Literatura Manga Publicistika

Občanská hlídka se hlásí o slovo!

Sérii My Hero Academia asi netřeba představovat. Příběh o chlapci, který si přeje být superhrdinou ve světě, kde je superhrdinou ve své podstatě téměř kdokoli, zná nejspíš každý, kdo se do světa japonské tvorby byť jen palcem u nohy ponořil. Ono se není čemu divit, když je série mezi fanoušky v posledních letech čím dál populárnější. Proto je logickým krokem tvůrců v tomto světě tvořit nové a doufejme stejně tak zajímavé příběhy jako je ten o chlapci jménem Izuku Midorija.

Prvním z řady těchto nových příběhů je manga Občanská hlídka. V té si posvítíme na docela vyvedenou partičku superhrdinů, kteří ke svému počínání postrádají jednu velmi podstatnou věc. Tou je superhrdinská licence, bez které jsou jenom „obdařenými“ lidmi a jako hrdinové tak nemůžou chránit své spoluobčany. Místo hrdiny jsou tak spíše strážci. Strážci, kteří za svůj pokus o záchranu dne můžou vyfásnout celkem slušnou pokutu či dokonce nějaký ten pobyt za mřížemi.

Správňák vyráží do akce!

Prvním ze skupiny těchto strážců a zároveň hlavní postavou celé mangy je devatenáctiletý mladík Kóiči Haimawari, jehož darem je pohybovat se rychleji než běžný smrtelník. Ovšem, jedná se o rychlost jízdního kola. Takže si asi dokážeme odvodit, že se nejedná o schopnost, která by početné skupině světových superhrdinů byla k užitku. Kóiči je tak svému okolí spíše pro smích a svou schopnost využívá velmi zřídka. Když si to situace vyžádá, tak pod svým ne úplně dechberoucím jménem Správňák vyráží do akce zachránit třeba popovou zpěvačku Pop Step. Ta je napadena gangem a v blízkosti se nenachází žádný oficiální hrdina. Proto na pomoc přispěchá Kóiči, aby jí z této nesnáze dostal.

Foto: Crew

To se mu ovšem nepodaří a tak musí na pomoc přispěchat další z mnoha hrdinů bez licence. Tím je tajemný a nebezpečný Knuckle Duster. Po tomto jejich chaotickém seznámení pak dají dohromady nový superhrdinský tým, ze kterého místo slávy a obdivu čiší spíše znechucení, a to jak od veřejnosti tak i samotných členů týmu.

Odvrácená strana města

Co je pak na samotném příběhu zajímavé je to, že je ve své podstatě doslova a do písmene zrcadlovým protějškem hlavní série My Hero Academia. Například Knuckle Duster je přesný opak toho, co v hlavní řadě představoval All Might. Místo poctivého, na první pohled šlechetného a dobrosrdečného hrdiny tu tak máme drsného, uzavřeného a věčně nevrlého typana, který pro sprosté slovo nejde daleko. A díky zasazení do stejného světa jako MHA se pak v budoucnu můžeme dočkat toho, že se postavy z obou příběhů setkají buďto v nějaké týmovce nebo například souboji na život a na smrt.

Moje první manga?

A teď něco pro část našich čtenářů, kteří by možná rádi do světa mangy zasvětili své ratolesti, ale hlavní řada či jiná díla jim na to nepřišli úplně nejvhodnější… Občanská hlídka je ideálním výchozím bodem pro nejmladší čtenáře mangy, jelikož se soustředí na menší skupinu postav a zápletka jako taková je pak jednodušší na pochopení. Co tomuto faktu také nahrává je fakt, že je Hlídka napěchovaná humorem, který opět stravitelnost díla pro mladší publikum zvyšuje.

Shut up and take my money!

Pokud jste si při čtení tohoto článku řekli právě tohle, nezbývá mi nic jiné než vás odkázat na e-shop nakladatelství Crew, kde si první díl série Občanská hlídka: Moje hrdinská akademie s podtitulem ,,Já ‚sem tu“ můžete koupit a ponořit se do tohoto strhujícího superhrdinského dobrodružství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *