Hry Publicistika

Hogwarts Legacy – ráj Potterheadů?

Je to už nějaká doba, co závěr ságy knih a filmové série o mladém čaroději Harry Potterovi doplnilo Prokleté dítě, Bradavická knihovna, Fantastická zvířata a mnoho her na konzole, počítač i mobilní telefony. Fanoušci tohoto mysteriózního světa tak měli možnost poodhalit plášť tajemných záhad, na než, jak by se mohlo zdát, se dá narazit snad na každém rohu, a naplno se tak ponořit do jeho tajů. Každý kousek skládanky, který nám vždy nastínil, jak toto univerzum vlastně funguje, se podle všeho má propojovat právě ve hře Hogwarts Legacy, již nám herní studio Avalanche pod křídly Wizarding World ve spolupráci s Portkey Games a Warner Bros. Gamesv prosinci 2022 přinést.

Fanoušci fanouškům

Čím začít? Tak tedy od začátku – asi jako v mnohých podobných hrách, i nyní se objevíme v roli studenta Školy čar a kouzel v Bradavicích, kde postupně projdeme ročníky a budeme objevovat různá zákoutí světa, který zůstává mudlům přísně skryt. Dle video rozhovoru s tvůrci hry je patrné, že právě Hogwarts Legacy má být jakousi novou metou, co vytvoří ze všeho, co jsme doposud znali, komplexní celek a dodá tomu řád.

Celé měsíce, ne-li léta vkládali vývojáři čas do studia architektury, historie, reálií a skečů, aby mohli s obrovským zápalem všem ostatním ukázat to, co doposud možná měla možnost vidět jen Rowlingová. Kromě technické stránky, o které se budeme bavit později, se tak budeme moci pokochat elegancí gryfů, majestátními draky, ale i nádhernou přírodou, do níž budeme mít přístup nebo důmyslností Bradavických chodeb.

Jak asi skutečně vypadala společenská místnost Mrzimoru? A co Havraspárská kolej? Kam až se dá zabloudit na pohyblivém schodišti? Co je vlastně za Bradavicemi? Nebo za Prasinkami? Jak vlastně funguje tohle a tamto? Hádám, že mnohým z vás se již podobné otázky nejednou honily hlavou. Všichni také víme, že se mnohdy dostupné informace o tomto světě liší, například v knihách o Harrym Potterovi a ve filmech o něm. Na druhou stranu nám ale oboje odhaluje něco málo, co právě to druhé ne. Zaměstnanci z Avalanche před sebou tedy mají vskutku nelehký úkol – sloučit všechny zdroje dohromady, využít veškerý detail a efektivně jej přetvořit v interaktivní obraz. Nemějte však obavy, že projdete všechny lokace a za půl hodiny vás už nebude mít co překvapit. Jak to vypadá, měl by na každého hráče čekat opravdu široký svět s ještě širším spektrem akcí a zastávek, které by jistě stály za povšimnutí.

Vítejte v Bradavicích!

Hned ze začátku hry by na nás měl čekat neobvyklý úvod. Jakmile se dostaneme přes tvorbu našeho herního avatara, projdeme vstupní bránou do Velké síně a Moudrý klobouk nás přiřadí do náležité koleje, započneme pak svůj život v Bradavicích v pátém ročníku. Jak už bylo řečeno, jde o velice neobvyklý začátek hry, nicméně se na jednu stranu není čemu divit, pokud bychom se rádi zapojili do hlavní dějové linky hry a nevysedávali hodiny v lavicích, abychom si při nočních toulkách hradem mohli alespoň rozsvítit.

Protože se však nyní ocitáme na konci 19. století, nelze čekat, že v řadách žáků či profesorů poznáme nějaké známé tváře, ačkoliv do neznáma se vrhat po hlavě též nebudeme – tedy jen v případě, že vám nebude proti srsti prohodit pár slov se Skoro bezhlavým Nickem. Nejen v řadách profesorů nám pak dá hra možnost poznat mnoho zajímavých osobností (byť možná přinejmenším podivných) nebo si vytvořit kolem sebe okruh přátel, kteří se od nás pak patrně nehnou na krok. Nakonec, jsou to právě věrná přátelství, díky nimž zpravidla zažíváme nezapomenutelná dobrodružství.

Charakter aneb efekt motýlích křídel

Jaká kouzla máte pevně zarytá v paměti? Wingardium Leviosa? Expelliarmus? To jsou takové klasiky, jejichž neznalost by byl pro každého poctivého Potterheada hřích. Ale co takhle takové Descendo? Nevíte? Nezoufejte – váš list kouzel rozhodně nebude čítat jen dvě formulky, na rozdíl od našeho známého brýlatého hrdiny. Stejně to vlastně bude úplně se vším: dostanete možnost si rozšířit vědomosti v oblasti zaklínadel, lektvarů, bylinkářství, péče o kouzelné tvory a v mnohém dalším. Nezapomínejme též, že se jedná o RPG v otevřeném světě plném možností. Budování talentů, sbírání zkušeností a vliv našich činů na další děj hry je jistá neodmyslitelná samozřejmost.

Že je to pořád málo? Pak vás jistě ještě vedle autentického prostředí kouzelnického světa potěší celá řada miniher a zájmových činností, v nichž bude možno se též zlepšovat. Příkladem jsou staré známé hůlkové duely, které snad, s trochou štěstí, zvládneme lépe, než věhlasný Zlatoslav Lockhart. Dále tu bude otevřená varianta létání na koštěti, což jistě mnozí fandové famfpálu ocení. Již zmíněnou péči o kouzelné tvory budeme dle všeho moci dotáhnout do dokonalosti v Komnatě nejvyšší potřeby, při studiu v Bradavicích, nebo v našem budoucím obydlí, jakmile tato studia (snad) úspěšně završíme.

Mimo ambice dokončit hru jako svatoušek se však můžeme zajímat i o zapovězené odvětví tohoto světa, což pak pestrobarevným kombům při soubojích na život na smrt může dodat zcela nový rozměr. Mít vlastní a loajální hůlku je první dobrý předpoklad pro výhru, nicméně dále zde bude možnost interakce s okolím. Takové omráčení nepřítele dřevěným sudem nebo proklání mečem může monotónnost nekonečného házení a blokování kleteb trošku okořenit.

Závěrem bych už jen chtěla dodat, že veškerá práce nepadla pouze do rukou grafiků, ale i scénáristů a dabérů. Promluvy postav a atmosféra, která pohltí každého z nás už jen díky pouhému náhledu do hry, je jistě hodna řádného ocenění. Dějová linie by nám pravděpodobně měla opět dokázat, že se těm zpropadeným skřetům prostě nedá věřit…

Jsem umělecká duše, co se tak nějak snaží najít svoje místo na světě, stejně jako mnozí ostatní. Ráda však zkoumám cokoliv nového, zvláště pak, co se her, filmů a seriálů týče. Občas se zaseknu i nad nějakou tou knihou, ale spíš to jsem já, kdo se pokouší sepsat něco k světu a pak to v melancholii, že to bude naprostý propadák, uvrhne v zapomnění. Mimo jiné i ráda maluju a kreslím, nově i v digitální verzi, a jednou bych se tomu chtěla profesionálně věnovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *