Publicistika

Pevnostcon 2023 je za námi

I letos jsme se vydali na akci, pořádanou oblíbeným časopisem Pevnost, na Pevnostcon 2023. Již tradičně se konal v areálu T. J. Sokol Zlíchov, a přinesl spoustu fantastického programu pro milovníky zejména středověkých hrátek.

Nilfgaardská brigáda Nazair předvedla práci s píkou: jejich nástup jste buď mohli sledovat, či se rovnou zapojit a zkusit si to s nimi. Rota Bene předvedla napínavý šermířský souboj, a pokud jste chtěli vědět, jaké to je, ohánět se mečem vlastníma rukama, umožňoval to Dům rytířských cností a jejich rychlokurz zaklínačského způsobu boje. Na Sluneční stagi jste se mohli učit házet noži pod dozorem Martina Čumpelíka. Pokud jste spíše příznivci střelných zbraní, tak se skupinou Abenaki jste si mohli vyzkoušet, jaké to je vystřelit si ze skutečné muškety. A pokud jste od mala toužili švihat bičem jako Indiana Jones, i to jste si mohli zkusit společně se skupinou Keltoviny.

Pro sečtělé byl připraven literární koutek: v literární stagi sídlilo Komárovo knihkupectví, a kromě něj jste s trochou štěstí mohli narazit i na české autory. Ano, Pevnostcon navštívily dámy z tuzemské scény, Lucie Lukačovičová a Františka Vrbenská. Se svou přednáškou do mlýna přispěli i hoši z Vědátora, a mohli jste se tam dozvědět i nějaké ty informace o psaní pro Mystery Press, nebo se zúčastnit besedy s autory časopisu Pevnost.

Pokud jste měli náladu a chuť si něco zahrát, ani to nebyl problém. Sluneční stage nabízela deskohernu pražského Žižkonu, a pokud by vás nebavily klasické deskovky, mohly jste se se Společenstvem Gwintu naučit Gwint, nebo se rovnou pustit do papírového RPG dobrodružství s Dračí Hlídkou.

Pro potěšení oka vystoupily dámy ze skupiny Persian Divas s jejich ladnými tanci, a pro pobavení přítomných vystoupili i Juggers (sport mezi fotbalem a šermem) s jejich exhibičním zápasem. Pevnost si připravila i tombolu, probíhající ve dvou kolech, o hodnotné ceny.

Na Pevnostconu samozřejmě nechyběli ani cosplayeři se svými kostýmy. Mohli jste navštívit stánek skupiny milovníků Tolkiena a jeho děl, Lotrverse, a vyzkoušet si buď některou z jejich připravených aktivit, nebo se vyfotit s půvabnou Galadriel či s hrdinným Aragornem. Jejich upravenosti a důstojnosti konkurovali vedle sídlící skřeti ze skupiny Rak Taarbami, kteří kolemjdoucím dokonce nabízeli vlastními silami uvařené pochutiny (a překvapivě to bylo vážně dobré!). Nechyběla samozřejmě ani cosplay soutěž.

Kromě těchto aktivit byla vyhlášena i literární povídková soutěž Vidoucí, resp. její již 20. ročník. Na prvním místě se umístila povídka Svědomí A.I. od Tomáše Luksche, na druhém Láska, která nerezaví od Miroslava Vlacha a na třetím místě se umístila Má dáti, dal od Lucie Hřebečské.

Na hudební stagi, umístěné v budově Sokola, si návštěvníci mohli poslechnout čtyři kapely. Máša Vrána: Irské dudy, skotsky laděné Hakka Muggies, Fiannan a nakonec vystoupili i Foggy Dude. K tomu všemu jste si mohli zakoupit lahodnou medovinu, pivo, dobré jídlo a případně i nějaký ten suvenýr.

Letošní Pevnostcon se skutečně vydařil a přálo mu i počasí: letos nás mohutný liják během dne nepřekvapil. Tak doufejme, že tomu tak zůstane i v příštím roce, protože se už nemohu dočkat následujícího ročníku!

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *