Literatura Manga Recenze

Jujutsu Kaisen 3 představuje nové postavy na úkor těch starých

Na půdě Tokijské metropolitní zaklínačské střední se schyluje ke klání s jejich sesterskou školou v Kjótu. Atmosféra mezi studenty je velmi napjatá, a ještě před začátkem turnaje dochází k prvním konfrontacím. Urážky padají stejně jako rány, zatímco si mladí zaklínači poměřují své schopnosti. Naši hrdinové z metropolitní zjišťují, jak velká propast je mezi nimi a kjótskými studenty. Někteří z nich totiž už teď patří ke špičce oboru. Turnaje jsou vždycky jednou z nejnapínavějších částí každé mangy nebo anime a všechno napovídá tomu, že i tento „zaklínačský“ bude stát za to. Taky se klepete i se židlí až to je k nevydržení? Nemůžete se dočkat, až zjistíte, zda si naši přátelé poradí s touto marnou situací? Smůla! Pojďme se radši podívat, copak dělá Itadori, liška ryšavá.

Krok stranou

Je velká škoda, když Jujutsu Kaisen velmi povedeně buduje jednu linku, aby ji vzápětí hodil do krabice s nápisem „na jindy“. Zamrzí to hlavně proto, že zatímco s Itadorim trávíme velké množství času, tak s jeho parťáky minimálně. Fušiguri sice ve druhém dílu měl svých patnáct vteřin slávy, ale Kugisaki se ve druhém a třetím objeví tak málo, že čtenář může zapomenout na to, že vůbec existuje (a přitom to je právě ona, kdo zdobí obálku této knihy). Kromě Maki se zde ani nedozvíme nic o nováčcích představených v druhé knize, například o Pandě pořád víme jen to, že to je Panda. Chemie mezi postavami sice funguje na výbornou a urážky, které si obě školy vyměňují jsou velmi zábavné, ale pokud chce autor celou linku s turnajem dobře čtenáři prodat, musí se dost věnovat charakterizaci jednotlivých zápasníků. Snad k tomu dojde v některém z dalších dílů, protože základ tam je, to, že se čtenář chce o postavách dozvědět víc, je přece dobrá věc. Situaci určitě nepomáhá to, že kvůli událostem druhého dílu, nemůže většina postav s Itadorim jakkoliv interagovat a jednotlivé linky musí tedy být striktně oddělené.

Příchod Itadoriho linky ze začátku lehce šokuje, když je čtenář vytržen z rozjetého děje, ale ihned strhne podobně jako linka předchozí. Itadori v ní vyšetřuje podivnou vraždu tří středoškoláků v kině. Ihned je jasné, že jde o příběh typu „na konkrétním případu si ukažme, jak funguje tento svět“ a to je jedině dobře. Pravidla světa Prokletých válek jsou velmi komplikovaná a je správně, že autor jednotlivé expozice dávkuje, i tak se člověku občas zavaří hlava (i když ne tolik, jako ve druhém díle). Je vidět, že má autor celý svět a jeho pravidla do puntíku promyšlené, jen je občas velmi obtížně vysvětluje. Překladatelé museli mít těžkou práci, ale zvládají ji velmi dobře. Sice občas trvá, než pravidla čtenářům přejdou do krve, nakonec se zadaří a svět Jujutsu Kaisen je pohltí.

Vítáme na palubě všechny nováčky!

Itadoriho pátrání nejvíc zaujme přivítáním nové postavy, zaklínačem první třídy Kenta Nanami. Ten si bere veškerou pozornost pro sebe. Jde o výbornou kombinaci drsného bojovníka a zároveň komické postavy, která baví ať už je terčem vtipů nebo se řeže svým mečem. Výborné je také to, že Nanami není jako Godžó – nejsilnější z nejsilnějších – takže bojové scény s ním neztrácí napětí. Vítězství má nejisté a o to víc mu čtenář fandí, případně se bojí o jeho život. Rovněž jeho zvláštní prokletá technika dělá souboje poutavými.

Také noví záporáci jsou velmi povedené postavy se zajímavými osobními filozofiemi. Jejich vzájemné konverzace, kde se střetávají se svými pohledy na svět přimějí čtenáře myslet. Nejde o žádný psychologický román, ale je vidět, že autor chce něco říct. Jde o dobré koření, které z Jujutsu Kaisen dělá víc než jen bezduchý akční šónen. Oproti starým známým studentům se novým postavám věnuje dostatek času a bude skvělé sledovat, co se s nimi bude dít v dalších knihách.

Pobaví humorem i akcí

Jedna z velkých předností Jujutsu Kaisen, co lze dobře vypozorovat v tomto díle, je autorova práce s humorem. Není to samozřejmě žádná komedie, nic z čeho by se člověk za břicho popadal, ale humoru tu je dost, zejména konverzačního. V klidných částech se postavy navzájem špičkují nebo dávají najevo své podivnosti. Pokud je ale situace vážná, autor od humoru úplně upouští. Nestává se, aby byla vážná situace zkažena blbým vtipem. Co kdybyste si vzal příklad, pane Marvel?

Kresba je také výborná. Jen škoda, že výrazy postav občas trochu ujedou, ale není to tak časté, aby to kazilo četbu. Modely charakterů jsou pestré a ihned utkvějí v paměti. Prvky hororu, které si autor zajisté užívá, sice moc nevyděsí, ale jedná se o pěkné ozvláštnění, které je zábava sledovat. Akce je dynamická, rychlá, ale na přehlednosti ztrácí jen minimálně. Dobře jsou nakreslená i znázornění jednotlivých prokletých technik. Nelze se netěšit na to, s čím v tomto ohledu přijde autor příště.

Jujutsu Kaisen: Prokleté války 3: Malá ryba a zasloužený trest (fíha, teď to zkuste říct rychle pětkrát za sebou) neztrácí ani na tempu ani na kvalitě. Třetí díl představil plno nových postav, schopností, pravidel, a přitom nabízí poutavý příběh plný zvratů. Sice je škoda, že autor uvádí tolik nových postav, že nestíhá rozvíjet ty staré, ale kromě menšího zklamání to má akorát za následek to, že čtenář chce víc a to, co nejrychleji.

Jujutsu Kaisen: Prokleté války 3: Malá ryba a zasloužený trest

90% Skóre

Jujutsu Kaisen si dále potvrzuje pozici jedné z nejlepších akčních mang u nás. Kdo ještě nečte, prohlupuje. A kdo už čte, chce pořád víc a víc.

PLUSY

  • Nové postavy nadchnout
  • Promyšlenost světa
  • Náznaky hlubších myšlenek
  • Práce s humorem
  • Napínavá akce

MÍNUSY

  • Ignorování stálých postav
  • Vysvětlení pravidel světa občas drhne
  • Nedokonalosti v kresbě jsou drobné, ale nepřehlédnutelné

Detail hodnocení

  • Příběh 0%
  • Postavy 0%
  • Dialogy 0%
  • Kresba 0%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *