Literatura Manga Recenze

Jak jsem se reinkarnoval coby sliz – smrt, začátek podivna

Příběh Jak jsem se reinkarnoval coby sliz začal svůj život jako light novel od autora jménem Fuse. A jako spousta z těchto novel se reinkarnoval do mangy a posléze i anime. V Japonsku už je na trhu nějakou dobu – manga vyšla už v roce 2015 a anime 2018. A teď konečně se v roce 2022 tenhle populární příběh dostává i k nám. Ta rychlost je až zarážející. A jaký tedy je reinkarnovat se jako sliz? Něco málo vám o tom povím na následujících řádcích.

Reinkarnace je zajímavý business

Sedmatřicetiletý Satoru Mikami si až do teď užíval bezstarostný život plný svobody, to jsou jeho vlastní slova. Má slušnou práci, žije sám a o rodiče se stará starší bratr. Prostě, jednoduchý život. To se ale změní v momentě, kdy se jeho o něco úspěšnější, mladší kolega rozhodne se tak trochu předvádět a představí mu svou snoubenku. Díky intervenci náhodného šílence s nožem, před kterým Mikami svého kolegu zachrání, je pobodán a umírá. Jak už to v těchto končinách bývá, na řadě je reinkarnace. Ale místo toho, aby se reinkarnoval jako něco normálního, třeba jako cvrček, křeček nebo snad dokonce i jako člověk, vkročí do nového života jako sliz. A ještě k tomu se objeví v neznámém světě plném magie. Naštěstí během celého procesu své proměny získá několik užitečných schopností, které mu nový život ulehčí. Díky schopnosti Predátor dokáže pozřít kohokoli a získat jeho schopnosti, zatímco schopnost Velemudrc mu zase pomáhá poznat svět, ve kterém se nyní nachází. První na koho narazí je mocný drak Veldora, se kterým se rychle spřátelí a pokusí se mu pomoct uniknout z jeho vězení. Avšak s čím Veldora nepočítal je to, že jeho prostředkem k úniku bude slizův žaludek. Jak se ale říká – darovanému koni na zuby nehleď, a tak souhlasí. Sliz, nově drakem pojmenovaný Rimuru, se vydává na poznávací cestu po novém světě a přitom pozře, co může.

Řekl tu někdo DnD?

Ti z vás kdo hrají DnD nebo RPG, a především JRPG, tak víte, že sliz je tradičně jedna z nejslabších potvor. Možná i ta nejslabší. Většinou je nám příběh předkládán z pohledu hrdiny, který je na začátku docela lama a časem se to zlepšuje. Autor to ve svém díle otočil o celých 180 stupňů. Hlavním hrdinou je příšera, na které se hrdinové většinou trénují. Období ,,lamoství“ překoná Rimuru velmi rychle vstřebáváním schopností jiných příšer, aby pak mohl všechny ostatní klamat tělem, protože navenek pořád vypadá jako malý sliz. Situace, které z tohoto faktu vznikají, přidávají manze na zábavnosti. Hlavní hrdina se ocitá v novém světě, takže má o něm stejnou znalost jako my. To nahrává plynulejšímu toku vyprávění. Na rozdíl od jiných, kde se vysvětlování odehrává tak trochu nuceně nebo dokonce chybí. A tak procházíme příběhem společně s Mikamim, pardon Rimuru, a postupně odhalujeme zákonitosti nového světa. Ten čelí nový nástrahám se stoickým klidem a smyslem pro humor, který dodává příběhu zábavný náboj.

Co se týče grafického designu, po otevření knihy zjistíte že se jedná o celkem tradiční mangu, která v tomhle směru nijak moc nepřekvapí. Kresba je standardní a nic ji nenarušuje. Pro manga začátečníky je na konci knihy, tedy tam kde byste normálně otevřeli západní komiks, krátký návod jak se manga čte. Zajímavým doplňkem je psaný text na konci knihy, který vyjadřuje myšlenky draka Veldory. To je ten, co ho Rimuru pozřel, aby mu pomohl uniknout z jeho vězení. Veldora, zatímco si spokojeně hoví v slizově žaludku, komentuje veškeré Rimuruvo konání a přidává vlastní postřehy.

Úspěšná reinkarnace?

Jak jsem se reinkarnoval coby sliz trpí občasnou nemocí prvních dílů. Svět, do kterého nás uvádí, je nový a tak příběh plyne pomaleji, než u příběhů, jež se odehrávají ve světě nám dobře známém. Avšak hráčům DnD bude tenhle svět velmi povědomý, i když prezentovaný z trochu jiného úhlu, než jsme zvyklí. Rimurův až sarkastický humor pobaví, stejně jako jeho narážky na popkulturu, které nikdo nechápe. Mangu přečtete jedním dechem a než se nadějete tak už jste na konci. A ten vás jen navnadí na další díl. Kniha je podle mě vhodná i pro manga začátečníky, obzvlášť pokud jste familiární s prostředím DnD. Oproti jiným mangám totiž neodkazuje tak silně na japonskou kulturu, která vám nemusí být známa. A tak je ideální pokud s mangou tepprve začínáte. Takže číst, či nečíst? Za mě rozhodně ano. Příběh je zajímavý, humor zábavný a premisa ne až tak tradiční. Já se rozhodně nemůžu dočkat dalšího dílu.

Za dodání recenzního výtisku děkujeme Crew. Tuto a další mangu naleznete na jejich stránkách.

Hodnocení

87% Skóre

Jak jsem se reinkarnoval coby sliz přichází se zajímavou premisou. Příběh plyne plynule a humor i situace, ve které se nachází, vás pobaví. Příjemné čtení, které vás navnadí na další díly.

PLUSY

  • Humor
  • Zajímavá premisa
  • Familiární prostředí DnD (tedy pro někoho)

MÍNUSY

  • Pro někoho pomalejší rozjezd příběhu

Detail hodnocení

  • Příběh 0%
  • Kresba 0%
  • Postavy 0%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *