Filmy & seriály Recenze

LOTR: Prsteny moci první seriál co mi hnul žlučí

Ptali jste se někdy co by se stalo, kdyby jste dali dvoum blbcům jednu miliardu dolarů a k tomu práva na jednu z nejoblíbenějších fantasy sérií vůbec? Už se nemusíte ptát… Pán prstenů: Prsteny moci jsou šokující důkaz toho, s čím se průměrný divák dokáže smířit. Asi nemá cenu rozebírat, že tato fanfikce, která vypadá jak z pera čtrnáctileté spisovatelky, nemá co dočinění s reálnou předlohou. Jedná se o zvláštní druh katastrofy a zmařeného potenciálu, protože obětuje úžasné universum nekonečných možností na stokrát omletý oltář blockbusterového šílenství. Tak se na to tedy podívejme postupně. Pozor hrozí spoilery.

Kvalita výpravy a vizuálních efektů v Prstenech moci může být pro mnohé opravdu na vysoké úrovni. Bezmála půl miliardy dolarů by mělo být vidět. Je ovšem neuvěřitelné, že seriál stál tolik a přitom vypadá jak Lidl quality product. Kostýmy jsou občas až neuvěřitelně příšerné. Vojáci v plné plátové zbroji co spíš připomíná pyžamo. Hadry sešité dohromady značící póvl a nebo římské róby pro elfy a numerijce. Vše vypadá uměle, nepřirozeně až si nedokážete představit, že by takto svět fungoval normálně zrovna, když se do něj nenoříte touto seriálovou adaptací. Je to laciné pozlátko bez jakékoliv hloubky. Jak se zdá většině tohle stačí.

Pán prstenů: Prsteny moci se snaží kříčet sebevíc, že nejsou jak Pán prstenů od Jacksona, ale nedaří se jim to. Problém je ten, že krade scény, dialogy a snaží se dělat stejné spojení postav jako v oné trilogii. Frodo a Sam? Nyní lepší dvojice Nori a Poppy. Legolas a Gimli? Elrond a Durin jen se špetkou tepla. „Give me the meat , and give it to me RAW“. Toto je opravdu z Prstenů moci a ne z pod pultového VHS porna devadesátek.

Galadriel

Co je silné, co je nezávislé, co vždy ví nejlíp? Jsou to naše protagonistky. Galadriel, Míriel, Nori, Bronwyn. Galadriel je na začátku seriálu šikanovaná a posléze přichází jeden z nejhloupějších dialogů v historii lidstva. “ Stones sinks because they look down to darkness, and ships float because they look up to shiny sky“. Shakespeare by to nenapsal lépe. Ale vraťme se k věci. Zšikanovaná Galadriel se po smrti svého bratra vydává šikanovat na oplátku ostatní. Egocentrická, narcistická, nikdy nemílící se a perfektně dokonalá Galadriel – kouzelnice, jenž kouzlí svou fyzickou silou.

Můžeme ji vidět jak by nechala své druhy umrznout uprostřed ledové vánice a pak je všechny sama zachrání od trolla. Vyskočí uprostřed moře. Proč? Protože prostě může. Nechá se zachránit a po chvíli vyhrožuje smrtí svému zachránci. Čas zšikanovat královnu Míriel, aby dělala co chci a jedeme. Galadriel nakonec všeho dosáhne, i když se chová, jak dvanáctileté děcko, kterému tatínek odmítl koupit bombónek a teď vyvádí v obchodě, dokud ho nedostane a tak ho táta koupí. Bombónek je z česneku! A česnek nechutná dobře! Dítěti není dobře. Tatínek zlý! Dítě dobré. Tatínek neměl dovolit! Je to špatně, takže vlastně Galadriel nic z toho co chtěla – nechtěla a za všechno může Sauron. Ach ty nezávislé ženy.

A ty další

Bronwyn, místní sběračka plevele ze zaflusaného zapadákova, která se promění v neohroženou vůdkyni, jenž dokáže snadno zabít kdejakého skřeta. Její linka je až extrémné stupidní, takže jen ve stručnosti. Ve vesnici jsou skřeti, tak utečeme do pevnosti, která má jen jediný přístup po úzkém mostu. Kvízová otázka, jak se zachováme. Teď za A) budeme s nimi bojovat zde. Za B) pevnost zničíme a naženeme čas. Za C) zničíme pevnost a budeme bojovat ve vesnici, kde jsou chatrče ze slámy a dřeva. Čas běží a výsledek. Ano pochopitelně C) je správně. Samozřejmě dostanou čočku, dokud nepřijede naše hrdinná Galadriel.

Nori je takový Frodo bez všech dobrých vlastností. Najde muže co spadne jako meteorit a pořád to běží s laškováním dobrý versus zlý. Mezitím ostatní hobitci pozpěvují, jak jsou soudružní a nikoho neopustí. Pak zpívají, jak nechali lidi umřít někde v příkopu. Rodinu Nori pošlou do háje, protože její táta si poranil nohu. Ten má ke konci srdceryvný proslov, že mají jeden druhého. Prostě snůška keců. Míriel je úplně nepodstatná, jen ji vletí saze do očí a oslepne z toho. To je to jediné co se jí charakterově a příběhově stane.

Příběh

Ten tu upřímně není. Co se v osmi hodinách stane by se dalo doslova odvyprávět maximálně ve dvou epizodách. K tomu nepomáhá ani to, že tvůrci se snaží mystifikovat diváky tim, kdo je záhadný houmles co spadl z nebe. Je to Gandalf. Všichni s trochou mozku to ví hned od začátku, ale budeme dělat jakože haha, kdo by to mohl jen být. Helbrand hmm to přece nemůže být Sauron. Ah jéje. Isildur spadl pod hořící trám, co se stane? Přežije to? Zjistíme až v další sérii! Bude Numenor zaplaven? Možná kdyby neukázali, že bude, tak by to i někoho šokovalo.

Příběh by mohl být odvyprávěn asi takto: Galadriel zabili bratra, tak se šla mstít, podělá to, vznikne sopka (láva + studená voda = výbuch sopky), neptejte se mě já nejsem geolog ani vulkanolog. A Sauron pomůže k ukování třech prstenů pro elfy. prakticky příběh v pár větách. Tadá. Nemáte zač. Ušetření osmi hodin života bych i já ocenil.

Zas a znova korektnost

Dostáváme se k věci, která je nejvíce diskutována ihned po tom, že se seriál nedrží Tolkienovy tvorby. Jde o dost tenký led. Společnost je chaotická a mnohdy rozdělená. Témata rasové diverzity a LGBTQ hýbou světem šoubyznysu a popkultury. To se pochopitelně odráží i v Prstenech moci. Dopředu říkám nikdy mi nezáleželo na tom, jakou barvu pleti člověk má. Důležité je především chovaní, inteligence a charakter. Poslední roky se setkáváme s naprosto nesmyslným nátlakem, který je na každém rohu. Myslím si, že výsledek je zcela opačný, než autoři zamýšlí. Lidé jsou otrávení propagandou a to přikládá polínka do ohně rasismu a homofobie. Všeho moc škodí. Proč kvůli hyperkorektnosti měnit historická fakta nebo předělávat napsaná díla?

Tak přistupuji i k Prstenům moci. Jistě jedná se o smyšlené universum, ale mám pocit, že jsme opět obětmi propagandy a nátlaku. Durinova družka Disa je pak pouhou špičkou ledovce. Trpaslice tmavé pleti se sem prostě nehodí, stejně jako elfí hraničář Arondir, jehož postava je jinak jedna z těch lepších. Trpaslice Disa má navíc místo vousů pouze miniaturní liscousy, což je v rozporu s kánonem Tolkienova díla. Trpaslice mají být vousaté. Vadí mi obsazování černých herců? Rozhodně Ne. Vadí mi, když jsou obsazováni do nevhodných rolí pouze pro to, aby tvůrci splynuli s davem, kvótami a dnešní dobou? Rozhodně ano.

A věřím, že se najde dost lidí, kteří se ozvou, pro dnešní dobu, s tak typickým argumentem. Myslíš si, že je to špatný jen proto, že v seriálu hrají lidé všech barev! Drahý človíčku, problém je, že ten seriál je naprostá slátanina a ne, že tam jsou lidé jiných ras. Pŕestaňme býti konzumenty a začněme vyžadovat víc než je nám servírováno.

Je to průšvih

Když je někdo konzument, který se na to podívá a za měsíc si na to nevzpomene, protože šel konzumovat dalších sto seriálů, co vychazejí, tak asi ok. Kompletně přejdu stížnosti, jak to není podle Tolkiena. Pořád mi z toho bohužel vyjde špatnej scénář, cringe dialogy, nelogické chování nesympatických postav a takhle můžu pokračovat dál. Měl jsem za sebou dva díly a už sem funěl, jestli si musím pustit další, protože se mi zdálo, že na jeden díl koukám 3 hodiny. Prsteny moci by byly kritizovaný přesně za ty samý věci i kdyby to nebyl Tolkien a bylo by to nějaký nový fantasy. Kdyby to nespolklo tolik peněz, tak ještě přivřu oči.

Ovšem za ty prachy co do toho nalili to měl být úplně jiný zázrak. Nerozumím lidem co to omlouvají stylem: „Tak buďte rádi, ze aspoň něco vychází.“ Pardon, ale bránit kravaťáky, který z toho chtějí jen prachy a je jim jedno, že poserou svět drahej miliónům lidí… Krásně jim pomáháte v tom, aby si mysleli, že je tohle ok a že můžou zprasit úplně všechno. co se lidem líbí. A lidi, kterým na tom záleží a dovolí si vznést námitky, jsou označeni za rasisty a toxický hatery. Díky. Skvělá práce. Jestli jste kozumenti, užijte si to, ale nedivte se, že lidem, kterým na tom opravdu záleží, to fakt hnulo žlučí.

Pán prstenů: prsteny moci trailer

Pán prstenů: Prsteny moci

38% Skóre

Fanoušek trpí, konzument jásá. Vyumělkované pozlátkou bez duše. Ztráta času.

PLUSY

 • Vizuál měst
 • Hudba

MÍNUSY

 • Mizerný scénář
 • Špatné herecké výkony, nesympatičtí herci
 • Hloupé dialogy

Detail hodnocení

 • Herecké výkony 0%
 • Scénář 0%
 • Vizuál 0%
 • Hudba 0%
 • Dialogy 0%

1 Comment

 • Anonym 30 listopadu, -0001

  Zrovna jsem dokoukal poslední díl. Druhou sérii kounu jen proto, abych se dodíval na příběh. Vim, jsem masochista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *