Zpráva pro Adolfa byl masivní úspěch. Dílo za kterým stojí „Bůh mangy“ Osamu Tezuka se stalo dvojnásobným držitelem ceny Muriel za nejlepší překlad a překladový komiks. Přitom se jednalo jen o ochutnávku, co Tezukova tvorba nabízí.
Superlativ z prvního odstavce je totiž skutečně na místě. Tezuka stojí za více než 700 mangami a rozhodně se nejedná o kvantitu nad kvalitou. Plody své práce totiž položil základy moderní mangy jako takové. To, že bez něj by japonský komiks nevypadal tak, jak vypadá teď, je nezpochybnitelný fakt.
Svým prvním dílem New Treasure Island v roce 1947 v Japonsku rozpoutal revoluci a jeho nejslavnější postavu Astro Boye registruje snad každý. Jeho charakteristický design ve čtenáři evokuje práci Walta Disneyho a představa to není mylná. Nejen, že je Tezuka označovaný za jeho japonský ekvivalent, Disney byl jednou z jeho největších inspirací.
Tezuka ale nepsal jen pro děti, jak už se čeští čtenáři mohli přesvědčit. V jeho repertoáru (který je tak obří, že má vlastní vydavatelství – Tezuka Productions, které se stará exkluzivně o práva na jeho tvorbu) můžeme nalézt i právě vydaného Black Jacka.
Dvacet let vycházející manga, která čítá 25 svazků patří k tomu nejlepšímu, co kdy Tezuka stvořil, po Astro Boyovi jde o jeho druhou nejslavnější mangu. Jenže 25 knih, je běh na dlouhou trať, a proto české vydání představuje jen výběr z příběhů geniálního lékaře. Jeho best of, řekněme.
Jak už jsem nastínil, Black Jack je geniální lékař, ale není to tak jednoduché. Povahově jde o cynického prospěcháře, který sice léčí i lidi, nad kterými ostatní lékaři dávno zlomili hůl, ale nebojí se říct si přitom o pořádnou almužnu. Přidejte do toho jeho kontroverzní metody a máte skoro až tragickou postavu, která na lékařském výsluní rozhodně žít nemůže. Jak se čtenář ale ponořuje dál do knihy, zjišťuje, že pod jeho zjizvenou kůží se skrývá hluboká osobnost, kterou by byla chyba odsoudit na první pohled.
„Tezuka vytváří novodobé legendy, napínavé, tragické i nadějné příběhy plné silných emocí. Jeho komiksy se nebojí umírání postav či neúspěchů. A do toho překvapivě vtrhávají komediální momenty a autor neváhá zapojit do příběhu ani sám sebe. Tohle ustavičné překvapování čtenáře, přecházení z vážna do humoru a zase zpátky vytváří skutečně emocionální jízdu, na kterou čtenář jen tak nezapomene,“ říká o knize ředitel Nakladatelství Crew Petr Litoš.
Nároční čtenáři zajisté ocení realističnost, se kterou je podána Black Jackova profese, ostatně sám Tezuka je vystudovaný chirurg. Do péče byste se mu ale svěřit nechtěli. Tezuka totiž dostal diplom jen za podmínku, že medicínu nikdy praktikovat nebude.
Vázanou knihu Black Jack: Chlapec který zemřel dvakrát a další příběhy si můžete koupit na eshopu Crwe zde. Silná bichle o 648 stránkách obsahuje 29 povídek a doslov překladatelky a odbornice na japonskou popkulturu a na komiks, Anny Křivánkové.