Publicistika

Hollywoodská stávka pozastavila natáčení filmů

Odchodem herců z premiéry Oppenheimera započala 14. července poprvé od roku 1960 stávka herců ve svazu SAG-AFTRA z důvodu zkrachovalých jednání s filmovými studii. Navazují tak na stávku scénáristů, jejichž cíle jsou ve mnoha bodech podobné. Znamená to, že ve jménu vyjednání lepších pracovních podmínek pro herce se srdce filmového průmyslu zastaví, a to po neomezenou dobu, dokud nedojde ke kompromisům.

Londýnská premiéra filmu o otci atomové bomby musela začít už o celou hodinu dříve, než se plánovalo, neboť se otázka, zda vůbec herci vstoupí do stávky, pozměnila na dotaz, kdy to nastane. Společně s Mattem Damonem, Cillianem Murphym, Emily Blunt či Kennethem Branaghem odstoupilo takřka od všeho, co se tohoto nejistého řemesla týče, přes 160 tisíc herců.

Mezi hlavní podmínku, kterou Oborový svaz amerických herců a televizních a rozhlasových umělců sjednává, je lepší jistota na trhu práce. Povolání herců s sebou mimo řady plusů nese i poměrně dost mínusů – třeba otázka, kdy a zda vůbec budou stále zváni na natáčení dalších projektů. Dalším problémem jsou roční příjmy, které u mnohých nepřekročí ani minimální limit zdravotního pojištění, a tak jim nemůže být hrazena základní lékařská péče.

Otázka budoucnosti hereckého řemesla zahrnuje také obavy z umělé inteligence. Odbory chtějí získat jistoty, že herci nebudou nahrazeni digitalizovanou podobou AI bez jejich svolení a smlouvy v opačném případě zahrnou i náležité finanční odškodnění. „Tvrdí, jak přichází o peníze, ale nalevo i napravo rozdávají stovky milionů dolarů svým výkonným ředitelům. Je to nechutné.“ prohlásila prezidentka hereckých odborů Fran Drescherová na tiskové konferenci.

To, že stávka ochromí celý Hollywood, je předem jisté; herci v tom však nejsou sami. Ulice USA ožívají a lidé demonstrují například i před sídly streamovacích gigantů, jako je Netflix. Proč? Věří, že právě jejich rozmach, společně ruku v ruce se snižující se návštěvností kin, je zásadním důvodem pro změny v kolektivní smlouvě.

Že dá stávka stopku natáčení filmů je pochopitelné. Zároveň se tak ale zastaví nejen natáčení filmů, ale i propagace těch již hotových na sociálních sítích, veškeré hraní a například také společenské akce, třeba zářijové předávání cen Emmy, účast na slavnostních premiérách filmů, festivalech, fanouškovských akcí. Zakázáno je rovněž poskytování rozhovorů.

Oficiálních oznámení o odkladu filmů se teprve dočkáme. Víme ale, že pozastavené natáčení se týká například Deadpoola 3, hrané adaptace Lilo a Stitche, Gladiátora 2, Mission Impossible Odplata – Druhá část, Venoma 3 a dalších. Spekulace naznačují, že by se mělo také stopnout natáčení filmů Wicked a Juror #2, dále pak Mortal Kombat 2, Apples Never Fall, Paddington in Peru, The Radleys, Heads of State a Speak No Evil.

Mezi zastavené sety patří i řada seriálů. Patrně je však v bezpečí příprava animáků na příští rok, tedy Kung Fu Panda 4, Spider-Man: Beyond the Spider-Verse, Já padouch 4 nebo Transformers One. V běhu je i řádka evropských produkcí, třeba seriál Rod draka. Naopak se stávka navíc ještě dotkne castingu Fantastické čtyřky, který dle všech dostupných informací budí velký zájem.

Jsem umělecká duše, co se tak nějak snaží najít svoje místo na světě, stejně jako mnozí ostatní. Ráda však zkoumám cokoliv nového, zvláště pak, co se her, filmů a seriálů týče. Občas se zaseknu i nad nějakou tou knihou, ale spíš to jsem já, kdo se pokouší sepsat něco k světu a pak to v melancholii, že to bude naprostý propadák, uvrhne v zapomnění. Mimo jiné i ráda maluju a kreslím, nově i v digitální verzi, a jednou bych se tomu chtěla profesionálně věnovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *