Literatura Manga

Manga Mánie – kdo by nechtěl kreslit mangu?

Manga je v našich končinách čím dál tím víc oblíbená, tak je jen přirozené, že vyšla kniha jako je Manga Mánie. Kniha cílí na lidi, kteří by se rádi mangu naučili kreslit anebo prostě na lidi s všeobecným zájmem o tuto umění. Zajímá vás manga, rádi kreslíte? Uvažovali jste o kreslení mangy a máte v hlavě příběh, který se skvěle hodí pro kreslené zvěčnění? Možná je tedy tahle kniha pro vás.

Bišónen, Bišódžo či Šónen

Pokud je fanouškem mangy a pravidelně ji čtete, jistě pro vás názvy v nadpisu nejsou neznámé. Já osobně se musím přiznat, že i když nejsem mangou zcela nepolíbená, nejsem její velký čtenář. Tedy aspoň zatím. Kniha tak pro mě byla nejen návodem, jak kreslit mangu, ale i takovým menším průvodcem po jejích archetypech. Manga v rámci svých subžánrů dodržuje jistá nastavená pravidla na základě toho, o jaké postavy či žánr se jedná. Mladé naivní dívky budou mít vždy velké, bezelstné oči, jejich romantičtí idolové budou mít vždy tajemný či sebevědomý výraz a tak podobně. Manga má nastavená jistá pravidla, která se více či méně dodržují. No většinou více. Japonci jsou holt národ tradicionalistů a změna k nim nepřichází snadno. A tak když se podíváte na mangy, většinou jsou si v rámci žánru velmi podobné, aspoň co týče kresby. Příběhy vyprávějí samozřejmě jiné. Tato kniha vám přináší soubor všech stylů, které při kreslení mangy potřebujete znát, ať už chcete kreslit romantickou či akční mangu.

Velké oči se samy nenakreslí

Když knihu otevřete, asi vás zarazí nedostatek nějakých těch instrukcí. Mě to ze začátku trochu pozastavilo. Nutno říct, že pokud s kreslením začínáte nebo se teprve chystáte učit, není tohle kniha vhodná pro začátek. Nezabývá se totiž vůbec základy kreslení jako takového. Sice vám ukáže jak mají například vypadat pomocné linky například pro kreslení obličeje, ale to jen z toho důvodu, že se liší od standardu. Prostě a jednoduše kniha vám ukáže základy tam, kde se liší od klasické komiksové tvorby. Jinak počítá s tím, že už základy kreslení ovládáte. V podstatě celá kniha funguje jako katalog archetypů.

Samozřejmě začíná se základním, a to znamená v manze mladá dívka s velkýma, bezelstnýma očima. Takovou postavu si totiž většinou představí i neznalci, když se začne mluvit o manze. Kniha vám ukáže, jak si nakreslit základní linie zepředu, z boku i ze 3/4 pohledu, a pak vás samozřejmě naučí k hlavě dokreslit i tělo. Postupně vám ukáže, jak se kreslí Bišonén, tedy extrémně hezký mladík, který se nejčastěji objevuje v romantické manze jako idol všech dívek. Pak se přesune k Šónen, tedy akční manze, kde na vás čekají nejrůznější hrdinové a hrdinky, včetně samurajů, ninjů a princezen válečnic. A když kreslíte hrdiny potřebujete i padouchy, i na to kniha myslí, a to včetně toho jakou výšku padouch má mít v poměru ke své hlavě.

Jedna celá kapitola je věnována jen očím, protože v manze jsou to právě oči, které vám nejvíce poví. Ale manga není jen soubor postav s vypovídajícíma očima, a tak je posledních pár kapitol věnováno kreslení scén, akčních prvků a umístění řečových bublin.

Naučí vás kreslit?

Manga Mánie vás nenaučí kreslit, ale pokud už kreslit umíte, tak vás naučí kreslit mangu. Podle Japonců je nejlepší způsob, jak se něco naučit kopírovat. A přesně tak funguje tato kniha. Předloží vám haldu kreseb v různých pózách a s různými výrazy, a nechá vás je kopírovat, než vám to přejde do krve a můžete začít kreslit něco vlastního. Doprovodný text vám přinese další typy, jak určitý styl rozvíjet a kam se případně vydat dál. A i když třeba úplně netoužíte potom, živit se kreslením mangy, kniha vám přinese i zajímavý náhled do různých archetypů, které se v ní vyskytují. Pokud máte rádi mangu a rádi kreslíte, rozhodně knihu vyzkoušejte. Já se u ní rozhodně bavila, i když své pokusy radši zatím prezentovat nebudu. Zatím jsem neokopírovala dostatek kreseb, abych se aspoň mohla označit aspoň za začátečníka. Ale rozhodně se tím nenechám zastrašit a vy byste taky neměli. Jak se říká učený z nebe nespadl a opakování je matka moudrosti. Takže vzhůru do toho, ty velké, naivní oči vaší hrdinky se sami nenamalují.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkujeme Zoner Press, kde knihu můžete koupit a spoustu dalších k tomu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *