Publicistika

Ohlédnutí za Albi Game Days 2022

V prostorném areálu Kláštera minoritů sv. Jakuba v Praze se ve dnech 9.-11. září 2022 po covidové pauze opět konal deskoherní svátek, Albi Game Days. Program byl rozdělen do tří dnů, kdy páteční večer patřil Keynote s oznámením nových her, a následující dva dny již probíhaly s bezplatným programem pro širokou veřejnost.

Ohlášení nových her

Ohlášeno bylo na 31 novinek z řad her a plánovaných rozšíření. Protože celorepublikově frčí Karak, byl představen nádherný insert a barvy, které se budou dát zakoupit, aby si milovníci této nenáročné RPG hry mohli své figurky nabarvit (nabarvené figurky byly celou dobu jako lákadlo vystavené v atriu a musím říct, že mě to k jejich nabarvení dost motivovalo).

Z velkých herních novinek byla oznámena Legie: Sibiřská cesta, karetní hra o občanské válce v Rusku, která původně začínala na Hithitu. Pod taktovkou Albi bude hra rozšířena o nové herní mechanismy, a ačkoliv půjde do prodeje až v roce 2023, bylo možné si v rámci Albi Game Days vyzkoušet její dvě zkušební kola.

Další horkou novinkou je ISS Vanguard, rozsáhlá kooperativní hra pro 1-4 hráče s vymazlenými komponenty a ilustracemi. Pokud se na ni chystáte, tak vězte, že jen samotný tutoriál vám údajně může trvat až 4 hodiny. K hraní na Albi Game Days byla právě z časových důvodů připravena jen v osekané verzi.

Abychom zabrousili i do českých luhů a hájů, představilo Albi i hru Jan Žižka, vezoucí se nyní na vlně stejnojmenného filmu. Nemá se jednat o náročnou hru, spíše v ní půjde o hody kostkou, a tak je to hra vhodná i pro nezkušené hráče, kteří s deskovkami zatím pouze začínají.

Kromě těchto představili během Keynote i logické puzzle Catan pro jednotlivce, hru Na lovu dle populární televizní soutěže, rozšíření Tainted Grail: Rudá smrt, ekologicky laděnou Atol: Zachránce korálového ostrova… je toho hodně, a kdo chcete vědět úplně všechny hry, které Albi představilo, můžete se podívat na záznam z Keynotu na konci našeho článku.

Deskoherní víkend

V sobotu i v neděli proudily do areálu na Albi Game Days davy lidí. Účastníci si mohli v hlavním sále zahrát vybrané hry, a že tam byla hlava na hlavě. Kvůli vysokému zájmu se nakonec herna rozšířila i do venkovního prostoru terasy, která původně sloužila jen pro odpočinek. Z nabídky her tam byly např. Parky na cestách, Jan Žižka, Taco, kočka na odvrácené straně, Rada nad Zlato, Kraken zuří a další.

V hlavní hale také probíhaly všechny rozhovory s herními autory, dorazili např. Jan Štěpánek (Atol), Olda Rejl, Ondřej Cigánek a Ivan Eklp Dostál (Dva bratři). Všichni vyprávěli o vzniku jejich her a o svých motivacích pro jejich tvorbu a musím říct, že všechny rozhovory během obou dnů byly velmi podnětné. Kromě autorů her nám byl ale představen i např. Antonín Kokeš, majitel Albi. Dále bylo pozváno několik známých osobností: Mikoláš Tuček, Libor Bouček a Kvízová dáma Dagmar Jandová, se kterou jste si dokonce v deskovce Na lovu mohli změřit síly a získat za to hodnotnou cenu. Nutno dodat, že jen několika málo šťastlivcům se podařilo ji ve hře pokořit.

Ve sklepení kláštera probíhalo hraní her s rezervací: ISS Vanguard, Etherfields, Tainted Grail: Rudá smrt, Vysoké napětí a mnoho dalších. Bohužel byly pouze na rezervaci dopředu, takže pokud jste se předem nezapsali, neměli jste šanci se k nim dostat. Dalo se alespoň chodit kolem a koukat na to, jak hry vypadají a ptát se hráčů, jak se jim hrají a líbí a vytvořit si o nich tak alespoň nějakou představu.

Na místě se daly zakoupit hry od Albi a výborné koláče a káva. Na nádvoří se nacházelo Na lovu, výstavka autorů a concept artů ke hrám, ve vitríně byly předměty, vztahující se ke Karaku. Albi mělo i připravený fotokoutek, ve kterém jste se mohli vyfotit s cosplayerkami deskovek Karaku a My Little Scythe a vzít si vytištěnou fotografii na památku domů.

Záznamy z Albi Game Days

Kdo nemohl na Albi Game Days 2022 dorazit a zajímá ho, jak celý den probíhal či si chce poslechnout více informací z jednotlivých vstupů, tak může. Albi zveřejnilo všechny tři dny na svém YouTube kanále: videa zde najdete níže vložená. Ale doufáme, že se příště k deskoherním nadšencům na místě připojíte, stojí to za to!

Děkujeme tímto Albi za pozvání na Keynote.

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *