Filmy & seriály

Joker 2 představí Lady Gaga jako Harley Quinn

Ačkoliv měl být původně Joker s Joaquinem Phoenixem jednorázová záležitost, Warner Bros. si začalo pohrávat s myšlenkou rozjetí poněkud temnější řady filmů na motivy DC komiksů. Tyto filmy nemají mít, mimo jiné, nic společného s franšízou DCEU, a tak se mnohým fanouškům pomatené mysli neúspěšného komika a především vraha Jokera, splnilo přání o pokračování. 10. prosince 2022 započaly přípravy ke zhotovení filmu Joker 2, nebo-li Joker: Folie à Deux.

V USA má být film uveden 4. října 2024; vzhledem k tomu, že by mělo jít o muzikál, je dosti pravděpodobné, že se českého dabingu v kinech dočkáme podstatně později, jestli tedy vůbec. Mnohem pravděpodobnější je, že film do kin půjde s českými titulky.

V sequelu nebude chybět původní představitel Arthura Flecka, Joaquin Phoenix, ani Zazie Beetz, která v prvním dílu ztvárnila matku samoživitelku, Sophie Dumond, o níž Arthur fantazíroval. Záře reflektorů však bude tentokrát zamířena na jinou ženu, a to doktorku Harleen „Lee“ Quinzel, jíž propůjčí tvář zpěvačka Lady Gaga.

Bez komplikací to nejde

Pravděpodobné odložení premiéry by mohlo nastat ze dvou důvodů – prvním je stávka herců, o níž jsme vás informovali zde. Druhým (patrně méně možným) je krach studia Bron. Co s tím má co společného, ptáte se? Jde přesně o to filmové studio, které natáčelo Jokera a teď mělo na starosti i jeho hudbou protkané pokračování. Vzhledem k tomu, že je však snímek ve své vrcholné fázi, je nepravděpodobné, že by celý projekt padl. Je však možné, že než se Warner Bros. s touto skutečností popasuje, ztratí drahocenný čas navíc a den uvedení filmu bude zase o to blíž.

Co se vlastně stalo? Studio mělo mít finanční problémy už dlouhodobě. Pomyslný hřebíček do rakve mu zatloukla pandemie koronaviru a právě již zmíněné filmařské stávky. Po dlouhodobých úvahách mělo dle slov zástupce studia, Aarona Gelberta, být nejrozumnější vyhlásit bankrot a popřemýšlet, co a jak by vlastně šlo ještě zachránit. Výdělky z natočených filmů byly sice totiž nemalé (hlavně v případě Jokera), jenže tržba přes miliardu dolarů šla v drtivé většině DC a Warner Bros. a ne Bronu. Musíme tedy doufat, že až k takové krajní možnosti, jakou je vyhlášení bankrotu, nedojde.

Jak se dostat do role

Obecně vzato je několik metod, jak se do role dostat. Někteří herci dokáží své role plynule střídat jako páry bot. Jednoduše si je před kamerou „nazují“ a mimo záběr zase „vyzují“. To, kým byli sotva pár vteřin zpět před objektivy, je něco úplně jiného, než kým jsou ve skutečnosti. Další herci jsou i v takových případech stále sami sebou, a poslední skupina sahá po takzvaném metodickém stylu. Tráví drtivou většinu svého času poznáváním postavy, kterou mají hrát, a to tak precizně, aby se jí dostali až pod kůži. Stanou se jednou osobou, a to i v běžném životě, což je mnohdy sice obdivuhodné, ale dost často to s sebou nese i komplikace.

S takovými herci pak bývá náročná domluva, nehledě na to, že známe i několik nechvalně proslulých případů, kdy tohle skončilo vězením, zničenou fyzičkou či psychikou, nebo dokonce úmrtím. Asi by to ani nebyla ta známá, výstřední Lady Gaga, kdyby neudělala něco takového. Je v pořádku, ale kameraman Lawrence Sher pro The Trenches Talk uvedl, že pro něj bylo náročné, než se s ní naučil pracovat. Měl totiž pocit, že se s herečkou od prvních kamerových testů postupně čím dál víc oddalují. Jako by ho nenáviděla. Až po radě kolegy, aby Stefani (Lady Gaga) oslovoval „Lee“ se všechno změnilo.

Co očekávat

Jak vše dosti jasně napovídá, Joker: Folie à Deux bude zachycovat přeměnu psycholožky Harleen Quinzel do Harley Quinn. Přesné informace o ději nejsou známy, nicméně už z názvu „Folie à Deux“ („Šílenství dvou“) lze odtušit, že postup filmu bude minimálně velice podobný jako u prvního dílu. Na začátku stojí sám obyčejný člověk – no dobře, v případě Arthura by se o normálnosti dalo dosti polemizovat – v průběhu snímku dochází k několika zvratům, až nakonec nadejde bod zlomu, kdy se na cestě zalité krví mrtvých těl zrodí naprosto hrůzná osobnost. Přestože tedy Jokerovi a Harley mnozí zbožně fandí, ruku na srdce, setkat bychom se s nimi ve skutečném světě zrovna nechtěli.

Dle informací zveřejněných na sociálních sítích lze uvažovat nad tím, že na plátnech kin uvidíme to, co předcházelo vzniku této nebezpečné dvojky – Arthur se v psychiatrické léčebně setkává s doktorkou Quinzel. Ta se, ve víře, že z něj zase jednou bude dobrý člověk, do Jokera zamiluje, zaplétá se do lepkavé pavučiny jeho her, lží a manipulace, možná mu pomůže utéct a nakonec jej bude hájit před samotným zákonem… a nebo taky ne. Nechme se, ostatně, překvapit, co říkáte?

Joker: Folie à Deux | Full Trailer
Jsem umělecká duše, co se tak nějak snaží najít svoje místo na světě, stejně jako mnozí ostatní. Ráda však zkoumám cokoliv nového, zvláště pak, co se her, filmů a seriálů týče. Občas se zaseknu i nad nějakou tou knihou, ale spíš to jsem já, kdo se pokouší sepsat něco k světu a pak to v melancholii, že to bude naprostý propadák, uvrhne v zapomnění. Mimo jiné i ráda maluju a kreslím, nově i v digitální verzi, a jednou bych se tomu chtěla profesionálně věnovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *