Nevím, jak jste na tom se streamovacími platformami vy, ale já to mám zhruba takto: jednu po druhé zapnu, projedu nabídku nových filmů a seriálů a nakonec stejně skončím u něčeho, co jsem beztak viděla už tisíckrát. Protože proč riskovat zklamání něčím novým, když můžu potěšit duši sázkou na jistotu?
Nebudu tu mluvit o trilogii Pána prstenů nebo sérii Star Wars, tam všichni moc dobře víme, že se k tomu můžeme – dle našeho vkusu – v klidu vracet. Ale pak jsou tu filmy, na které možná pár z vás zapomnělo, a přitom si zaslouží, abychom si k nim sedli s popcornem, šálkem horkého kakaa, zachumlali se pod deku a pustili si je. Zvlášť teď, když pro déšť nejde dělat nic jiného.
Takže, na které poklady bychom neměli zapomenout? Co ze současné nabídky nám vykouzlí úsměv na tváři, i když je venku pošmurno?
Bláznivý příběh Robina Hooda
Byli byste překvapení, kolik lidí tento masterpiece od Mela Brookse z roku 1993 nezná. Bláznivá komedie o Robinu z Loxley, který se vrátí z křížové výpravy jen aby zjistil, že přišel o veškerý majetek, až na věrného slepého rodinného sluhu. S tím se nehodlá smířit, a tak začíná příběh o zbojníkovi se zlatým srdcem, toužícím po lásce krásné Mariany. Film je plný popkulturních narážek, boří čtvrtou zeď (a to naprosto geniálním způsobem), rapuje se v něm, není nouze ani o sličné panny a jejich pásy cudnosti… a dokonce v něm má cameo takový herecký kalibr, jakým je Patrick Stewart.
Hlavní roli Robina Hooda obsadil Cary Elwes, kterého můžete znát z Princezny nevěsty, Žhavých výstřelů, Saw: Hra o přežití, ale objevil se i v novějších dílech, a to v Mission: Impossible Odplata – První část nebo ve třetí sérii Stranger Things. Jakkoliv skvělý je ale v dramatických rolích, v těch komediálních exceluje a právě Robin Hood je toho důkazem. Navíc, jak sám ve filmu podotýká, je jediný Robin Hood s autentickým britským přízvukem. A to už je něco.
FIlm je klasická Brooksovina, a můžete ho najít na Netflixu.
Sestra v akci
A nyní k tomu známějšímu. Příběh Deloris Van Cartier s tváří Whoopi Goldberg asi netřeba představovat. Ale možná jen pro shrnutí: Deloris je nepříliš úspěšná zpěvačka, která se k její smůle nachomýtne k vraždě. Kterou má na triku její milenec a majitel kasina, ve kterém zpívá. Deloris naštěstí není úplně hloupá, a tak jde okamžitě na policii, kde vše řekne. Tam se dozví, že svědci, kteří by LaRoccu mohli usvědčit, mají tendenci umírat. Ale detektiv ví, kam ji schovat aby ji nikdo nenašel: do kláštera, do péče matky představené (Maggie Smith) a dalších jeptišek. A tak se z Deloris stává sestra Mary Clarence. Která začne mít plány s místním, do té doby velmi tragickým, sborem…
První díl z roku 1992 měl takový úspěch, že se Sestra v akci dočkala hned rok poté pokračování. A v roce 2024 bychom měli dostat další film: Sister Act 3: Kicking the Habit. O čem bude trojka, to zatím nevíme, ale měli bychom se dočkat Whoopi a jejích starých známých sester.
Sestra v akci je dodnes dílem, které pobaví i potěší, především skvělými vystoupeními sboru, a jedničku i dvojku můžete zkouknout na Disney+.
Šifra mistra Leonarda
Chtěla jsem původně říct, že poskočíme o dost napřed, než mi došlo, že Šifra mistra Leonarda šla do kin v roce 2006, což už je taky pěkných 17 let. Raději nebudu zjišťovat, jak stará je kniha, která filmu stála předlohou (dobře, 2003, to už není o tolik horší). Šifra odstartovala mánii kolem tajných symbolů a konspiračních teorií a vznikly po ní další dva filmy, opět založené na knihách od Dana Browna, Andělé a démoni a Inferno. No přiznejte se, kdo z vás jel po Andělích a démonech do Vatikánu, aby šel po stopách Roberta Langdona (Tom Hanks) a ověřil si, jestli se dají andělské nápovědy opravdu sledovat? Já ano, a spoiler alert, dají. A je to zábava.
Expert na náboženskou symboliku, Robert Langdon, se v Paříži ne přímo svou zásluhou přimotá k vraždě. Společně s policejní kryptoložkou Sophií Neveu (Audrey Tautou) se snaží nalézt tajemství svatého grálu, utéct před policejním kapitánem Fachem (Jean Reno) a očistit přitom po cestě své jméno. Není to ale jednoduchý úkol, protože kdo byl přítel, může být lehce zrádce, a do toho jsou všude samé šifry a důmyslně zakódovaná tajemství… Popravdě, kniha je o moc lepší, než film, ale jako víkendovou oddychovku ho mohu s klidem doporučit, protože bavit se budete určitě. A třeba vám to i dobře zamotá hlavu a začnete o něčem pochybovat…
Šifru mistra Leonarda naleznete na HBO Max.
Návrat do budoucnosti
Nakonec jsem si zvolila ten nejstarší snímek z listu, komedii z roku 1985. Návrat do budoucnosti položil základy pro Ricka a Mortyho (kdo v Rickovi a Mortym nevidí Browna a Martyho, dojde si povinně k očnímu) a vůbec pro všechny další filmy o cestování realitami a časoprostorem. Film o tom, jak drobná změna v časovém kontinuu může vést k tomu, že se vlastně vůbec nenarodíte…
Návrat do budoucnosti je příběhem středoškoláka Martyho McFlye (Michael J. Fox), který se přátelí s podivínským vědcem, dr. Emmettem Brownem (Christopher Lloyd). Tomu se podařilo zdánlivě nemožné: přetvořil svůj DeLorean na stroj času. Když ho ale Martymu ukazuje, je postřelen a Marty se, chtě nechtě, přenese do roku 1955. Tam potká mladší verze svých rodičů i doktora, a snaží se nejen vrátit zpět do budoucnosti – což je složité, protože auto nemá palivo – ale i dát dohromady svou matku a otce, protože jeho matka má najednou oči jen a jen pro něj…
Tato nehynoucí klasika má celkem tři díly, všechny nadmíru povedené, a všechny je můžete zkouknout na Amazon Prime.