SYFYMAG Blog Literatura Komiksy Minecraft v komiksu: Chodí wither okolo 3.díl
Komiksy Literatura Recenze

Minecraft v komiksu: Chodí wither okolo 3.díl

Do rukou se mi dostal závěrečný díl komiksové trilogie ze světa Minecraftu. I když má předvídatelný konec, dokáže nás v jistém ohledu překvapit. V Overworldu se schyluje k velkému boji a možná už není dost času na to se na něj připravit. Vydejme se po stopách witherových růží a najděme, kde se skrývá. Jeho čas se nachýlil ke konci a je potřeba ho despawnout.

Prokletí nebo dar?

Atria se dlouho trápí kvůli své schopnosti přitahovat nepřátelské moby. Rozhodla se vyhledat pomoc a konečně se jí na konci druhého dílu dostalo očarovaného jablka, jehož vytvoření se ujala Lucasta. Stačí ho sníst a má po starostech. Jenže, co když to není prokletí, ale naopak dar? Díky této schopnosti by mohla být lepším lovcem příšer. Umět je nalákat do pasti, to je nedocenitelná dovednost pro toto povolání. Její váhání přeruší útok withera, kterého nejspíš svými úvahami nechtěně přivolala. Je to nebezpečné, měla by se toho zbavit. Těžká volba, která nejde zvrátit. Jak byste se v jejím případě rozhodli vy?

Hurá na withera!

Dřevákov, kam se skupina vydala, je malá vesnička, odkud pochází Atria. Svými úvahami nad zbavením se prokletí přilákala withera a ten teď devastuje vše, co mu stojí v cestě. Vesničané jsou zděšení a neví, kam se schovat. Nikde není bezpečno. Atria využije své schopnosti k odlákání pozornosti a odvede withera k dolům dál od vesnice. Její mamka duchaplně nahází lektvary do inventáře a společně se Senanem, Orionem a Cahirou jí utíkají na pomoc. Následuje boj plný zmatku, zvratů, vzájemných pomocí, skoro umírání, odvážných výpadů i zbabělých schovávaček. Všude to hoří, vybuchuje, vzduchem lítají lektvary. Tiché srkání mléka je přehlušeno witherovo úpěním. Je to sice poslední díl trilogie, ale titul je určený i dětským čtenářům, takže kdo očekáváte masakr a že všichni umřou, tak budete zklamaní. Co se týče zpracování toho souboje, bylo to velmi dobře podané. Zmatek, ten je vždycky u každého většího souboje a zvláště, když jste tam s přáteli. Nechybí ani dojemné momenty.

Chlupaté a opeřené roztomilosti

V prvním díle se nám představila fenka Wilkie, věrná společnice Senanovy družiny. Druhý díl překypoval kočkami, že nám pomalu hrozila kočkokalypsa. Atria si tam našla svého kocoura Fernanda. Ani ve třetím díle nemůže chybět nový zvířecí hrdina, můžeme-li tak nazvat toto pískle. Jmenuje se Zobáček58 a je to kuře. Vypadá roztomile, ale umí pekelně lézt na nervy, když se mu nelíbíte. Jeho důležitost ale nepodceňujte. Takové kuře, to se může vždycky hodit, ne? Třeba vás varuje před nebezpečím a pak se krčí za bloky kamení. Wilkie nás také překvapí, jak chytrá a užitečná umí být, když se postará o Iron Golema v boji s witherem a vyléčí mu jeho rány.

Rodinné shledání

Velice dojemným momentem v příběhu je i chvíle, kdy se rodina konečně shledá a Atria se dozví, kdo je jejím otcem a proč s ním nevyrůstala. Senan se stará o Cahiru a Oriona, nalezená sirotčí dvojčata, a najednou zjistí, že má i vlastní dceru. Vyjasní se staré spory a nepochopení. Rodina se rozrůstá a všichni společně začnou plánovat svou budoucnost.

Dojem z celé trilogie

Musím uznat, že tato trilogie je velice vydařená. Četla jsem i jiné komiksy ze světa Minecraftu a to i neoficiální a tak mám srovnání. Kristen Gudsnuková má příjemný, jednoduchý a přesto nápaditý výtvarný projev. Co se týče příběhu, určitě by se na něm dalo ještě něco vylepšit, ale tak, jak je podaný, je dobrý. Každá postava má svou povahu a charakter, chová se přirozeně a vše se děje tak, jak by se to teoreticky mohlo přihodit. Navíc je znát, že se to skutečně odehrává ve světe Minecraftu a to nejen vizuálně. Fungují tam principy tohoto světa – mléko očišťuje negativní debuffy, železo léčí železného golema, maso doplňuje zdraví, postavy mají inventáře, smrt znamená jen respawn atd.

Děkuji nakladatelství Crew za poskytnutí recenzního výtisku.

Víte, že Minecraftí komiksy dokonce můžete sehnat i ve slovenštině? Nakladatelství Crew je pro vás připravilo ve spolupráci s nakladatelstvím Slovart, které je má ve své nabídce. Konkrétně tuto trilogii najdete v překladu pod názvem S witherom opreteky. Ve chvíli, kdy vydáváme tento článek mají v nabídce zatím jen první díl a druhý má vyjít už v září (september).

Hodnocení

76% Skóre

Velice zdařilé zakončení trilogie. Příběh je sice tak trochu předvídatelný a mohlo by se s ním ještě více pracovat, ale přesto v sobě dokáže nést tajemství.

PLUSY

  • dramatičnost děje
  • skvělý finální souboj
  • zvraty v ději / překvapení

MÍNUSY

  • předvídatelný děj
  • chybí tam autorčiny zákulisní poznámky a fotky, které v předchozích dílech vždy byly

Detail hodnocení

  • příběh 60%
  • obálka 90%
  • dialogy 70%
  • postavy 70%
  • výtvarné pojetí 90%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Exit mobile version