Hry

Kvark provází postsovětskou alternativní realitou

Herní průmysl roste nejen ve světě, ale také v Česku, a přestože se trh postupně přeplňuje všemi možnými hrami všech možných žánrů, občas se mezi tou velkou kupou titulů najde i nějaký ten výjimečný kousek. Takový je Kvark, nebo se tak alespoň zatím tváří. Jde o retro působící střílečku, o jejíž vznik se zasloužili dva čerstvě plnoletí středoškoláci, Petr Pavlík a Radovan Šťastný, které si, společně s jejich hrou, vzalo pod křídla ostravské vývojářské studio Perun Creative.

Kvark je od 2. června dostupný na Steamu v rámci early accessu, zároveň se v den vydání hra objevila i na brněnské herní konferenci Game Access, kde bylo možné si prostředí podzemního komplexu jaderné elektrárny zažít na vlastní kůži: postřílet pár dělníků nebo radioaktivních krys. Celý systém běží na Unreal Enginu 5 a jak tvůrci přiznali v rozhovoru pro Vision Game, přijít na to, jak vše nastavit tak, aby to fungovalo, byl vskutku oříšek, se kterým jim v Perun Creative podstatně pomohli.

Nádech nostalgie

To, že vám vizuál pravděpodobně připomíná Half-Life není tak úplně náhoda. Inspirace Kvarku pramení totiž z mnoha jiných her, a právě v tomto případě jde zrovna o Doom, Half-Life či BioShock. Grafika tak současně vykresluje realistické textury, ale zároveň také typickou pixelizaci, typickou pro retro hry. Děj ihned v začátku odhaluje, kým jste a především, kde jste, formou školicího videa pro zaměstnance elektrárny.

„Kvark je vlastně ta firma, ve které se odehrává celá ta hra.“

Radovan Šťastný

Jakožto dělník v uranovém dole je hráčova postava vystavena nebezpečí v podobě radiace, nicméně vaším úkolem je nejenže přežít, ale také z najít cestu z celého komplexu ven. Cestu vám tak kříží nejenže nepřátelé, ale také hádanky, kterým musíte pro postup přijít na kloub. Verze hry v předběžném přístupu má zatím jednu kapitolu, v níž se nachází celkem 5 úrovní, kterými musíte projít – pro zbytek si ovšem budete muset počkat zhruba rok, než se celá hra dokončí.

Co od Kvarku zatím čekat

Kvark se odehrává v osmdesátkách, v postsovětském Česku a v alternativním světě – a pokud vás baví bádat a objevovat lore, čekají na vás poznámky a deníky, kde vám je v postupných dávkách vysvětlováno, co se vlastně děje. Pakliže vás ale příběhy ve hrách obecně vůbec neberou, hra vám tuto část nutit nebude. Děj patrně není a ani nebude klíčový; jde spíše o takové příjemné doplnění celku k jeho dokonalosti.

Pokud chcete, můžete jednoduše kosit masy nepřátel, pokud si ale libujete v detailech, můžete narazit na spoustu easter eggů a maličkostí, se kterými si tvůrci vyhráli – třeba s funkčním automatem na pití. Jednotlivé úrovně jsou interaktivní. I přestože to celé působí nablýskaně, je tu pár drobných vad, které se točí hlavně kolem nepřátel. Ti jsou dle hráčů místy příliš nároční na překonání – přestože vám jsou téměř všude po ruce výbušné barely – a někteří bossové (na konci úrovně) zase až moc snadní.

Jestliže se pak nenacházíte na zemi, ale například na lavičce, na stole – kdekoliv – namísto náletů dronů s kulomety a vlnami útoků od zaměstnanců ve skafandrech se tak dočkáte stojících, civících postaviček. I tyto drobnosti má však dvojice v plánu co nejdříve opravit. Momentálně stojí Kvark na Steamu 15,79 €, předpokládá se však, že plná verze hry bude o něco málo dražší.

Kvark | Early Access Launch Trailer
Jsem umělecká duše, co se tak nějak snaží najít svoje místo na světě, stejně jako mnozí ostatní. Ráda však zkoumám cokoliv nového, zvláště pak, co se her, filmů a seriálů týče. Občas se zaseknu i nad nějakou tou knihou, ale spíš to jsem já, kdo se pokouší sepsat něco k světu a pak to v melancholii, že to bude naprostý propadák, uvrhne v zapomnění. Mimo jiné i ráda maluju a kreslím, nově i v digitální verzi, a jednou bych se tomu chtěla profesionálně věnovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *