Disney se nám v každém svém animovaném filmu snaží ukázat nové světy, nové kultury. U Ledového království, Odvážné Vaiany nebo u Encanta se jim to nadmíru vyplatilo. V posledním vydaném díle se ale nechtěli inspirovat existující zemí, a místo toho vytvořili úplně novou: Avalonii. Tentokrát si také vystačili bez písniček (resp. je tam jen jedna úvodní), takže komu nevyhovují animované muzikály, může se na film bez obav podívat.
Divnosvět (Strange World) měl na starosti Qui Nguyen, stejný autor, který se podílel i na scénáři k filmu Raya a drak (Raya and the Last Dragon). A vytvořil příběh, který vykrádá, co může. Zjednodušeně řečeno, u sledování Divnosvěta budete mít pocit, že už jste to celé viděli, zvlášť pokud vám nejsou cizí díla jako Atlantida: Ztracená říše, Naušika z Větrného údolí, případně i Zeměplocha od Terryho Pratchetta. Celé je to navíc klasický příběh mezigeneračního očekávání a neshod…
Cesta do neznáma
Avalonie je obklopena horami, a dobrodruh Jaeger Clayde se snaží najít místo, kudy by se daly přelézt nebo podlézt, aby všichni zjistili, co se za nimi nachází. Na dobrodružství s sebou bere i svého jediného syna Searchera, který se ale moc nepotatil. Místo průzkumníka by chtěl být botanikem, což otec nechápe a považuje to za pouhý rozmar. Ale jednoho dne se otec ztratí, Searcher najde vzácnou bylinu a Avalonie přestane hledat cestu pryč ze svého území, a místo toho se začne rozvíjet tam, kde je.
Searcher založí rodinu, má vlastního syna a vše pro něj vypadá dobře. Ale pak se zemí začnou ozývat otřesy a vzácná bylina začíná chřadnout. A tak se Searcher spolu s týmem prezidentky Avalonie vydává pod povrch, kde naleznou podívný Divnosvět…
Divnosvět je nádherně nebezpečný, plný fantastických zvířat, ze kterých by byl Mlok Scamander jistě nadšený. Je pestrobarevný a musím uznat, že animátoři se na něm opravdu vyřádili. I jednotlivé vazby mezi bytostmi dávají smysl a je pěkné sledovat tento fantaskní funkční ekosystém. Animace je rozhodně highlightem celého filmu.
K dechberoucím scenériím hraje hudba Henryho Jackmana, a je povedená, vzbuzuje v divákovi nostalgický pocit ala Indiana Jones. Není ale bohužel nikterak výrazná a obávám se, že nakonec zapadne mezi ostatní melodie z dobrodružných filmů.
Rodinná krize?
Kde však film pokulhává, jsou hlavní postavy. Nechápejte mě špatně, jsou sympatické jako vždy, a mají hvězdné obsazení. Jaegera Clayda, otce a později dědečka, dabuje Dennis Quaid. Searchera Clayda mluví Jake Gyllenhaal a za tváří jeho syna Ethana se skrývá Jaboukie Young-White. Ani na dámách nešetřili: Searcherova manželka Meridian má hlas Gabrielle Union a prezidentku Callisto Mal nadabovala Lucy Liu.
Charaktery nicméně působí vzhledem k tématu tuctově: filmů, kde otec chce, aby syn šel v jeho stopách, a syn to odmítá, aby nakonec otec uznal, že syn má pravdu a všichni si padli kolem krku, je už hodně. Nikoho tak ani nepřekvapí, jak to v tomto ohledu celé dopadne.
Mnohem zajímavější je tedy vedlejší zápletka, týkající se odkrývání tajemství samotného Divnosvěta, laděná na ekologickou notu. Nese v sobě jasné poselství, a zrovna toto vnímám jako největší klad filmu.
Filmová tuctovka
Divnosvět neurazí, ale ani nenadchne. Má pomalé tempo a přišel mi hodně podobný Raye a drakovi: krásný film, ale nemastný, neslaný a brzy zapomenutelný. Je dle mého znát, že tato díla mají stejné autory. I když, neurazí… Málem bych zapomněla na jeden fakt, který téměř zbořil internet: Searcherův syn Ethan miluje deskovky, nechce být farmářem… a je otevřeně gay. Což je ve filmu sice velmi nenásilně řečeno, ale Divnosvět za to sklidil nejeden hate. Stejně jako za ekologické ražení filmu. Některým lidem se prostě nezavděčíte.
Každopádně, Divnosvět je jedním slovem zvláštní. Odpovídá tomu i hodnocení na ČSFD, které je v současné době pouhých 48 % (dle mého názoru hodně nezasloužených, zase tak špatný film to není), což je na animovaný film ze stáje společnosti Disney opravdu hodně málo. Kdo se na něj chcete podívat, a utvořit si vlastní názor, tak již můžete: je k dispozici na Disney+.
Divnosvět
Cesta do středu Země po Disneyovsku, plná mezigeneračního patosu, říznutá špetkou ekologie. Nádherné scenérie plné fantastických bytostí, doplněné nezajímavými lidskými postavami.
PLUSY
- Krásná, pestrá animace
- Originální bytosti a rostliny
- Ekologické ražení filmu
MÍNUSY
- Pomalé tempo příběhu