Komiksy Literatura Recenze

Negalyod – Božský had, který ovládl lidstvo!

Představte si planetu podobnou té naší. Svět je tvořen pouštěmi, které částečně zastiňují na nebi se čnící města. Pouště jsou protkány potrubím, jehož účelem je sbírat srážkovou vodu. Všechny tyto trubky tvoří spletité, husté sítě a doslova protkávají ulice měst, jako by to byly kořeny stromů. Na planetě, kromě lidí, žijí i dinosauři a stroje. Aby nedocházelo k nepokojům, na všechny a na všechno dohlíží Síť, což je organizace policejního charakteru řízená ,,z vrchu“.

Život mezi trubkami

Lidé jsou v podstatě dobrovolnými otroky zcela závislými na dodávkách vody. Kastovní systém umožňuje rozdělovat lidi a jen vyvoleným umožní život ve městě. Existují věže, kterými se lze dostat do měst. Pro lidi představují spásu, možnost žít lepší život, a tak na nich tráví ve frontách mnohdy i desítky hodin jen pro to, aby je ve (většině případů) opět vyhodili mezi spodinu. Naděje ale mnohým vytváří smysl života a tak to nevzdávají.

Mezi běžná povolání v tomto světě patří kupříkladu astromechanik, interspaciální geograf nebo třeba inženýr s terratechnologickou specializací. Také jsou zde skupiny lidí, jejichž prací je korigovat a vyvolávat bouře, přičemž k tomu využívají speciální meteokamióny.

Všechno vidí!

Měšťany řídí a monitoruje jistá nehmotná entita – něco jako GLaDOS ze hry Portal. Traduje se, že se jedná o Božského hada. Lidé z města a agenti Sítě mají své komunikátory. Mohou společně sdílet informace vzdušným prostorem, navzájem se sledovat, mít částečné přístupy k určitým ovládacím prvkům (např. řízení letounů) atd. Přirovnala bych to k chytrým telefonům. Díky nim má Božský had detailní přehled a ví, co se kde šustne.

Společnost má svá pravidla sepsaná v Antropoinženýrském zákoníku, což zní jako, že tu funguje právní systém. Had každý policejní zákrok předem vyhodnotí, stanoví míru jeho úspěšnosti a neváhá na jejich základě provádět okamžitou exekutivu. Žádný soud, žádné divadlo, žádná svoboda. Chybovat můžete jen jednou. Je vám přislíben důstojný pohřeb, ale ve skutečnosti končíte v masových hrobech pohlceni plameny. To už ale nezjistíte.

Umět utíkat je tady základní dovednost pro život!

Korienzé, dcera Kameho, str. 75

Dinosauři a život mimo města

Planetu obývají tvorové, které známe jako dinosaury. Pomáhají s přepravou nákladu, ulehčují lidem práci, vozí je na svých hřbetech a poskytují jim potravu vlastním masem. V komiksu může poznat hned několik různorodých druhů – chasmosaur (tak trochu jiný trike), pterodaktyl, pachy, kerbosaur, gallimimus (který vypadá jako compy), ankylosaurus, brachyo/brontosaurus, stegosaurus a další. Samozřejmě jsou mezi nimi i predátoři. Pouštní lidé mnoho těchto tvorů chovají, starají se o jejich množení a obchodují s nimi.

Vyprávění obrazem

Potěšila mě ,,stará, dobrá kresba“ s barevným pohlazením na duši. Perokresba, stínování pomocí přerušovaných linií, to je klasika, která dílu sluší a má to tak trochu westernový nádech. Barvy jsou v dokonalé harmonii, jako by byly protikladem onoho disharmonického světa. Hlavní hrdina svým způsobem života a napojením na přírodu navazuje na podobně smýšlející kmeny, proto není divu, že má ,,indiánské“ rysy. Moebius (Jean Giraud) dokázal velmi zdařile uchopit dílo Vincenta Perriota a vdechnout mu jedinečnou podobu.

Jarri, pomstychtivý pastevec

Ústřední postavou příběhu je pastevec Jarri Tchapalt. Jednou takhle vedl své stádo chasmosaurů, které zdědil po otci, když v tom se všechno pokazilo. Kvůli rádoby pomoci od pilota, jež byl součástí vědců vyvolávající bouře, přišel o všechny své svěřence. Nepřežil ani jeden. Hromadící se vztek v něm explodoval v pomstychtivost. Vydal se tedy na cestu za svou spravedlností. Kromě toho, že to jako pastevec umí s lasem, umí také mluvit s dinosaury. V příběhu mu obě tyto dovednosti pomohou a získá spojence, jejichž cíl je v mnohém podobný. Možná…

Takhle umřelo hodně odbojářů… Prostě není možné se slepě postavit proti strojům. Hlavně těm, které dosáhly vrcholné dokonalosti v napodobování přírody: donekonečna se samy množí…

Kame, str. 76-77

Verdikt

Nechci příliš prozrazovat příběh komiksu, abyste si případné čtení užili. Čekají vás akční pasáže, zvraty, odhalení nečekaných souvislostí, trocha té erotiky a nádherně výtvarně odvyprávěný příběh plný otázek. Božský had má totiž nějaký cíl a jeho chování mu zcela podléhá. Proč? Co a nebo kdo je Božský had? O co mu jde? Těžko říct. I po dočtení si nejsem úplně jistá tím, co jsem se dozvěděla. Nicméně mě zaujalo obrácené pojetí svobody – ,,spodina“ je v podstatě mnohem svobodnější než nepřetržitě monitorovaní měšťané.

Chtěla bych poděkovat nakladatelství Argo za poskytnutí recenzního výtisku.

Negalyod - Božský had

74% Skóre

Postapokalyptický sci-fi příběh s dinosaury, který stojí za pozornost. Ukazuje nám zajímavý svět, ale už ne až tak zajímavý příběh.

PLUSY

  • výtvarné zpracování
  • dinosauři
  • zajímavý svět protkaný trubkami

MÍNUSY

  • průměrný příběh

Detail hodnocení

  • Příběh 0%
  • Obálka 0%
  • Postavy 0%
  • Dialogy 0%
  • Výtvarné pojetí 0%
Jsem redaktorka, která má v oblibě komiksy, seriály a počítačové hry. Věnuju se recenzování, psaní novinek a také dabingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *