Anime

Puberta ve FLCL udeřila tvrdě jak Vespa

Naota je 12letý školák. Volný čas tráví poflakováním se s 17letou Minami, se kterou má velice zvláštní vztah. Žije s otcem a dědou. Nikdy nevytáhl paty z města, kde žije, a kterému dominuje obří zlatá žehlička pravidelně zamlžující město. Prostě obyčejný život obyčejného kluka v obyčejném městě. Tuhle rutinu mu trochu naruší srážka s mimozemšťankou Haruko na Vespě a obří robot, který mu vylezl z hlavy.

Ale popořadě…

Naota a Minami mají mezi sebou velmi svérázný vztah; Anime: Gainax, Production I. G.

Co to znamená FLCL?

フリクリ; Hebonšiki rómadži: furi kuri
[fooly cooly]
podstatné jméno asi?; sloveso? možná příslovce, ale je možné, že je to citoslovce

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nullam at arcu a est sollicitudin euismod. In laoreet, magna id viverra tincidunt, sem odio bibendum justo, vel imperdiet sapien wisi sed libero. Nunc tincidunt ante vitae massa. Etiam neque. Duis ante orci, molestie vitae vehicula venenatis, tincidunt ac pede. In dapibus augue non sapien. Praesent in mauris eu tortor porttitor accumsan. Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus. Aliquam erat volutpat. Aliquam erat volutpat.

To bychom měli. Zpátky k seriálu.

Nesrozumitelný svět dospívání Gainaxu

Za FLCL stojí studio Gainax. A tady bych mohl skončit. Pro lidi, co se orientují v anime, je tohle všeříkající. Dokonce je po tomhle studiu pojmenované i tropy jako „Gainax ending„. Pro ty, kteří se v anime neorientují, tak malé vysvětlení: Gainax stojí za seriálem Neon Genesis Evangelion a je známé díky svým ambiciozním, experimentálním anime a kontroverzním koncům.

FLCL je anime pro milovníky absurdního a surreálného humoru. Dějí se tu šílené věci. Reálná bolest – stejně jako ve slapstick komediích – neexistuje. Ze čtvrté stěny zůstaly jen sutiny.

Za scénářem stojí Jódži Enokido, veterán, který má na kontě scénáře k seriálům jako Sailor Moon, Revolutinary Girl Utena nebo právě kultovnímu Neon Genesis Evangelion. FLCL se může na první pohled zdát jako absurdní blbina, kde se dějí nesmyslné věci. Ale to bychom seriálu křivdili. Když se nám podaří odklidit trosky a to, co nám zbylo ze čtvrté stěny, nalezneme příběh o dospívání, samotě a snaze porozumět, co se vlastně kolem děje.

Obyčejné panorama obyčejného města. Děláte, jako byste nikdy nebyli v Brně; Anime: Gainax, Production I. G.

Where is my mind?

Schválně, jestli víte o čem je píseň Where is my mind? V klidu, já počkám. Ok, je o potápění. Přesto není s potápěním spojovaná. O jejím textu se nepřemýšlí kromě fráze „Where is my mind?“ Svým hudebním podkladem je něčím snová. Tahle snovost je podpořená pěveckým projevem. Nostalgií zamlžená melancholie. Ve výsledku tak nezáleží o čem píseň je, ale jaký pocit z jejího poslechu člověk má. Proč tu ale zmiňuji tenhle hit od Pixies?

V první řadě soundtrack od japonské skupiny The Pillows jede na dost podobné vlně. Přicházejí momenty, kdy seriál zpomalí nebo zastaví, nedějí se v něm šílenosti, Haruko nedělá brikule a prostě se zklidní a jen plyne. Těchto momentů není málo a právě zde vynikne hlavní téma seriálu, a to dospívání. Když se na seriál budeme dívat touhle optikou, začnou nám i absurdity do sebe zapadat, na první pohled nesmyslné momenty mají svůj smysl (někdy je to hodně očividné, jindy o dost méně). A popravdě do sebe ani nemusí zapadat, když to umocní onu zmatenost a pocit typu „kde je má mysl“, který je při dospívání hodně častý.

Naota, i když je nejmladší, tak není ten nejméně vyspělý. Tohle vynikne hlavně v porovnání s jeho otcem, který ho mimo jiné vyzve na souboj o srdce Haruku nebo s dědou, který přešel do fáze druhého dětství. I mnohem starší Minami musí dospět, i když to u ní znamená trochu něco jiného. A vlastně i ta Haruko musí dojít k poznání a posunout se dál. Jestli k němu dojde… toť otázka.

Anime: Gainax, Production I. G.

Už jste si rozhýbali svoje Furi Kuri?

FLCL je anime z roku 2000. Čemuž odpovídá jak stylizace, tak i animace. V tom lepším, čím se animace té doby vyznačovala – tedy silnou stylizací a animační deformací, když si to příběh žádá. FLCL za těch 20 let nezestárlo. I další pokračování, které vznikaly mnohem později (druhá série FLCL: Progressive vyšla v roce 2018) napodobují tenhle animační styl plný různých deformací a šílené stylizace, který je dneska na ústupu, což je dáno náročností a taky mnohem rozšířenějším CGI. Ale možná jsem jen stařec křičící na mrak…?

FLCL je drama o dospívání schované pod hromadou surreálna a bizarní komedie. I dnes působí neskutečně svěže. O popularitě svědčí, že se tahle OVA dočkala 4 pokračování, ale to už je jiný příběh…

NázevFLCL
Originální název フリクリ; furi kuri
TypOVA
Délka6 x 25 minut
Studio Gainax, Production I. G.
ScénářJódži Enokido
RežieKazuja Curumaki
Hodnocení na agregátních portálech
MyAnimeList.net
anilist.com
anime-planet.com
8.03
78 %
3.9 z 5
kinobox.cz
csfd.cz
imdb.com
Rotten Tomatoes – tomatometer
Rotten Tomatoes – audience
78 %
78 %
8.1
100 %
77 %
Filmový nadšenec se slabostí pro asijskou tvorbu. AniList: https://anilist.co/user/4thPretender/ MyDramalist: https://mydramalist.com/profile/4th_Predenter

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *