Filmy & seriály

Kino tipy na měsíc říjen

Tento říjen je naprosto výjimečný měsíc: do našeho top kino výběru se dostalo pět filmů, z nichž ani jeden není z americké produkce. Ne, že by se žádné americké filmy nepromítaly, ale to, co na stříbrná plátna tentokrát vpustila Evropa, rozhodně stojí za shlédnutí!

White Plastic Sky

A začneme rovnou zhurta a skočíme rovnýma nohama rovnou do postapokalyptického světa White Plactic Sky (Műanyag égbolt). Maďarský snímek se odehrává v Budapešti v roce 2123, ve světě bez zvířat a bez rostlin. Každý občan, který dovrší věku 50 let, je v rámci obnovování ubývajících zdrojů přeměněn na strom. Každý touží po tom, aby oddálil svůj osud a mohl žít i byť jen o den déle. Až na Nóru. Ta se k přetvoření svého těla na strom dobrovolně přihlásila. Jejího manžela Stefana její rozhodnutí samozřejmě šokuje, a vydá se na cestu, aby jí v tom zabránil…

Film je vytvořen rotoskopickou animací a má velmi silné poselství. Za režií a scénářem stojí Tibor Bánóczki a Sarolta Szabó, v hlavních rolích se jako Stefan a Nóra představují Tamás Keresztes (nepřipomíná vám v traileru Tonyho Starka?) a Zsófia Szamosi.

White Plastic Sky má premiéru 5. října 2023.

Trailer: White Plastic Sky

Úsvit

Minulý měsíc jsme doporučovali Bod obnovy, a u doporučování tuzemských filmů zůstaneme. V česko-slovenské koprodukci vzniklo kriminální drama Úsvit, které svým pojetím také trochu vybočuje z řady. Film se odehrává v roce 1937 v městečku Svit, v malebném kraji pod Tatrami. Ředitel velké továrny přijíždí se svou těhotnou manželkou, aby ve Svitu postavil továrnu dle baťovského stylu. Idylka se ale nekoná: je nalezeno tělo mrtvého dítěte, což by samo o sobě asi vzbudilo v malé komunitě pozdvižení, ale tento novorozenec je speciální. Má totiž genitálie ženské i mužské. Celý šokující případ podléhá přísnému utajení, vyšetřuje jej tajná policie, ale to Heleně nestačí. Zkusí vše sama prošetřit, ale naráží na jednu překážku za druhou…

Film natočil Matěj Chlupáček, kterému je pouhých 29 let: možná i proto kamera působí moderně a retro zároveň. V Úsvitu uvidíme Elišku Křenkovou, Miloslava Königa, Milana Ondríka, Mariána Mitaše, Luboše Veselého, Marthu Issovou a další.

Detektivní Úsvit do kin přichází 5. října 2023.

Trailer: Úsvit

Anatomie pádu

U dalšího filmu se přesuneme do Francie. Rodinné drama Anatomie pádu je o úspěšné spisovatelece Sandře, která se svým manželem Samuelem a nevidomým synem Danielem žije na samotě ve francouzských Alpách. Jejich vztah je poměrně výbušný, a není tedy divu, že když je Samuel nalezen mrtev, stává se Sandra hlavní podezřelou. Film se točí kolem soudního procesu, ve kterém je jedenáctiletý Daniel jako svědek, zmítaný mezi dvěmi realitami: mezi tím, co slyšel, a mezi tím, co se děje v soudní síni…

Film natočila Justine Triet a v hlavní roli je výborná Sandra Hüller. Dále v Anatomii pádu hrají Swann Arlaud, Milo Machado Graner, Jehnny Beth, Samuel Theis a další. Snímek získal Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes 2023.

Anatomie pádu má u nás premiéru 19. října 2023.

Trailer: Anatomie pádu

Bratři

A máme tu snímek, který Česká republika vyslala do boje o Oscara! Bratři vypráví kontroverzní příběh proslulých bratří Mašínů, kteří věřili, že se dá proti režimu, který je utiskuje, bojovat pouze se zbraní v ruce. A všichni moc dobře víme, jak jejich válka s komunisty dopadla… Bratři se opět vizuálně vymykají běžné české kinotvorbě, a je dobře, že se nám konečně začalo blýskat na lepší časy!

Film je o to zajímavější, že na režisérské křeslo usedl příbuzný původních Mašínů, Tomáš Mašín (jeho prapradědeček byl bratrem dědy, tedy prastrýcem odbojářů). V hlavních rolích se představí Oskar Hes a Jan Nedbal, dále ve filmu hrají Tatiana Dyková, Adam Ernest, Stefan Konarske, Karolína Lea Nováková a další.

Bratři mají v tuzemských kinech premiéru 26. října 2023.

Trailer: Bratři

Jeanne du Barry – Králova milenka

V neposlední řadě tu máme další francouzský počin, tentokrát zasazený do éry Ludvíka XV. Jeanne du Barry – Králova milenka vypráví příběh Jeanne, dívky z nuzných poměrů, která díky své inteligenci a půvabu vyšplhá po společenském žebříčku až do postele Ludvíka Milovaného. Film by měl zahrnovat její cestu na dvůr a samotný vztah mezi ní jako kurtizánou a Ludvíkem.

Jean du Barry je zajímavá i tím, že si hlavní roli kurtizány střihla Maïwenn, která je zároveň režisérkou celého filmu. Ludvíka si zahrál očištěný Johnny Depp, v dalších rolích se představí např. Pierre Richard, Melvil Poupaud, Pascal Greggory či Benjamin Lavernhe.

Jeanne du Barry – Králova milenka má premiéru 5. října 2023.

Trailer: Jeanne du Barry – Králova milenka

editor
Cosplayerka, fotografka, copywriterka, vášnivá hráčka deskových her... a v hloubi duše bláznivý geek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *