sherlockovi více než důstojným protivníkem a nyní se dočkáte rozuzlení.

Spoiler je už v nadpise

V předchozím díle se dozvídáte, že Irene Adler je mrtvá, abyste se vzápětí hned na druhé stránce nového dílu dozvěděli, že mrtvá není. Proto ten spoiler v nadpisu, prostě se tomu nedá vyhnout. Ale pokud už jste viděli seriál tak to pro vás samozřejmě žádné překvápko není. Počítám, že některé z vás stejně její domnělá smrt ani neošálila. Nicméně Irene je zpět a chce zpátky svůj telefon, který Sherlockovi před svou údajným zesnutím poslala. A protože tahle věcička obsahuje informace, které můžou zničit vysoce postavené lidi, státy případně rozpoutat válku, není Irene jediná, která ho chce získat. Mezitím se ho Sherlock snaží odemknout a má na to jen tři pokusy, vlastně jen už dva. Irene se nakonec z obavy o svůj život uchýlí do bezpečí bytu č. 221B na Baker Street, ale je tu opravdu jen kvůli ochraně? To už je na Sherlockovi, aby to zjistil, a tak začíná bitva myslí.

Díky tomu, že se většina příběhu odehrává na malém prostoru bytu na Baker Street, celá atmosféra je komornější, než v předchozích dílech. Děj se od své seriálové předlohy prakticky neliší. Vzhledem k tomu, že jsou obě díla vizuální a pracují na tom stejní scénáristi, není to až takové překvapení. Většina děje se odehrává v rámci dialogů a to především mezi Sherlockem a Irene za občasného přispění Dr. Watsona. I když se tu neodehrává příliš mnoho fyzické akce, nudit se rozhodně nebudete, protože intelektuální bitva mezi Irene a Sherlockem není o nic méně zajímavá. Takže se vám může stát, že knihu přečtete tak rychle, že si ani neuvědomíte, že už jste na konci.

I přesto, že se příběh odehrává na západě a manga zobrazuje západní herce, uvnitř na vás čeká typická manga. Jednotlivé postavy vypadají trošku nezvykle, ale to je prostě tím, že jsou to všechno zápaďáci. Jediný kdo vypadá jakoby se pro mangu narodil je Benedikt Cumberbatch, ten má opravdu rysy hodné mangy. Postavy jsou jednoduše rozpoznatelné, takže pokud znáte seriál, jejich podobou zklamáni nebudete.

Stojí Manga Sherlock za to?

Otázka položená v nadpise nemá jednoduchou odpověď, protože to záleží na řadě faktorů. Pokud jste fanoušky seriálu a máte rádi mangu, je pro vás tohle dobré spojení. Příběhově vám manga nic nového nepřinese, ale je zajímavé i zábavné vidět oblíbené postavy v novém zpracování. Takže pokud nejste fanoušky mangy nemá asi pro vás příliš velký význam si tuto knihu kupovat. Na druhou stranu může Skandál v Belgravii 2. část a všechny předchozí díly posloužit jako úvod k čtení mangy. Jednodušeji si zvyknete na neznámý formát, když budete číst něco co znáte. A nebojte knihu si užijete i když příběh znáte, tedy aspoň já jsem si ji užila i když jsem seriál už shlédla několikrát. I když je příběh stejný, nový, jiný formát tomu dává jiný feeling. Omluvte mou angličtinu, ale přišlo mi to jako nejlepší popis. Manga Sherlock se čte dobře a na pár hodin vás určitě zabaví i když ten příběh už znáte. A Benedict Cumberbatch se prostě pro mangu narodil.

Za dodání recenzního výtisku děkujeme nakladatelství Crew, kde můžete sehnat všechny díly Manga Sherlocka včetně tohoto.

Skóre

97% Skóre

Skandál v Belgravii 2. část příběhově nepřináší nic, co byste už neznali ze seriálu. I přesto ale přináší něco nového. Manga zpracování přináší nový pohled na známou legendu a i tak trochu jinou atmosféru. Rozhodně stojí za to, abyste na ni aspoň mrkli, když už nic jiného.

PLUSY

  • Benedict Cumberbatch a jeho rysy jsou prostě stvořené pro mangu.
  • Příběh převeden pěkně do mangy a celá série může sloužit jako úvod do čtení mangy
  • Příběh pěkně odsýpá i bez přílišné fyzické akce

MÍNUSY

  • Pokud nečtete mangu, pak vám tato kniha nepřinese nic nového.

Detail hodnocení

  • Příběh 0%
  • Kresba 0%
  • Postavy 0%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *