Filmy & seriály Recenze

Ms. Marvel – konal se opravdu zázrak?

Tak za sebou máme další seriál od Marvelu. A co si budeme povídat, laťka kvality je u MCU (Marvel Cinematic Universe) dlouhodobě pěkně vysoko, takže Ms. Marvel od fanoušků schytala vlnu prudké kritiky. Byla ale oprávněná?

Teen Ms. Marvel

Kamala Khan (Iman Vellani) je 16letá dívka, žijící v Jersey City v New Yersey, USA. Miluje superhrdiny, zejména Carol Denversovou aka Captain Marvel, kterou dokonce cosplayuje. Má vlastní YouTube kanál, ráda kreslí a tak úplně kvůli své bujné fantazii nezapadá do okolního světa. Naštěstí má dva skvělé přátele, Bruna (Matthew Lintz) a Nakiu (Yasmeen Fletcher), a dva milující, i když trochu úzkostlivé rodiče a bratra, takže se ostatními lidmi moc netrápí a dál si žije ve svém světě. Jo, a abych nezapomněla, Kamala je americko-pákistánská Muslimka. Není ortodoxní, ona ani její matka nenosí šátek, ale mešita i tak stále hraje velkou roli v jejím životě.

Už jen v tomto odstavci můžeme narazit na tři body, které diváci – či víceméně nediváci, protože nevěřím, že se tito lidé na seriál opravdu podívali – seriálu vyčítají. 

Co je Ms. Marvel vyčítáno?

Zaprvé, Ms. Marvel je na střední škole. Celé je to tak orientované na mladší publikum, než jsme u MCU zvyklí. Vizuálně mi to, především v prvních třech epizodách, přišlo jako by se pokoušeli vytvořit mix mezi filmy Rodina na baterky (The Mitchells vs. The Machines) a Spider-Man: Paralelní světy (Spider-Man: Into the Spiderverse). Tvůrci potřebují do kin dostat i mladé publikum, ne jen ty, co byli na prvním promítání Iron Mana (opravdu už je to 14 let, co vyšel?). Potřebují si vychovat novou generaci fanoušků, která se s hrdiny dokáže ztotožnit. Nedává popravdě ani smysl, aby byla Ms. Marvel v této podobě natočena pro dospělé. Je to bláznivá teenagerka bez bojových zkušeností, jejíž největší touhou je vyhrát cosplay soutěz na Avengers Conu. 

Zadruhé, pro mnohé je problémem její vyznání. Kdyby byla křesťankou či ateistkou, nikdo by neřekl ani slovo. Ale ne. Kamala je první muslimskou hrdinkou, která dostala vlastní komiks a seriál. Komiks vyšel už v roce 2014, a dodnes se s tím někteří nesmířili. Celý soundtrack je prošpikovaný arabskými písněmi, a ač mám pro MCU soundtracky všeobecně slabost, tento byl skutečně příjemným osvěžením.

Za třetí, Kamala je dívka. A už jen za to schytala kupu hatů, podobně jako dosud nevydaná She-Hulk. Vypadá to, že vydáváním děl s ženskými hrdinkami v čele šlape Marvel mnoha lidem na kuří oko.

Odlišný origin i schopnosti

To ale není vše, kritika Ms. Marvel tím zdaleka nekončí. V komiksech má totiž Kamala odlišné schopnosti i origin: může prodlužovat své končetiny, měnit svůj vzhled nebo tvar. Dokáže se proměnit v jiné lidi či objekty. Je příslušnící Inhumans rasy, přičemž tyto geny v ní spustilo vystavení se Terrigen mlze. To je důvodem, proč nikdo jiný v rodině schopnosti nemá.

V seriálu v ní schopnosti spustí magický náramek. Dokáže projektovat své představy do zářivých objektů (pěsti, „chodníkové kameny“). Zde dává změna smysl: MCU nikdy nejelo přesně podle komiksů (stále osobně těžce nesu, jak zpracovali Iron Man: Extremis), a její komiksové schopnosti jsou velmi podobné Mr. Fantastic, kterého jsme mohli vidět v posledním Strangovi. Proto se pravděpodobně chtěli jejím „gumovým“ dovednostem vyhnout. Kamala zde také není Inhuman, ale – jak jsme se díky známým tónům elektrické kytary dozvěděli v poslední epizodě – mutant. Proto nikdo jiný z rodiny nemůže pomocí náramku své síly odemknout. Jistě,  jak Kamala poznamená, je to jen další nálepka, ale pro diváky to byl důležitý moment. Znamení toho, že se MCU opravdu odklonilo od Inhumans a chce více rozjet mutantí vesmír.

Každopádně těm největším haterům doporučuji shlédnout alespoň potitulkovou scénu. Protože se v ní dozvíte, že Ms. Marvel ve skutečnosti umí víc, než tvořit třpytivé obrázky. Jen ještě neměla čas tyto stránky své síly odhalit.

Trochu jiná hrdinka

Uznávám, zázrak se nekonal. Není to ten nejlepší seriál, s jakým Marvel s Disney přišli. Loki, WandaVision nebo Moon Knight jsou bezpochyby lepší, ale třeba What if…? mě nudilo mnohem více a ten hate, který Ms. Marvel sklidila, za mě není oprávněný. Není to seriál založený na bojích vyzrálých hrdinů, ale je to origin napůl nadšené, napůl vyděšené holčiny, která se snaží dělat, co je správné, stejně jako její životní vzor. A do toho se snaží udělat si řidičák, nepropadnout ve škole a popasovat se s těmi šílenými hormony, které křičí, „ten kluk je boží, asi ho miluju!!“

A mimochodem, zapojení historie rozdělení Indie a Pákistánu za mě bylo příjemným bonusem, protože tyto dějiny jdou úplně mimo mě.

Ms. Marvel má jen 6 epizod se stopáží 40-50 minut na epizodu. Je to must see pro každého opravdového fanouška Marvelu. Už jen proto, že Kamala bude v The Marvels – premiéra se plánuje na 28.7.2023. Tak ať se pak nedivíte, co tam ta roztomilá holčina s kulatým obličejem a cudným kostýmem dělá!

Ms. Marvel

73% Skóre

Ms. Marvel je příběh o nadšené cosplayerce, která si splní svůj celoživotní sen. Dostali jsme tak zajímavý mix comicsové předlohy s pěkným vizuálem, úžasnou hudbou ale ne tak poutavým příběhem.

PLUSY

  • Zajímavý vizuál
  • Výborný soundtrack
  • Téměř neznámá postava
  • Vhled do kultury a historie Pákistánu

MÍNUSY

  • Odklon od komiksu
  • Místy seriál ztrácí dech

Detail hodnocení

  • Scénář 0%
  • Vizuál 0%
  • Herecké výkony 0%

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *