Stranger Things jsou fenoménem dnešní doby, a zatímco se chystá pátá a pravděpodobně již poslední série, rozšiřuje se jejich svět mezitím alespoň na papíře. Nakladatelství Argo po Šílené Max přináší další příběh jedné z oblíbených dívčích postav seriálu, Robin. Rebelka Robin od A. R. Capettové (v překladu od Michaly Markové) je oficiálním románem k seriálu, a tak se nemusíte bát, že byste četli nějakou neoficiální fanfikci. A o čem že tedy kniha je?
Těžký život na Hawkinské střední
Moje první varování je, že je to celé psané z Robinina pohledu. Což by asi nevadilo, kdyby jí v románu nebylo patnáct let. Sice je na svůj věk vyspělá, ale přesto kniha z počátku působí hodně pubertálně a měla jsem s první třetinou docela problém, protože to vůbec nepůsobilo jako příběh ze Stranger Things. Jen se řešilo, že chce utéct z Hawkinsu, jaké je její rodinné zázemí a že má pocit, že mezi ostatní nepatří.
Až ve druhé třetině se příběh trochu rozjede: Rebelka Robin se totiž odehrává v době, kdy zmizel Will Byers, tedy hned v první sérii Stranger Things. Robin se s ním v té době osobně nezná, ale přesto to zasáhne i do jejího života (musí dodržovat večerku, nesmí jezdit na kole…). Když zmizí Barb, myslí si, že jen také utekla z Hawkinsu, že to tam nemohla vydržet. Potkává se s Nancy, ale má ji jen za přítelkyni Steva, kterého zde bytostně nesnáší. Tato její proměna mě skutečně pobavila, protože na něm nenávidí úplně všechno, aby se s ním nakonec samozřejmě začala přátelit. V knize má však celou dobu jiné kamarády, kolegy z pochodové kapely. Snaží se brigádami naspořit dostatek peněz, aby mohla utéct do Evropy: Robin je totiž jazykově nadaná a ještě dcera hipísáků, a tak chce udělat cokoliv, aby dokázala, že je rebelka. Chce přitom najít parťáka, který by chtěl cestovat s ní, a pořád jí vrtá hlavou, proč vlastně nestojí o žádného přítele. A když se rozhodne, že raději pojede sama… no, nemusím asi říkat, že vše dopadne úplně jinak, než si dívka představovala…
Kniha pro dospívající
Kniha je tedy napsaná v ich formě a má velmi jednoduchý vyprávěcí styl, který mě z počátku rozčiloval. Po nějakých 100 stranách jsem si na něj zvykla a přijala ho za vlastní, takže zbytek knihy mi příjemně utekl. Nicméně pokud se nedokážete naladit na tenhle styl vyprávění (podobný Twilight a Divergence ságám), bude to pro vás utrpení. Sice takhle víme, jak se Robin vyjadřuje a co si myslí, ale podle mého by pohled z třetí osoby byl o něco příjemnější. Je to ale ideální kniha pro mladší publikum, nebo pro ty, kteří berou četbu jako odpočinek a nemají zájem o nic náročného.
Kniha je rozdělená do tří, graficky oddělených částí. Písmo je poměrně velké a kniha má sice 360 stránek, ale vzhledem k fontu a vloženým celostránkovým ilustracím s logem Hawkinské střední textu zase tolik není. Vázaná je do pevných desek s pěkným efektem „lesklé Robin“: vedle ostatních „temných“ Stranger Things knih působí sice na poličce trochu nepatřičně, ale hezky.
Rebelka Robin
Robin v knížce je trochu jiná Robin, než na jakou jsme zvyklí, protože je o něco mladší a nevyzrálejší, ale přesto se jedná o celkem pěkný přírůstek do knižního světa Stranger Things. Zejména pokud vás v seriálu zaujala a chcete se o ní dozvědět více. Nečekejte od toho ale zázraky, a dovolím si říci, že se bez informací, které se v knize Rebelka Robin dozvíte, do budoucna obejdete.
Děkujeme tímto nakladatelství Argo za věnování recenzního výtisku.
Rebelka Robin
Rebelka Robin přináší nový pohled na oblíbenou postavu ze Stranger Things a lehce rozvíjí její background. Pokud však čekáte napětí, experimenty a další klasická témata tohoto světa, budete možná zklamaní, protože se jedná spíše o náhled do života jedné tak trochu jiné puberťačky...
PLUSY
- Příběh dobře odsýpá
- Povedená obálka
MÍNUSY
- Málo reálií ze světa Stranger Things
- První třetina je nezáživná
- Velká kniha, velké písmo