Publicistika

PevnostCon 2022 se navzdory počasí vyvedl

V sobotu 27. srpna 2022 se v Praze v areálu T. J. Sokol Zlíchov konal již třetí ročník slavnosti časopisu Pevnost – PevnostCon. A protože Pevnost letos slaví 20 let od svého vzniku, rozhodla se redakce spojit letošní con s velkolepou narozeninovou oslavou.

Skřeti, čarodějové, šermíři a řemesla

Program byl letos rozdělen do pěti stagí. Uvnitř Sokolovny byl umístěn stánek Pevnosti, kde si horliví čtenáři mohli zakoupit starší čísla i s jejich knižními přílohami, či mohli podpořit časopis koupí nějakého jejich merchu. Ve stejném sále probíhaly i koncerty pozvaných skupin: vystoupili Five Leaf Clover, Hakka Muggies, Bran a po osmé večerní to na pódiu rozbalila i skupina Deloraine.

Hned za vstupem do areálu se nacházela travnatá (později blátivá) plocha – venkovní stage – na které se odehrávalo veškeré hlavní dění. Představila se na ní Brigáda Nazair – Nilfgaardská vojenská elita – z jejíž zbroje by si Netflixový Zaklínač mohl vzít příklad. Šerm Fuente Ovejuna předvedl humorná divadelní vystoupení o bratru Žižkovi a o Golemovi. Nebyli ale jediným divadlem, které na PevnostConu vystoupilo: své číslo převedla i improvizační skupina Úžasný Čóry a jeho vzdělaní hladovci. Komu přišlo, že je na akci málo boje, nemusel chodit daleko, protože u stánku Domu rytířských cností vyučovali mistři šermířské arény bodání, sekání a krytí. To vše pod dohledem nikoho jiného než Roberta Waschky, známého českého kaskadéra a spolupracovníka vývojářského studia Warhorse. Pokud i to bylo někomu málo a potřeboval v dolní části areálu vybít svou energii, mohl tak učinit při společném bubnování na bubny s Drum Circle (které tímto viním z přivolání deště!). V odpoledních hodinách proběhla i cosplay soutěž, několik kol losování tomboly o balíky knih, vyhlášení literární soutěže Vidoucí a k večeru se na literární stagi představili i autoři nakladatelství Epocha, Míša Merglová, Lucie Lukačovičová, Martin Paytok a Petr Brožovský. Pokud jste s sebou měli děti, byl pro ně připraven dětský koutek s malováním na obličeje, pro starší měl opodál stánek i Potterfan, vítající s otevřenou náručí mudly, čarodějky i čaroděje.

Pokud jste se odhodlali vystoupat v areálu výše, mohli jste narazit na cosplay skupinu LOTRverse, skřetí ležení RakTaarbami a steampunkové ohniště. Také jste mohli navštívit stánky s nádhernými výrobky z kůže, přírodních materiálů či si zakoupit materiály na výrobu vlastních výrobků a cosplayů.

Úplně nejvýše, na bohužel kluzkém kopci, byla na Sluneční stagi umístěna kovárna, kde jste si mohli vyzkoušet náročnou práci kovářského učně. Kousek od ní se pro zpestření programu předváděli žongléři a tanečníci s ohněm, a také vrhač nožů. U kempingových stolů se pak nacházela ambasáda Žižkonu, která umožnila zájemcům vyzkoušet si několik bleskových párty her. A pro žíznivce se na tomto pomyslném vrcholu nacházely i stoly s medovinou od Blaviconu.

Prokletý déšť

Nebýt nešťastné průtrže mračen, která přišla z nenadání a byla tak silná, že promáčela co mohla a vytvořila na Sluneční stagi antukový bazén, byl by PevnostCon téměř dokonalý. Ale větru a dešti zatím neporučíme, a tak se ti méně šťastní z nás museli jet domů převléknout z durch promočeného oblečení. Někteří dokonce měli po dešti takové štěstí, že si vyzkoušeli nově vytvořenou bahnitou skluzavku! Nutno však podotknout, že se tito dotčení stavu svého těla, pokrytého bahnem, následně dost nasmáli.

I přes tuto přírodní komplikaci byl PevnostCon velmi povedenou akcí, která se celou dobu nesla v humorném, přátelském duchu, a i letos byla přesně tak komorní a fajn, jak jsme byli před covidem zvyklí.

Chtěli bychom tímto poděkovat redakci Pevnosti za uspořádání této povedené akce a za umožnění volného vstupu našim redaktorům.

Fotogalerie z PevnostConu 2022

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *