Filmy & seriály Recenze

Piklírna je nenápadnou perlou v moři seriálů

Neotřelý humor a otevřené narážky stojí ruku v ruce se satirickými animáky již řadu let. S upřímností, která místy zabolí, jsme se mohli setkat u žluté rodinky Simpsonových, která ve svých počátcích neměla obdoby. Poté přišel seriál South Park, kde upřímnost jenom bolí, za ním současně následovala Futurama a Griffinovi, čímž jsme se mohli zas a znova přesvědčit o tom, že ne všechny animáky jsou automaticky pro děti – stejně tak jako Piklírna.

Hlavní roli přitom nehrají nadávky a ani jiné všemožné vulgarity, nýbrž hluboké myšlenky skryté pod vrstvou sarkasmu a přemrštěnými stereotypy. Někdy je ovšem potřeba nahlížet opravdu hluboko, abychom ono skutečné poselství pochopili ještě předtím, než se rozhodneme seriál úplně odsoudit k zániku. Někdy si však přejeme pouze vypnout a nepřemýšlet nad skrytým významem jednotlivých epizod tak urputně.

Jeden z mnoha

Již zmínění Simpsonovi, South Park, Futurama a Griffinovi mají, mimo jiné, společný průnik i v totožné kostře scénáře na každý díl (až na výjimky, samozřejmě). V začátku přichází nástin budoucí zápletky, která postupně graduje a vrcholí někde těsně před koncem, aby se pak věci mohly vrátit zase zpátky do normálu. Žádný táhlý děj se nekoná a vy se tak nemusíte starat o to, kolik dílů jste třeba prospali. Jednoduše víte, že vám tak nic podstatného neuteče; maximálně jen pár nemístných vtípků, které někdy dost balancují na tenkém ledě.

Pokud kolem vás tedy, stejně jako kolem mě, kroužila Piklírna už nějaký ten pátek a vás čím dál více nahlodávala myšlenka si ji pustit, rozhodně na to, že byste mohli o nějakou epizodu přijít, zapomeňte. „Jeden či dva díly… však co, beztak to je nějaká podobná blbost jako Brickleberry.“ Ach ano, se stejnou myšlenkou jsem si i já tento seriál pouštěla a jak jsem záhy zjistila, pěkně jsem se mýlila. Tohle zdánlivě nenápadné sci-fi se totiž tváří, že nic moc nenabídne, nicméně překvapením pro mne bylo, že má ambice někde úplně jinde.

Celkový dojem

Představte si, že jsou všechny konspirační teorie reálné. Fakt, zkuste to. Reptiliáni jsou v řadách světových osobností a požírají děti, ilumináti nenápadně tahají za nitky v dění společnosti, prezidenti bývají nahrazeni roboty a klony a další. Ať už se jedná o více či méně známé teorie, za které by se mnozí hádali do krve, že jsou skutečné, tady ožívají. Seriál ukazuje život mladé geniální vědkyně – ta pracuje pro vládu USA a je hlavním výzkumníkem, co se týče čehokoliv, co by mělo být před společností bezpečně skryto.

Vzhled ve mně silně evokuje Ricka a Mortyho, přestože spolu tyto seriály nemají vůbec nic společného – možná až na režiséra Peta Michelse, který měl vedle 1. a 2. řady Ricka a Mortyho také na starosti pár dílů Piklírny. U animací si nicméně není na co stěžovat; postavy jsou situovány vlastně celkem jednoduše, žádné výrazně propracované detaily tak neuvidíme, nicméně co se týče okolního prostředí kolem nich, to už je řeč o něčem jiném.

Nezklamal ani dabing, který zněl vlastně docela příjemně a důvěryhodně. Seděl ke každé postavě a žádné pocity, že tento a tamten hlas působí dost uměle, se nedostavily. Stejně seděla i hudba a za zmínku stojí i dobré rozvržení jednotlivých dílů. Uznávám, mnohdy to bylo jak naschvál, že to museli useknout zrovna v tom nejnapínavějším momentě, nicméně já měla tu výhodu, že jsem seriál nesledovala hned od začátku, co byl vypuštěn do světa, tudíž jsem nemusela čekat na další díly.

Suma sumárum

K samotné Piklírně vlastně nemám vůbec nic co bych mohla vytknout – nečekala jsem od seriálu vlastně vůbec nic, až na zábavu, které se mi dostalo. Zároveň ale také přišel příběh, který mě upoutal natolik, že jsem se mnohdy přistihla v brzkých ranních hodinách, kterak jsem si namlouvala, že to do půlnoci vypnu. Přemrštěné parodizování, co se dokáže velice rychle změnit ze zábavného v trapné, se nekonalo.

Humor se mnohdy obrátil do vážných, pocity protkaných scén, které dávaly smysl. Vtípky i narážky dávaly smysl. Všechno dávalo smysl. Příběh byl perfektně vyvážený a scénáristi rozhodně moc dobře věděli, co dělají. Prázdné chvíle, které tam jsou jen proto, aby zaplnily minuty času, nečekejte.

Co mě však hluboce zklamalo – a jistě nebudu jediná – je fakt, že se třetí řady Piklírny nedočkáme, přestože byla oznámena. Netflix její tvorbu totiž zrušil. Proč? Dle analýz nebyli spokojeni s výsledky druhé série. Obecně je známo, že je slabší než ta první, ovšem dle mého zase tak špatná nebyla. Upozaděný humor nahradila síla příběhu, a tak mi tolik nechyběl. Tak či tak to je škoda a vrhá to na nedokončený projekt špatný stín právě proto, že dokončen být měl. Ač je to tedy nepravděpodobné, můžeme jen doufat, že se zrušení odvolá.

Piklírna

92% Skóre

Poměrně povedenému satirickému animáku, zabývajícímu se konspiračními teoriemi, už chybí jen zrušená třetí řada.

PLUSY

 • děj
 • poutavost
 • animace

MÍNUSY

 • už napořád půjde o nedokončený seriál

Detail hodnocení

 • Scénář 0%
 • Vizuál 0%
 • Hudba 0%
 • Dabing 0%
 • Postavy 0%
Jsem umělecká duše, co se tak nějak snaží najít svoje místo na světě, stejně jako mnozí ostatní. Ráda však zkoumám cokoliv nového, zvláště pak, co se her, filmů a seriálů týče. Občas se zaseknu i nad nějakou tou knihou, ale spíš to jsem já, kdo se pokouší sepsat něco k světu a pak to v melancholii, že to bude naprostý propadák, uvrhne v zapomnění. Mimo jiné i ráda maluju a kreslím, nově i v digitální verzi, a jednou bych se tomu chtěla profesionálně věnovat.

2 Comments

 • Miroslav Zacpal 30 listopadu, -0001

  Tak na tohle se těším 😁😀

 • Jiří Fiala 30 listopadu, -0001

  Chvíli mi trvalo pochopit ten český název.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *