18+ Komiksy Recenze

Odhalení – co má pod kabátem Perverzní Páprda?

Speciální vydání kompletního komiksu Perverzní Páprda! proběhlo u příležitosti výročí 25 let nakladatelství Crew. Původní komiks začal vycházet ve francouzském časopisu Fluide Glacial v roce 1976. Už tehdy zažíval autor M. M. Gotlib s Páprdou mnoho rozruchu a to nejen pro svůj mírně lechtivý obsah, ale především kvůli několika kontroverzím, ke kterým rád inklinoval. Kupříkladu – v některých svých kresbách vyobrazuje významné historické osobnosti v rouše Adamově a také je zesměšňuje. Pro určité čtenáře je zkrátka Hitler s hajlujícím přirozením za hranou vkusu. Přesto bylo více těch, kteří Páprdu obdivovali a bavili se jeho příhodami, proto se mu dostalo tolik prostoru, že z toho bylo možné sestavit celé souhrnné dílo. Pojďme se tedy Perverznímu Páprdovi podívat pod kabát!

To by četl jen úchyl!

Ačkoliv to tak může na první pohled působit, Perverzní Páprda! není pornografickým dílem. Tento rozcuchaný děda v nepromokavém plášti, trpící věčnou rýmou, je ve skutečnosti jen šprýmař, který je svým okolím nepochopen. Můžete ho vnímat jako úchyla, který stojí za rohem a svým obětem ukazuje, co má pod kabátem, ale jemu nejde o nemravnosti, on jen dělá sprosté vtípky, kterými mnohdy zachází za okraj vkusu. Namísto striktně explicitně orientovaného příběhu vás vždy čeká něco nečekaného. Nahota v komiksu kupodivu nehraje hlavní roli a ve většině kreseb se ani nevyskytuje. Na druhou stranu – rozhodně to není komiks pro děti.

Na počátku stvořil Perverzní Páprda Věčný nebe a Zemi, a nebe a Země byly stvořeny Perverzním Páprdou Věčným na počátku. Pak Perverzní Páprda Věčný pohlédl na své dílo a viděl, že jest dobré. Pak Perverzní Páprda Věčný stvořil člověka k obrazu svému. A Perverzní Páprda Věčný viděl, že to není dobré, protože když ho stvořil k obrazu svému, je to škareda k zblití. A tak Perverzní Páprda Věčný pravil toto: ,,Všecko smazat a znova.” Načež praviv tak, jal se tvořit člověka k obrazu svému, ale v hezčí verzi.

Perverzní Páprda Věčný

Co bylo dříve – Perverzní Páprda nebo vejce?

Ve svých příbězích se Páprda odhaluje v roli Stvořitele, Mojžíše, vesmírného průzkumníka a sluší mu to i v různých jiných známých postavách. Sedm trpaslíků, se kterými žila Sněhurka, bylo ve skutečnosti jen sedm malých Perverzních Páprdů. Každý v sobě vlastně máme kousek Perverzního Páprdy a kolem nás se vyskytuje v mnoha formách. Jestli bylo dříve vejce nebo Páprda? Určitě vejce a v něm byl Páprda.

A to je to tak vtipný?

Pokud čekáte, že vás komiks donutí se smíchy válet po zemi, z očí vám potečou slzy a sotva popadnete dech, tak to se asi nestane. Samozřejmě, každý máme jiný vkus a třeba pár takových čtenářů toto dílo mělo, má a bude mít, ale vesměs vás to jen donutí se cudně pousmát, uchechtnout se nebo znechuceně otočit list. Jde totiž o nápad, myšlenku, provedení, zajímavě pojatá témata a osobitý způsob podání příběhu. Nemluvě o kresbě jako takové – grimasy a přehnaná gesta dokonale doplňují použitý humor a dodávají mu třešničku absurdity. Vykreslené gagy působí komicky samy o sobě. Cartoonový styl Gotlib občas proloží i fotografií a sám si ze sebe dělá legraci, když tuto skutečnost jeho postavy komentují: ,,Už mě serou, kterej debil cpe do komiksu fotky?!” Každý máme jiný vkus a mně přijde tento styl humoru svým způsobem sympatický.

Zajímavosti:

 • Předlohou Perverzního Páprdy byla postava úchylného strýce Uncle Pervy ze scének americké komické dvojice Cheech & Chong.
 • Původní gagy byly němé. Text byl vzácný a informativní.
 • Autorova rodina pochází z Maďarska a má židovský původ. Do Paříže emigrovali, ovšem jeho otec byl zatčen a zemřel při transportu.
 • Gotlib se stal ilustrátorem dětských knih a jeho žena kresby kolorovala.

Za tuto publikaci děkujeme nakladatelství Crew.

Máte rádi erotické komiksy? V sérii Bratrstvo Krve můžete nahlédnout pod pokličku (a do kalhot) celosvětového krvesajského podsvětí.

Hodnocení

82% Skóre

Specifický humor Páprdy není pro každého, ale je svým způsobem sympatický.

PLUSY

 • Dílo je kompletně kompletní a zkompletováný do kompletního komplety.
 • Obsahuje bonusy v podobě Páprdovských obálek časopisů, kolorovaných verzí komiksů a nevydaného obsahu.

Detail hodnocení

 • Příběh 0%
 • Obálka 0%
 • Dialogy 0%
 • Postavy 0%
 • Výtvarné pojetí 0%
Jsem redaktorka, která má v oblibě komiksy, seriály a počítačové hry. Věnuju se recenzování, psaní novinek a také dabingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *