Hry Recenze

Král je mrtev, ať žije král!

Na trhu je dnes velké množství výborných stolních her, ale často se stane, že si je nezahrajete, protože neseženete dostatečný počet spoluhráčů. Dříve bych řekla, že je to vyloženě škoda, ale naštěstí herní trh reaguje poměrně rychle na změny v okolním světě, a tak zejména během covidových let začaly vycházet i hry, které si vychutnáte jen sami nebo s partnerem. Do této kategorie spadá i v červnu vydaná hra nakladatelství Fox in the Box, Král je mrtev: Druhá edice (autor Peer Sylvester).

Krutý boj o moc

Král je mrtev je strategie z prostředí středověké Británie. Král zemřel, a o nadvládu nad jednotlivými regiony mezi sebou soupeří Angličané, Skoti a Welšané. Své pikle do toho kuje i Francie, snažící se o destabilizaci ostrova. Vaším cílem je stát na konci hry na straně té frakce, která má nadvládu v nejvíce regionech.

Hra má na dnešní poměry málo komponentů, což ale považuji jako její velké plus, je díky tomu skladná a můžete si ji vzít třeba na dovolenou. Základem je mapa, která po rozložení dosahuje velikosti A3. Je pevná a vyvedena je ve starodávné stylu: vypadá, jako by rovnou z historického dokumentu vypadla. Kolem mapy se náhodně umisťuje osm karet regionů. Tyto karty určují pořadí, v jakém se bude o vliv v oblastech bojovat. Po vyhodnocení regionů se daná karta otočí lícem dolů.

Dále v balení nalezneme 54 dřevěných, barevně odlišených kostek stoupenců (18 za každý národ), 24 žetonů nadvlády (rozděleno po 8 kusech), 3 černé žetony (francouzské) nestability a 4 žetony vyjednávání. Kromě toho Král je mrtev obsahuje 32 dobově ilustrovaných karet akcí a 12 karet tzv. lstivých akcí. Druhá edice navíc obsahuje malý dárek: lstivou kartu Zrada jako pozornost podniku.

Spojenci a rivalové

Své první dva spojence pro svůj dvůr získáte tak, že si je náhodně vytáhnete z pytlíku. Začátek hry je tedy čistě o náhodě. Hned vzápětí se ale vyplatí taktizovat: bitvy o nadvládu jsou totiž nemilosrdné. Každý hráč má na celou partii pouze 8 karet akcí: jakmile nějakou použijete, již si ji nemůžete vzít zpět do ruky. Karty mají různé zákeřné vlastnosti, některé zaměňují stoupence, jiné karty regionů, a některé nemůžete přebít. Vyplatí se tedy nevyplácat si karty hned z počátku, abyste ke konci měli čím hrát a případně mohli zvrátit hru ke svému prospěchu. Také je dobré dávat pozor, co vykládají ostatní hráči, abyste měli představu, co jim zůstává v ruce. Stačí malá nepozornost a vaše taktika je v tahu.

Pokud se rozhodnete hrát se zapojením lstivých akcí (doporučuji až hráčům, kteří již dobře ovládají základní hru), částečně ztratíte nad kartami protivníků přehled. Tyto akce se losují zcela náhodně a hru tak dokážou pěkně okořenit: člověk si do poslední chvíle nemusí být jistý tím, co druhý hráč má.

V tazích se střídáte: buď zahrajete akční kartu a ovlivníte dění na mapě, nebo pasujete. Pokud všichni hráči za sebou pasují, tah končí a region se vyhodnotí.

Vždy, když zvítězíte v mocenském boji, tedy držíte u sebe (na svém dvoře) více stoupenců barvy, která převažuje v právě ukončeném regionu sváru, než vaši soupeři, vezmete si k sobě libovolného stoupence z libovolného regionu na mapě. Tímto způsobem svůj dvůr rozšiřujete a přetlačujete se o nadvládu s o ostatními hráči.

Pozor také na to, aby nebyly počty stoupenců v regionech vyrovnané. Pokud totiž boj o moc nikdo nevyhraje a skončí vyrovnaně, propadá region nepokojům a umisťuje se na něj černý žeton nestability. Pokud se na mapě vyskytují tři tyto žetony, hra okamžitě končí francouzskou invazí.

Hodně muziky za málo peněz

Kdo zná Fox in the Box ví, že jejich hry nepatří mezi ty jednoduché. Ať už John Company či Pax Renaissance, často mají pravidla, která by svou rozsáhlostí mohla konkurovat Bibli. Ne však Král je mrtev! Mají jen 12 stran a samotný výklad pravidel včetně funkcí karet zabere necelých 20 minut. Je to tedy hra i pro ty, kteří nechtějí strávit učením se něčeho nového celý den. Celkové hraní je intuitivní, funkce karet jsou dobře popsané a složitější je pouze rozhodování o vítězi hry v případě remízy.

Král je mrtev: Druhá edice je výborná hra, která sice působí nenápadně, ale dokáže pořádně potrápit mozkové závity. Je ideální na večery, kdy si chcete zahrát něco rychlého: hru máte do hodiny odehranou.

Král je mrtev: Druhá edice

90% Skóre

Jednoduchá pravidla a precizní zpracování činí z Král je mrtev hru hodnou vaší herní police.

PLUSY

  • Velmi jednoduchá pravidla
  • Intuitivní hraní
  • Zpracování a skladnost

MÍNUSY

  • Po čase omrzí

Detail hodnocení

  • Zpracování 0%
  • Hratelnost 0%
  • Zábavnost 0%

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *