SYFYMAG Blog Filmy & seriály Mystery Incorporated je dalším tuctovým Teen Drama
Filmy & seriály Publicistika Recenze

Mystery Incorporated je dalším tuctovým Teen Drama

Zdroj: Tubefilter

Příběhy o nezvyklé partičce podivínů, která si říká Záhady s.r.o jsou tu s námi již přes 50 let. Nespočet animovaných i filmových adaptací zajišťuje, že každý o nich aspoň někdy v životě slyšel. Pro spoustu z nás se pak také jednalo o vstupní bránu do světa nadpřirozena a hororů. Jak to, ale dopadne, když si adaptaci této slavné značky vezme na starosti zapálená skupina fanoušků a nazve jí jednoduše Mystery Incorporated (Záhady s.r.o)?

Upřímně, docela dobře. Důvody, proč si to myslím vám představím v této recenzi pilotního dílu. Ten vzniknul díky podpoře projektu fanoušky, na platformě Indiegogo. Tam tvůrci také uspořádali crowdfundingovou kampaň na natočení celé série pod názvem Mystery Incorporated. Nyní, ale vše co se děje v pozadí seriálu necháme stranou a popovídáme si o samotné pilotní epizodě.

Staří (ne)známí

Většina pilotního dílu je věnována představení jednotlivých hlavních postav a jejich motivace k vyšetřování paranormálna. Jako první nám je představen vůdce celé, prozatím rozdělené skupiny Mystery Incorporated, Fred Jones. Ten se potýká s celou řadou problémů typickými pro studenta střední školy v USA. Je členem školního baseballového týmu a poté co ho dostihne rodinná tragédie, která je opředená záhadami to vypadá, že bude nechtěně nejpopulárnějším studentem ve škole. To se jemu, ani nikomu z jeho kolegů nelíbí a tak se rozhodne této záhadě přijít na kloub. Zcela upřímně mi pak jeho postava v pilotním díle přišla oproti jeho protějšku ve všemožných předlohách naprosto bezmocná a neschopná. Ba, co víc, dokonce mi Fred v nových Záhadách s.r.o přišel jako největší uplakánek ze všech hlavních hrdinů.

První setkání

Během jeho vyšetřování se mu pak skříží cesty s Velmou Dinkley. Její matka je nadpřirozenými jevy v městečku Coolsville v Ohiu zcela posedlá a má tak Fredovi co nabídnout z hlediska jejích znalostí o nadpřirozených jevech.

Zdroj: Mystery Incorporated

Velma je pak za mě hvězdou celého dílu, jelikož všechno co udělá, ač toho tedy není moc, má svůj smysl a nic nedělá bezdůvodně. Z celé party pak až na jednu vyjímku, o které si také něco řekneme, působí nejvíce sebevědomě. Skoro to vypadá, jakoby se menší zápletka seriálu měla točit právě kolem Velmy a její matky a měly by v potencionálních dalších dílech dostat více prostoru.

Školní královna

Další z členů naší pětky amatérských detektivů pak přichází na scénu Daphne Blake. Rodinné zázemí má, nebál bych se říct více jak uspokojivé. Bydlí v obrovském sídle spolu se svou rodinou. V prvním díle se pak snaží o to, stát se královnou školního plesu a tak je její přítel připraven udělat vše proto, aby jí tento sen splnil.

Zdroj: Mystery Incorporated

Daphne jako postava je pak velmi sebevědomá mladá žena, která se nebojí pro dosažení svých cílů zašpinit ruce. A již v pilotním díle to jde krásně znát. Obzvláště pak ke konci celého dílu, kdy ukáže, že staví dobro ostatních před to vlastní.

Nejlepší přítel člověka

Shaggy a Scooby. Dvojice, kterou si představí většina lidí, když je značka Scooby-Doo někde zmíněná. V této nové adaptaci je jejich vztah prezentován celkem zajímavým způsobem. Narozdíl od předešlých filmů a seriálů je zde do role Scoobyho dosazen skutečný pes, který tedy z logických důvodů nemluví, ale pouze štěká. Shaggy mu pak tedy na jeho štěkání odpovídá a my tak z pozice diváka nemáme absolutně žádnou šanci pochytit, o čem se ti dva baví. Obzvláště v jedné scéně mi pak přišlo, že nechápu co se vlastně na obrazovce děje, až do chvíle než Shaggy došel za Scoobym a dal mu dnes již ikonický Scoobyho keks. Osobně doufám, že tento přešlap byl způsoben nedostatkem financí pro natočení epizody a nejedná se o záměr tvůrců Mystery Incorporated. Pokud bych tyto interakce musel sledovat v dalších epizodách, přišly by mi zbytečné a akorát by zdržovaly tempo epizody tak, jako tomu bylo zde.

Zdroj: Mystery Incorporated

Uspěchaný příběh

Celý pilot působil opravdu dobře a jeho sledování jsem si až na pár scén opravdu užil, nicméně trpí jedním zásadním problémem. Jelikož měli tvůrci rozpočet na natočení pouze jednoho dílu, snažili se do něj nacpat co nejvíc příběhu to šlo. A to je opravdu škoda, jelikož spousta příběhů, které by šly uzavřít ještě v tomto díle zůstala otevřená. Chápu, že seriál je teprve v začátcích a že nejspíš cesta byť jen k pilotnímu dílu musela být opravdu trnitá, nicméně mi tu a tam chyběl nějaký pořádný konec u některých zápletek, které šlo v tomto díle uzavřít. Byť nevidím tvůrcům do hlavy tak mám pocit, že některé z nich budou ukončené dřív než se druhý díl stihne pořádně rozjet. A to je strašná škoda. Jelikož je zde prostor opravdu pro to, vytvořit z tohoto světa strašidel něco, co zde ještě nebylo. Takhle tu máme další průměrný seriál o partě středoškoláků, která řeší nadpřirozené události, kterých je v dnešní době nebál bych se říct až přehršel.

Celou pilotní epizodu můžete shlédnout úplně zdarma i v našem článku níže a udělat si tak vlastní názor.

Mystery Incorporated Epizoda 1

50% Skóre

Mystery Incorporated se nám snaží naservírovat nový pohled na dnes již ikonické příběhy o partičce mladých detektivů vyšetřujících paranormální jevy. Ačkoliv jsou herecké výkony ucházející, některé detaily celý zážitek mírně shazují.

PLUSY

  • Nový pohled na známý příběh
  • Dobře napsané hlavní postavy
  • Vizuál

MÍNUSY

  • Scény se Scoobym
  • Uspěchanost děje
  • Neuzavřené zápletky

Detail hodnocení

  • Scénář 50%
  • Obsazení 50%
  • Hudba 40%
  • Vizuál 60%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Exit mobile version