Hry Recenze

Oslaďte si Valentýna s limitovanou edicí Azul

Azul od Mindoku patří mezi evergreeny na lokální deskoherní scéně. Jedná se o hru zábavnou, pestrobarevnou, která vám pěkně zavaří mozkové závity (obzvláště pokud opravdu chcete vyhrát). Kromě základní varianty, vzniklé podle tradičních portugalských kachliček – tzv. azulejos, u nás můžete sehnat i Azul: Letohrádek, ve kterém stavíte letohrádek na trochu jiném principu než v základní hře, s odlišnými hracími kameny. Další variací je Azul: Vitráže Sintry, kdy hráči staví okna, barevné vitráže. Na odlišném principu stavění zahrad je založen Azul: Zahrady pro královnu: z mého pohledu se jedná i o nejnáročnější, a zároveň nejméně zábavnou variantu z dostupné Azul edice. Kromě těchto se dá zakoupit ještě Azul: Křišťálová mozaika, která dodává nové varianty herních desek a plastové kryty na desky, aby se kostičky na hladkých papírech nerozutíkávaly.

Tento deskoherní výčet je nyní nově rozšířen o speciální limitovanou edici Azul: Mistři čokolády. V čem je tedy jiná, než ostatní?

Tyto pralinky raději nejezte!

Vzhledem se Azul: Mistři čokolády odlišuje od ostatních verzí tím, že se neodkazuje na žádné stavitelské prvky. Místo toho, abyste tedy zvelebovali palác svého panovníka či panovnice, si zde hrajete na mistra čokolády a snažíte se vytvořit nejkrásnější, nejlepší paletu pralinek. Pralinek je pět druhů, snadno na první pohled odlišitelných, a zejména do bílé by se člověk velmi rád zakousnul, vypadá velmi opravdově. Pytlík, do kterého se pralinky umisťují, je nyní rudý, s béžovými vzory.

Insert je prostorný a krabice je bytelná, po uzavření se víko samo neuvolňuje a pevně drží.

Drobné změny oproti základnímu Azulu doznaly hrací desky. Pralinky jsou na nich umístěné v papírových košíčcích, a pokud si chcete zahrát speciální variantu, z druhé strany herní desky jsou košíčky zcela prázdné. Žeton prvního je nyní světle tyrkysově zelený, aby byl na první pohled mezi barevnými pralinkami vidět. Bodovací kostičky jsou tradičně černé.

Tyto změny jsou samozřejmě pouze estetické: jedná se pouze o jinak vypadající verzi první hry. Nicméně si pro nás, milovníky Azulu, autoři přeci jen nachystali novinku, aby nám to nebylo líto, a sice variantu speciálních nabídek. Nabídka, na kterou se pralinky do středu herního prostoru umisťují, má tentokrát rub a líc. Z líce se jedná o klasickou variantu, která nic nemění. Ale z rubu se nachází speciální pravidla, která mohou hru zajímavě okořenit.

Nová výloha

Co se týče herních mechanismů, pralinky umisťujete z výloh/nabídky do svých bonboniér na stejném principu, jako v základní edici hry Azul. Pokud je ale otočíte na již zmíněnou druhou stranu, hra se trochu pozmění. Otočit vždy můžete jen tolik nabídek, kolik celkem hraje hráčů. Speciálních nabídek je celkem pět druhů, a ovlivňují počty a barvy pralinek v nabídce, to, zda se zbylé pralinky přesunou po výběru hráčem klasicky do středu stolu, či zda zůstanou nebo se přesunou na vedlejší nabídky. Je tam dokonce jedna, která je pro pralinky, „padající na zem“ při pokládání do bonboniéry, která má hodnotu 0 bodů a pomáhá tak při bodování na konci kola.

Staronová hra

Ano, jedná se o hru, kterou jsme již hráli. Změny jsou především estetické, a pokud se rozhodnete nehrát variantu se speciálními nabídkami, můžete si říct, že vlastně nemá cenu tuhle edici kupovat. Je tu ovšem jedno velké ale: tahle edice je limitovaná, více kusů už nikdy nebude… a ještě k tomu je tak, tak krásná! Obzvlášť pro ty z nás, co ujíždíme na čokoládě a pralinkám nikdy neodoláme… Pokud se navíc považujete za milovníka deskovek, potažmo přímo Azulu, je Azul: Mistři čokolády kousek, který na vaší poličce zkrátka nesmí chybět.

Azul: Mistři čokolády

90% Skóre

Hra přináší čokoládový design a obohacení o novou drobnou herní mechaniku. Její změna není nijak světoborná, ale zábavná je hra stále stejně, jako když vyšla v základní azulejos verzi.

PLUSY

  • Intuitivní herní mechaniky
  • Překrásný čokoládový design
  • Skladná, insert je dostatečně prostorný

MÍNUSY

  • Kromě speciálních nabídek nepřináší nic nového

Detail hodnocení

  • Zpracování 0%
  • Hratelnost 0%
  • Zábavnost 0%

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *