Hry

Return to Monkey Island budí rozpaky, tvůrce série Ron Gilbert se o hře odmítá dál bavit

Umělecký směr nového dílu ze série adventur Return to Monkey Island vzbuzuje velkou kontroverzi mezi fanoušky už od jeho oznámení. Rozpory mezi fanoušky umocnil nový trailer prezentovaný na červnovém Nintendo Direct Mini.

Trailer poprvé ukazuje hru v pohybu, stejně tak odhaluje nové modely hráči oblíbených postav jako Guybrush Threepwood nebo LeChuck. Nadšení z návratu slavné série, umocněné tím, že se ke kormidlu vrací její původní tvůrce Ron Gilbert, ale některým fanouškům kazí minimalistický vizuál, stylizovaný skoro až do animáku.

Zatímco v komentářích na Gilbertově blogu Grumpy Gamer lze nalézt hlavně chválu nedočkavých hráčů, ti nespokojení svůj vztek také dávají najevo. „Nejošklivější hra, co jsem kdy viděl. Postavy se stěží dají nazvat lidmi a pozadí je jen změť obrazců. Nekupuju,“ komentuje jeden z návštěvníků blogu. Najdou se ale i mírnější reakce. „Prostě si nemůžu zvyknout. Ale když zavřu oči a poslouchám, zní to jako Monkey Island,“ píše jiný návštěvník.

Těžká kritika je ale nejhlasitější až den poté, co se diskuze na blogovém příspěvku stáčela čím dál agresivnějším směrem, Gilbert vypíná možnost komentovat. „Lidé jsou zlí a já musím mazat osobní útoky,“ vyjádřil se. Return to Monkey Island je podle něj úžasná hra, na kterou je celý jeho tým pyšný. „Hrajte to, nehrajte to, jen to nekažte ostatním,“ prosí hráče. Na svém blogu už o hře nebude mluvit. „Byl jsem připraven o radost ze sdílení,“ uzavírá svůj komentář.

Gilbertovi se dostalo podpory nejen mezi fanoušky. „Ani adventury už nejsou v bezpečí před toxickými ‚fanoušky‘ co vědí víc, než původní tvůrci?“ ptá se na twitteru Neil Druckmann co-prezident Naughty Dog.

Dabér hlavní postavy Return to Monkey Island Guybrushe Threepwooda na twitter vydal obsáhlé prohlášení. V něm se snaží uklidnit naštvané fanoušky a podpořit vývojářský tým. „Byl jsem překvapen reakcí některých lidí. Já to miluju a ani mě nenapadlo, že by ostatní nemuseli,“ vypráví Dominic Armato. Doufá, že i když se některým fanouškům nelíbí umělecký směr hry, najdou si jiné části, které si zamilují. „Kritika – ačkoliv s ní můžu nesouhlasit nebo si myslet, že je přehnaná – vychází z lásky, stejně jako chvála“ komentuje ve svém příspěvku problematiku toxického fandomu.

Return to Monkey Island vyjde letos na PC a s časově omezenou exkluzivitou pro Nintendo Switch, další verze zatím nejsou oznámeny. Hru vydá Devolver Digital a vyvíjí Terrible Toybox, studio Rona Gilberta. Jeho poslední hrou byla kladně přijatá retro adventura Thimbleweed Park.

Poslední díl ze série Monkey Island, Tales of Monkey Island vydalo studio Telltale Games v roce 2009. Pro Rona Gilberta, který naposledy stál za druhým dílem LeChuck’s Revenge se jedná o návrat k jeho nejslavnějším dílu po více než třiceti letech. I když nový, v pořadu šestý díl, měl navázat převážně na původní dvě hry, Gilbert se nechal několikrát slyšet tím, že hru píše tak, aby nepopírala události ostatních dílů a některé elementy si z nich dokonce půjčuje. Na otázku, proč nový díl není ve stylu pixel artu podobně jako původní Monkey Island nebo Thimbleweed park odpověděl, že nechtěl působit na nostalgii. „První a druhý Monkey Island nejsou pixelartové hry. Tehdy to bylo graficky nejpokročilejší, co jsme dokázali,“ argumentuje. Možná to není směr, který lidé podle Gilberta chtěly, ale je to směr, kterým se chtěl vydat on.

A co říkáte na nový Monkey Island vy? Vyjádřete se nám v komentářích a řekněte nám svůj názor 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *